Νίκες για Ολυμπιακό, Τότεναμ, Γιουνάιτεντ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Γιουνγκ Μπόις και Ρόμα πανηγύρισαν την νίκη στους πρώτους αγώνες της βραδιάς. «Κόλλησαν» στο «χ» οι Ερυθρός-Μίλαν και Σλάβια Πράγας-Λέστερ.

Μπράγκα-Ρόμα 0-2

Η Ρόμα νίκησε 2-0 την Μπράγκα και απέκτησε προβάδισμα για τους «16» του Europa League.

Πήρε μεγάλο προβάδισμα η Ρόμα αφού πέρασε από το σπίτι της Μπράγκα, επικρατώντας με 2-0. Ο Τζέκο, ο οποίος πριν λίγο καιρό δεν υπολογιζόταν από τον Φονσέκα και είχε παραγκωνιστεί, άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του, με τον Μαγιοράλ να ολοκληρώνει το έργο των Ρωμαίων.

Στο 5ο λεπτό ο Τζέκο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, γράφοντας το 1-0 το οποίο έμεινε μέχρι το πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ρόμα να προηγείται.

Η Μπράγκα μάλιστα έμεινε με 10 παίκτες από το 54’ όταν ο Εσγκάιο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, κάνοντας πιο εύκολο το έργο της Ρόμα. Στο 61ο λεπτό ο Μκιταριάν σκόραρε για την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα, αλλά το γκολ ελέγχθηκε από το VAR και δεν μέτρησε για οφσάιντ.

Στην συνέχεια του αγώνα, οι δυο ομάδες πίεζαν αρκετά, ψάχνοντας το γκολ, το οποίο ήρθε στο 86ο λεπτό με τον Μαγιοράλ που διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ερυθρός Αστέρας-Μίλαν 2-2

Με γκολ στο φινάλε του ματς, ο Ερυθρός Αστέρας που έπαιζε με δέκα «πάγωσε» τη Μίλαν (2-2), η οποία διατηρεί προβάδισμα πρόκρισης.

Απίστευτη ματσάρα στο Βελιγράδι, αλλά χωρίς νικητή! Ο ψυχωμένος Ερυθρός Αστέρας δεν «μάσησε» από το γεγονός πως έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές και βρήκε το γκολ στο φινάλε του αγώνα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 την… αφελή Μίλαν και διατηρώντας ελπίδες πρόκρισης για τους Σέρβους ενόψει της ρεβάνς σε μια εβδομάδα στο Μιλάνο!

Το ματς ήταν… τρελό, με πέναλτι, αυτογκόλ, αποβολή και τέσσερα τέρματα συνολικά. Ο Ερναντέζ στο τέταρτο έδωσε το προβάδισμα στη Μίλαν, αλλά το VAR είχε άλλη άποψη και δεν μέτρησε για χέρι. Ωστόσο, στο 42ο λεπτό ο Ρέμπιτς έκανε το παράλληλο γύρισμα με σκοπό να βρει τον Καστιγέχο, αλλά ο Πάνκοβ στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο δεν προμήνυε, όμως, τι θα συμβεί στο δεύτερο! Τρελό 45λεπτο με τρομερές συγκινήσεις, με τον Σιδηρόπουλο να έχει και αυτός πρωταγωνιστικό ρόλο. Όχι ότι έκανε κάποιο λάθος, αλλά γιατί υπέδειξε αρχικά δύο πέναλτι, ένα για το 1-1 του Ερυθρού Αστέρα με τον Κανγκά (52′) και στα… καπάκια για τη Μίλαν που πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Ερναντέζ από την άσπρη βούλα (61′). Ο Ρόντιτς στο 77ο λεπτό άφησε τους γηπεδούχους με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά δεν… μάσησαν! Με γκολ του Μίλαν Πάνκοβ, που είχε μπει νωρίτερα αλλαγή στο φινάλε του αγώνα «τέζαραν» τους «ροσονέρι», έσωσαν την παρτίδα και διατήρησαν κάποιες ελπίδες πρόκρισης για τον σερβικό σύλλογο.

Σλάβια Πράγας-Λέστερ 0-0

Ανοιχτοί λογαριασμοί για Σλάβια και Λέστερ στην Πράγα, με τις δύο ομάδες, σε ένα κακό ματς, να μένουν στο 0-0 και τα πάντα να είναι ανοιχτά για τη ρεβάνς.

Σε ένα κακό παιχνίδι, Σλάβια Πράγας και Λέστερ ήρθαν ισόπαλες 0-0 στην τσέχικη πρωτεύουσα και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στη Βρετανία!

Οι «αλεπούδες» στο δεύτερο ημίχρονο, μάλιστα, ήταν… εξαφανισμένες και θα πρέπει να είναι πολύ πιο σοβαρές στο δεύτερο παιχνίδι, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση στους «16».

Αξίζει να σημειωθεί πως παρέμειναν με μόλις μια νίκη στα 8 πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια σε ευρωπαϊκό επίπεδο, ενώ απέτυχαν να σκοράρουν για 5η διαδοχική εξόρμηση σε νοκ άουτ αναμέτρηση στο Europa League.

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Γιουνάιτεντ 0-4

Πάρτι με… καλεσμένη τη Σοσιεδάδ έστησε στο Τορίνο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες (που σκόραρε δις) έκανε περίπατο και προκρίθηκε ουσιαστικά από σήμερα (4-0).

Στους «16» του Europa League μπορεί να… αισθάνεται από σήμερα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Κάνοντας πλάκα στη Σοσιεδάδ και χτυπώντας την ανελέητα στην αντεπίθεση, οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με το ευρύ 4-0 στο Τορίνο.

Ο εκπληκτικός Μπρούνο Φερνάντες πήρε ξανά την ομάδα του Σόλσκιερ από το χέρι και την οδήγησε σε έναν απρόσμενα άνετο θρίαμβο. Διότι ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ (εκμεταλλευόμενος… τρακάρισμα των Ρεμίρο και Θουμπέλδια στο 27’) και εκείνος που διπλασίασε τα γκολ των φιλοξενούμενων (με ωραίο πλασέ στην κίνηση στο 58’).

Από ‘κει και πέρα λοιπόν όλα απλοποιήθηκαν. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η Γιουνάιτεντ ήταν διατεθειμένη να σταματήσει. Πρώτα λοιπόν ο Ράσφορντ έδωσε διαστάσεις στο σκορ (τελειώνοντας υποδειγματική αντεπίθεση στο 64’) και στο 90’ ο Τζέιμς το… ξεχείλωσε με διαγώνιο πλασέ που σφράγισε το επιβλητικό διπλό.

Βολφσμπέργκερ-Τότεναμ 1-4

Με το… ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση του Europa League η Τότεναμ, που συνέτριψε 4-1 τη Βολφσμπέργκερ στην Ουγγαρία.

Καθάρισε την πρόκριση η Τότεναμ, η οποία επικράτησε 4-1 της αυστριακής Βολφσμπέργκερ στην ουδέτερη Ουγγαρία και ουσιαστικά βρίσκεται από σήμερα στους «16» του Europa League.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Μουρίνιο, που ευτύχησε να προηγηθεί στο 13’, με τον Μπέιλ να γυρίζει στην περιοχή και τον Σον να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κόφλερ με κεφαλιά-ψαράκι.

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 28’ με καταπληκτική ενέργεια του Μπέιλ, που «άδειασε» τον Σέρζερ και εκτέλεσε τον αντίπαλο γκολκίπερ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Έξι λεπτά αργότερα, οι Spurs έφτασαν στο 0-3, με τον Λούκας να νικάει την αντίπαλη άμυνα και να τελειώνει ιδανικά τη φάση.

Από την άλλη, οι Αυστριακοί έδειχναν ανίκανοι να ανακόψουν τις… ορμές των φιλοξενούμενων, ειδικά στο πρώτο μέρος. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Φελντχόφερ ήταν να μειώσει στο 55’ με πέναλτι του Λιντλ.

Η Τότεναμ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 88’, με τον Βινίσιους να νικάει από κοντά τον τερματοφύλακα των Αυστριακών και να διαμορφώνει το τελικό 1-4.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη των Λονδρέζων σε νοκ άουτ του Γιουρόπα Λιγκ!

Κράσνονταρ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-3

Ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ επιβλήθηκε 3-2 της Κράσνονταρ στη Ρωσία στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «32» του Europa League και έκανε βήμα για τους «16».

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ νίκησε 3-2 την Κράσνονταρ στη Ρωσία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Europa League και βρίσκεται κοντά στην πρόκριση στους «16» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στην κροατική πρωτεύουσα την επόμενη Πέμπτη.

Ο Πέτκοβιτς ήταν πρωταγωνιστής για τους Κροάτες με δύο γκολ, ενώ πρωταγωνιστής για τους Ρώσους ήταν ο Μάρκους Μπεργκ με γκολ και ασίστ.

Οι Κροάτες ξεκίνησαν καλύτερα και δημιούργησαν ευκαιρίες στην εστία του Γκορόντροφ με πρωταγωνιστή και μοιραίο τον Ιβάνουσετς. Έτσι, στο 15’, μετά από φάση διαρκείας, η κεφαλιά του Πέτκοβιτς έστεκε την μπάλα στα δίχτυα του Γκορόντοφ. Οι Ρώσοι απάντησαν άμεσα με τη βολίδα του Μπεργκ μέσα στην περιοχή στο 28’, με τους Κροάτες να χάνουν ενδιάμεσα ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Μετά την ισοφάριση, το παιχνίδι ήρθε σε μια ισορροπία μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αντέμι πρωταγωνιστή για την Ντιναμό.

Η Ντιναμό ξεκίνησε δυνατά και στην επανάληψη και στο 54’ από κόρνερ του Ορσιτς και λάθος έξοδο του Γκορόντοφ σε κενή εστία ο Πέτκοβιτς πλάσαρε για το 1-2. Η Κράσνονταρ αντέδρασε δυναμικά και άρχισε να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες στην εστία του Λιβάκοβιτς. Έτσι, στο 69’ καταπληκτική προσπάθεια του Μπεργκ και ασίστ έτοιμο γκολ για τον Κλάεσον, που πλάσαρε εύστοχα για το 2-2. Η απάντηση της Ντιναμό ήρθε στο 75΄, όταν συνδυάστηκαν Πέτκοβιτς, Ιβάνουσετς και η μπάλα έφτασε στον Ιγιάγι που με δυνατό σουτ έκανε το 2-3.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και ο Πέτκοβιτς έχασε μια καλή ευκαιρία για το 2-4 στο 82’. Η Κράσνονταρ πίεσε χωρίς να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία στα κροατικά καρέ, πλην αυτής του Βιλένα στο 94’.

Γιουνγκ Μπόις-Λεβερκούζεν 4-3

Σε ένα τρομερό ματς με επτά γκολ, η Γιουνγκ Μπόις επιβλήθηκε 4-3 της Λεβερκούζεν και απέκτησε ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» του Europa League.

Από τον παράδεισο στην κόλαση και… ξανά πίσω η Γιουνγκ Μπόις, που νίκησε σε μία συναρπαστική αναμέτρηση της Λεβερκούζεν με 4-3 στη Βέρνη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους «16» του Europa League.

Οι Ελβετοί ήταν ισοπεδωτικοί στο πρώτο μέρος και κατόρθωσαν να προηγηθούν με 3-0! Μόλις στο 3′ ο Φάσναχτ έβαλε μπροστά την ομάδα του, με τον Σιμπατσό να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 19′. Λίγο πριν την ανάπαυλα (44′), ο Ελία έγραψε το 3-0 και δυσκόλεψε τα πράγματα για τις «ασπιρίνες».

Παρ’ όλα αυτά, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Δύο κεφαλιές του Σικ, στο 49′ και στο 52′ έβαλαν ξανά στο ματς την ομάδα του Πίτερ Μπος, με τον Ντιαμπί να ισοφαρίζει με ωραία λόμπα στο 69′.

Εντέλει όμως, χαμογέλασαν ξανά οι Ελβετοί, καθώς ο Σιμπατσό έκανε το 4-3 με κοντινή προσπάθεια στο 89′, δίνοντας στη Γιουνγκ Μπόις τον πρώτο λόγο για το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.