Η Ομόνοια διπλασίασε τις νίκες της επί της Γάνδης και προχώρησε στα playoffs του Europa League. Η Φενέρμπαχτσε διέλυσε την Αούστρια και προκρίθηκε κι αυτή.

Η Ομόνοια ολοκλήρωσε το θρίαμβο απέναντι στη Γάνδη στα playoffs του Europa League και σημειώνοντας δεύτερη νίκη με 2-0 προκρίθηκε πανηγυρικά στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο Ανδρόνικος Κακουλλής μόλις στο 18ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στο “τριφύλλι”, που σρο 36′ με τον Χαράλαμπο Χαραλάμπους διπλασίασε τα τέρματα και έβαλε τέλος σε όποια συζήτηση σχετικά με την πρόκριση.

Η Φενέρμπαχτσε έκανε επίσης δεύτερη νίκη επί της Αούστρια και με το επιβλητικό 4-1 στην Κωνσταντινούπολη προχώρησε κι αυτή στους ομίλους. Πρωταγωνιστής ο Ιρφάν Τζαν Καχβετζί, που σημείωσε δύο γκολ κι έβγαλε την ασίστ για το 1-0 του Ισμαΐλ Γιουκσέκ. Ο Δημήτρης Πέλκας ήταν εκτός αποστολής, αφού ετοιμάζεται για μεταγραφή στη Χαλ.

Η Σέριφ χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Πιούνικ. Ύστερα από το 0-0 του αγώνα στην Αρμενία, το δεύτερο παιχνίδι στη Μολδαβία είχε την ίδια έκβαση τόσο σε επίπεδο 90 λεπτών όσο και στην παράταση. Στα πέναλτι, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων βρέθηκαν σε κακή μέρα και σκόραραν μόνο σε πέντε από τις δώδεκα εκτελέσεις. Η Σέριφ τελικά πήρε τη νίκη με 3-2 στα πέναλτι και προχώρησε στους ομίλους. Ο Γιάννης Φοίβος Μπότος πέρασε στον αγώνα στο 90+4′ για τους νικητές.