Η Μίλαν ήταν μία ανάσα από τον αποκλεισμό-σοκ, όμως πήρε την ισοπαλία με 1-1 με τον Ερυθρό Αστέρα, και μαζί την πρόκριση. Έκλεισε τυπικά και το εισιτήριο για τους “16” η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 0-0 κόντρα στην Σοσιεδάδ.

Οι Rossoneri δεν είναι σε καλή κατάσταση και αυτό ήταν κάτι που φάνηκε στον αγώνα του San Siro. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι είχε το 2-2 από το Βελιγράδι, όμως παρότι προηγήθηκε, απειλήθηκε με αποκλεισμό από εκείνη του Ντέγιαν Στάνκοβιτς που πάλεψε στα ίσα μέχρι το φινάλε παρότι από το 70’ ήταν με δέκα παίκτες. Οι γηπεδούχοι, που πρόσφατα έπεσαν από την κορυφή της Serie A, προηγήθηκαν με πέναλτι του Κεσί ύστερα από χέρι, με τον Ιβοριανό να το αφιερώνει στον συμπατριώτη του, 19χρονο άσο της Αταλάντα, Γουίλι Μπρασιάνο, που έφυγε πριν μερικές μέρες από τη ζωή εξαιτίας του καρκίνου. Οι Σέρβοι δεν πτοήθηκαν, είχαν δοκάρι με φάουλ και πριν έρθει το ημίχρονο ισοφάρισαν με διαγώνιο σουτ του πρώην άσου του Ολυμπιακού, Μπεν. Παρά την αποβολή του Γκόμπελιτς, οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα παρέμειναν μπροστά, και αφού ο Ρέμπιτς έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, είδαν τον Ντοναρούμα να τους στερεί την πρόκριση με μια παγκόσμιας κλάσης επέμβαση.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση πανηγύρισε επίσης και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, καθώς είχε ήδη «καθαρίσει» μετά το 4-0 που είχε νικήσει στο πρώτο παιχνίδι. Οι Ισπανοί είχαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 13ο λεπτό με πέναλτι και να μπουν ξανά στο ματς, όμως ο Μίκελ Ογιαρθάμπαλ που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 63ο λεπτό ο Τουανζέμπε σκόραρε για τους «κόκκινους διαβόλους», αλλά το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς έκανε φάουλ ο Λίντελοφ και έτσι το ματς έληξε 0-0.

Στα υπόλοιπα ματς του ομίλου, η Σλάβια Πράγας και η Γιούνγκ Μπόις έκαναν την έκπληξη και πήραν την πρόκριση στους «16» από την Λέστερ και τη Λεβερκούζεν αντίστοιχα. Η Σλάβια εκμεταλλεύτηκε τη «λευκή» ισοπαλία του πρώτου ματς (0-0) και με γκολ των Προβότ και Σίμα νίκησε τους Άγγλους (2-0) και τους «πέταξε» εκτός διοργάνωσης. Από την άλλη πλευρά, η Γιούνγκ Μπόις, που είχε επικρατήσει και στο πρώτο ματς (4-3), πήρε πάλι τη νίκη με σκορ 2-0, χάρη σε τέρματα των Σιμπατσέ και Φάσναχτ. Τέλος, την πρόκριση για την επόμενη φάση πήραν επίσης η Ρόμα (3-1 την Μπράγκα), η Ντιναμό Ζάγκρεμπ (1-0 την Κράσονταρ) και η Ντιναμό Κιέβου (1-0 την Κλαμπ Μπριζ).