Μεγάλες νίκες για Γρανάδα, Άγιαξ, Σαχτάρ, Ρέιντζερς και Βιγιαρεάλ, ενώ οι Μόλντε-Χόφενχαϊμ και Μπενφίκα-Άρσεναλ έμειναν στην ισοπαλία στα τελευταία 7 παιχνίδια της σημερινής αγωνιστικής βραδιάς για την φάση των «32» του Europa League.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Σάλτσμπουργκ-Βιγιαρεάλ 0-2

Με σβηστές μηχανές το «κίτρινο υποβρύχιο» έβαλε πλώρη για τους «16» του Europa League, αφού πέρασε 2-0 από τη Σάλτσμπουργκ.

Δεν έβγαλε μάτια, αλλά με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Βιγιαρεάλ πέρασε από την έδρα της Σάλτσμπουργκ με 2-0 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Μπορεί ο Αλκάθερ να έχασε πέναλτι στο 29’ και την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του Έμερι, ωστόσο πήρε το αίμα του πίσω λίγα λεπτά αργότερα, αφού στο 41’ αξιοποίησε ιδανικά την ασίστ του Μορένο, έγραψε το 1-0 και άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη των Ισπανών.

Οι Αυστριακοί δεν βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και να μπουν στο κόλπο του ματς, με αποτέλεσμα να έρθει ακόμα ένα τέρμα από τη Βιγιαρεάλ στο φινάλε με τον Νίνο που στο 71’ έκανε το 2-0 κάνοντας πιο σταθερές της βάσης του δρόμου για τους «16» της διοργάνωσης.

Μπενφίκα-Άρσεναλ 1-1

Έκανε… πρόβα για τους «16» η Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» ήρθαν 1-1 με την Μπενφίκα στη Ρώμη και έγιναν ξεκάθαρο φαβορί για πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Στο 53’, έπειτα από κόρνερ του Πίτσι, ακολούθησε ωραία συνεργασία με Ράφα Σίλβα και Ντιόγκο Γκονσάλβες και από σέντρα του τελευταίου, ο Ρόου έκανε χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Πίτσι ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Λένο από τα έντεκα βήματα (55’). Η χαρά των «αετών» κράτησε λίγο, αφού έπειτα από μια ωραία δομημένη επίθεση, όπου οι Λονδρέζοι κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα, ο Σοάρες γύρισε για τον Σάκα που ισοφάρισε από κοντά.

Συνεπώς, η ομάδα του Αρτέτα παρέμεινε αήττητη στην Ευρώπη από τον περασμένο Φεβρουάριο, όταν και είχε αποκλειστεί από τον Ολυμπιακό. Από τότε έχει έξι νίκες (έκανε το 6×6 στους ομίλους) και τη σημερινή ισοπαλία. Την ώρα που στην Premier League κάνει κακή σεζόν και είναι στη δέκατη θέση, απέχοντας 22 βαθμούς από την κορυφή.

Γρανάδα-Νάπολι 2-0

Στα σχοινιά, όσον αφορά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, βρίσκεται η Νάπολι. Ένα τρίλεπτο… μπλακ-άουτ στο οποίο την ανάγκασε η Γρανάδα έκανε τους Ισπανούς φαβορί για πρόκριση (2-0).

Χουνέρι στη Νάπολι, με το οποίο απέκτησε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης, έκανε η Γρανάδα. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στη φάση των ομίλων του Europa League επικράτησε 2-0 των «παρτενοπέι» και τους πήρε… νταηλίκι τον τίτλο του φαβορί.

Μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της: Πρώτα με κεφαλιά του Ερέρα από σέντρα του Κένεντι στο 19’ και δυο λεπτά αργότερα με άψογο πλασέ του ίδιου του Κένεντι (έπειτα από ωραία κούρσα του Ματσίς).

Παρόλο λοιπόν που οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος και κυνήγησαν έστω το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ, η Γρανάδα δεν μάσησε. Και προστατεύοντας ως το τέλος το σκορ, θα πάει στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας με αυξημένες πιθανότητες να πάρει εκείνη το εισιτήριο για τους «16».

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Σαχτάρ Ντόνετσκ 0-2

Η Σαχτάρ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ (2-0) και έκανε το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ πέρασε δύσκολα από το Τέλ Αβίβ, κάνοντας το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στους «16» του θεσμού, καθώς επικράτησε 2-0 της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.

Οι Ουκρανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, έχοντας την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα. Στο 31′, άνοιξαν το σκορ μετά από ωραία ομαδική ενέργεια, όταν ο Ματβιένκο βρήκε τον Άλαν Πάτρικ στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο μέσο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ντάνιελ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι πίεσε για την ισοφάριση, φτάνοντας πολύ κοντά δύο φορές, μία με τον Χόζεζ στο 57′ και μία με τον Μπλάκμαν στο 81′, ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις ο Τρουμπέν ήταν εκεί για να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Ότι δεν μπόρεσαν οι Ισραηλινοί το πέτυχε η Σαχτάρ στις καθυστερήσεις, με τον Τετέ να εκμεταλλεύεται την πάσα του Φερνάντο και από κοντά να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 93′.

Λιλ-Άγιαξ 1-2

Με δύο γκολ στο 87′ και στο 89′ ο Άγιαξ έφερε «τούμπα» τη Λιλ στη Γαλλία και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» του Europa League!

Με το 1,5 πόδι στους «16» του Europa League είναι ο Άγιαξ!

Σε ένα ματς με χιτσκοκικό φινάλε, ο «Αίαντας» έχανε 1-0 από τη Λιλ έως το 87′, αλλά με τον Τάντιτς να σκοράρει από τα 11 βήματα σε εκείνο το σημείο και τον Μπράιαν Μπρόμπι να βρίσκει δίχτυα δύο λεπτά μετά, έφυγε με τεράστιο διπλό-πρόκρισης από τη Γαλλία, 1-2!

Το παιχνίδι, πάντως, ήταν πολύ κακό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο και ειδικά στο τέλος έγινε… χαμός!

Στο 65′, ο Μαϊνιάν είπε «όχι» σε σουτ του Τάνιτς και στην επαναφορά ο Άλβαρες έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Λιλ, ενώ στο 72′ ο Ταλιαφίκο έκανε τραγικό λάθος και ο Γουεά έκλεψε και πλάσαρε από κοντά για το 1-0 των Γάλλων, για να ακολουθήσει η μεγάλη ανατροπή των Ολλανδών μέσα σε ένα δίλεπτο στο τέλος.

Αντβέρπ-Ρέιντζερς 3-4

Σε ένα εντυπωσιακό ματς, η Ρέιντζερς νίκησε την Αντβέρπ 4-3 στην Αμβέρσα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Europa League και βρίσκεται κοντά στους «16».

Η Ρέιντζερς νίκησε με το εντυπωσιακό 4-3 την Αντβέρπ στην Αμβέρσα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Europa League και πήρε ένα σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο «Αιμπροξ Παρκ».

Το ματς είχε πολλές διακυμάνσεις και ανατροπές, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 89’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπάρισιτς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά και δημιούργησαν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες για να σκοράρουν. Όμως, ένα λάθος της άμυνας των Βέλγων και έφερε το 0-1 με το πλασέ του Αρίμπο στο 33’ μετά την πάσα του Μορέλος. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στη συνέχεια, όμως στο 45’ από κόρνερ του Ραφαέλοφ, ο Αβενάτι με πλασαριστή κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 45’ +7’, ο Ντέιβις ανέτρεψε τον Ραφαέλοφ στην περιοχή, δόθηκε πέναλτι και ο τελευταίος ευστόχησε και έκανε το 2-1.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Ρέιντζερς μπήκε πιο δυνατά και χωρίς να απειλήσει, κέρδισε πέναλτι στο 59’ σε ανατροπή του Μορέλος από τον Ντε Λερτ και ο Μπάρισιτς ευστόχησε και ισοφάρισε σε 2-2. Η Αντβέρπ αντεπιτέθηκε και στο 67’ το εκπληκτικό σουτ του Χόνγκλα έξω από την περιοχή έκανε το 3-2. Στο 83’, ο Κεντ συνδυάστηκε με τον Μορέλος και με καταπληκτική προσπάθεια και σουτ ισοφάρισε σε 3-3.

Στο 89’,ο Σεκ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το πέναλτι που δόθηκε, το μετέτρεψε σε γκολ ο Μπάρισιτς για το 3-4. Στο 94’, το δυνατό σουτ του Μιγιόσι έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του ΜακΓκρέγκορ.

Μόλντε-Χόφενχαϊμ 3-3

Τα αδύνατα δυνατά έγιναν στο «Λα Κεράμικα» της Βιγιαρεάλ, εκεί που η επί δύο μήνες αποχής, Μόλντε, έμεινε ζωντανή κι επέστρεψε από 1-3 σε 3-3 κόντρα στη Χόφενχαϊμ! Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, σκόραραν δύο φορές με τον Νταμπούρ (8’, 28’) και μία με τον Μπαουμγκάρντνερ (45+3’) και πήγαν στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά, καθώς ο Έλιγκσεν είχε μειώσει προσωρινά στο 41’.

Ο Ισραηλινός σκόρερ των δύο τερμάτων, μάλιστα, είχε ακυρωθέν γκολ στο 55’, χαμένο πέναλτι στο 63’ και τελικά η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες «πλήρωσε» την επιθετική… αβρότητα προς τον αντίπαλο με απίθανο κάζο. Ούλαντ-Άντερσεν και Φοφανά διαμόρφωσαν μέσα σε ένα τετράλεπτο (70-74’) το τελικό 3-3 και ναι μεν, η Χόφενχαϊμ εξακολουθεί να ορίζει τις τύχες του ζευγαριού, αλλά και η Μόλντε πατάει γερά για το δικό της «θαύμα».