Τα προημιτελικά του Europa ολοκληρώθηκαν, με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ρόμα και Βιγιαρεάλ να σφραγίζουν τα εισιτήρια τους κόντρα σε Γρανάδα, Άγιαξ και Ντινάμο Ζάγκρεμπ, αντίστοιχα.

H Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχοντας να διαχειριστεί το υπέρ της 2-0 του πρώτου αγώνα στην Ισπανία, ευτύχισε από νωρίς να διώξει το όποιο άγχος, αφού στο 6ο λεπτό μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Σόλσκιερ, ο Πογκμπά έστρωσε με το κεφάλι στον Καβάνι, με τον «Ματαντόρ» να πιάνει άψογα το πλασέ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στους «κόκκινους διάβολους».

Αμέσως μετά το γκολ της Γιουνάιτεντ οι παίκτες της Γρανάδα, προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο μόλις έφταναν στην περιοχή των γηπεδούχων τα… χαλούσαν στην τελική ενέργεια με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τους Άγγλους να έχουν αποκτήσει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με την Γιουνάιτεντ να διατηρεί με άνεση το υπέρ της προβάδισμα παρά την επιθετικότητα που έβγαλαν οι παίκτες της Γρανάδα, που έψαξαν το γκολ της… τιμής, παρουσιάζοντας όμως κακό πρόσωπο στην τελική ενέργεια, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν δεύτερη ήττα από την αγγλική ομάδα.

Το κερασάκι στη… τούρτα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε στο 90ο λεπτό, με τον Βαγέχο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας «γράφοντας» με το αυτογκόλ του το τελικό 2-0.

Οι Τζαλορόσι είχαν πάρει τεράστια νίκη με ανατροπή στο Αμστερνταμ και στην Ρώμη το έργο τους ήταν πιο απλό. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα, αν και βρέθηκε να χάνει, πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και το club της Αιώνιας Πόλης επιστρέφει σε 4άδα ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά από τη σεζόν 2017-18 όταν και ήταν στους «4» του Champions League.

Στο πρώτο μέρος ο Αγιαξ είχε την κατοχή αλλά η Ρόμα αμυνόταν στωστά και έτσι τα πρώτα 45’ πέρασαν χωρίς κίνδυνο για τους Τζαλορόσι. Στην επανάληψη όμως ο Αγιαξ άνοιξε το σκορ νωρίς με τον Μπρούμπεϊ να προλαβαίνει τον Πάου Λόπεθ και να στέλνει την μπάλα στην κενή εστία μετά την πάσα του Σουρς (0-1). Η Ρόμα γλύτωσε από το VAR στο 55’ καθώς ακυρώθηκε γκολ του Τάντιτς και στο 72’ πήρε μαξιλαράκι με το πλασέ του Τζέκο από κοντά έπειτα από προσπάθεια του Καλαφιόρι. Στο φινάλε ο Αγιαξ προσπάθησε με πολλά γεμίσματα αλλά η άμυνα της ομάδας του Φονσέκα ήταν πολύ σταθερή και κράτησε μέχρι το τέλος το 1-1.

Ο Ουνάι Εμερι τα ξέρει τα μονοπάτια του Europa League και μετά την παρουσία του με την Σεβίλλη θα παίξει στα ημιτελικά και με την Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Βάσκου τεχνικού είχε κάνει πολύ εύκολα τα πράγματα από το πρώτο ματς μετά το 0-1 στο Ζάγκρεμπ και στο Madrigal τελείωσε τη δουλειά με πειστικό τρόπο.

Οι Αμαρίγιος άνοιξαν το σκορ σε μια φάση που φάνηκε καθαρό οφσάιντ αρχικά. Στο 36’ ο Τσουκουέζε κινήθηκε στο όριο και έδωσε σε κενό τέρμα στον Πάκο Αλκάθερ. Μετά το check στο VAR το 1-0 μέτρησε, όμως δεν έμεινε για πολύ. Στο 43’ ο Ζεράρ Μορένο έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ με το αριστερό έγραψε το 2-0. Στην επανάληψη, η Βιγιαρεάλ ήταν πιο χαλαρή και δέχθηκε ένα γκολ. Στο 74’ ο Ορσιτς [είχε κάνει χατ-τρικ σε βάρος της Τότεναμ] σκόραρε έπειτα από ασίστ του Πέτκοβιτς για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 2-1.