Η Μπαρτσελόνα πήγε να πάθει ένα μεγάλο κάζο στην Τουρκία, όμως επικράτησε της Γαλατασαράι με ανατροπή και 2-1, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Europa League.

Ζωντανή στην κατάκτηση ενός σημαντικού τίτλου σε μια κακή χρονιά παρέμεινε η Μπαρτσελόνα, η οποία παρά το 0-0 στην Ισπανία με την Γαλατασαράι, τη νίκησε εκτός έδρας και προκρίθηκε στα προημιτελικά της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης. Κλάση πάνω από τους Τούρκους ήταν η ομάδα του Τσάβι, που απέδειξε την ποιότητά της και έφτασε μάλλον εύκολα στην ανατροπή και την πρόκριση.

Στο 7’ ο Φρένκι Ντε Γιονγκ έχασε αδιανότητο τετ-α-τετ με τον Ινιάκι Πένια και παρότι στο πρώτο 25λεπτο οι Blaugrana έφτασαν την κατοχή τους στο 70%, εκείνη που άνοιξε το σκορ ήταν η Γαλατασαράι. Στο 28’ μετά το κόρνερ του Τσικαλντάου ο Μαρκάο με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-0, όμως αυτό παρέμεινε μόνο μέχρι το 37’. Σε εκείνο το σημείο μετά την πάσα του Φεράν Τόρες ο Πέδρι έκανε πέταξε κάτω δύο αντιπάλους με καταπληκτικές προσποιήσεις και τελείωσε τη φάση για το 1-1. Αυτό παρέμεινε για το πρώτο μέρος, αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ομπαμεγιάνγκ είχε δοκάρι με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Αντάμα Τραορέ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα του Τσάβι αποκατέστησε την τάξη καθώς στο 49’ έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή των Τούρκων, ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε από κοντά το 7ο γκολ του με τη φανέλα των Καταλανών. Η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια κατάφερε να έχει τον έλεγχο, η Γαλατασαράι είχε μόνο ένα καλό μακρινό σουτ του Φαν Ανχολτ και το 1-2 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε αφού στις καθυστερήσεις στην κόντρα ο Φεράν Τόρες είχε νέο δοκάρι για την Μπάρτσα.

Την Μπαρτσελόνα στην επόμενη φάση του Europa League ακολούθησαν όλες οι ομάδες που είχαν πάρει προβάδισμα από τους πρώτους αγώνες. Η Αταλάντα νίκησε και εκτός έδρας την Λεβερκούζεν (0-1) με γκολ του Μπογκά στο 92’, ενώ η Μπράγκα μετά το 2-0 επί της Μονακό, ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 90’ στο Πριγκηπάτο. Τέλος, η Ρέιντζερς, ηττήθηκε 2-1 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, αλλά μάλλον δεν την πείραξε αφού στο πρώτο ματς είχε επιβληθεί 3-0 των Σέρβων.