Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Ολυμπιακού έλαβε άδοξα τέλος στην Αγγλία, με τον Μπόμπι Αλέν να μην μπορεί σε καμία περίπτωση να μπει στα παπούτσια του τραυματία Σα και με ένα ανόητο πέναλτι να στέλνει τους Λύκους στους “8” της διοργάνωσης. Προσπάθησαν οι ερυθρόλευκοι που είχαν αρκετές ευκαιρίες, με τον Ρουί Πατρίσιο να κατεβάζει ρολά και τον VAR να του ακυρώνει γκολ για… χιλιοστά!

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν εξαιρετική, με εξαίρεση το νευρικό πρώτο 20λεπτο, έκλεισε στο αμυντικό τρίτο την Γουλβς, αλλά ένα τραγικό λάθος του Γάλλου κίπερ, σε συνδυασμό με τον εκ δια μέτρου αντίθετο σε ποιότητα, Ρουί Πατρίσιο, ήταν αρκετό να του στερήσει την πρόκριση. 62 % κατοχή και 16 τελικές για τους φιλοξενούμενους!

Η αναμέτρηση

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα τον ευρωπαϊκό του “τελικό” στο γήπεδο του “Μολινό” με τα ατομικά λάθη να δίνουν και να παίρνουν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και την Γουλβς να απειλεί μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Γκιγέρμε να πουλάει την μπάλα στο χώρο του κέντρου και τον Χιμένες να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αλέν.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να βρίσκονται σε τρικυμία εν κρανίω, με τον Μπόμπι Αλέν να επιβεβαιώνει του λόγου του αληθές, καθώς ο Γάλλος κίπερ μετά την παρακινδυνευμένο γύρισμα του Μπα, έκανε λανθασμένη πρώτη επαφή και στην συνέχεια ανέτρεψε τον Ποντένσε που τον πίεσε ασφυκτικά, με τον Χιμένες να αναλαμβάνει την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και να μην λαθεύει για το 1-0 (9′).

Το τέχνασμα με την αλλαγή διάταξης, αλλά και την χρησιμοποίηση του Ποντένσε ως false nine, έδωσε την συνεχή πίεση που αναζητούσε ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο και έδειχνε να είχε μπλοκάρει την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, έστω και προσωρινά.

Και λέμε προσωρινά, γιατί μια φάση αρκούσε για να αλλάξει την ροή της αναμέτρησης, με το άψογο 1-2 του Τσιμίκα με τον Μασούρα να καταλήγει σε ένα καταπληκτικό σουτ του πρώτου και μια εξίσου καταπληκτική επέμβαση του Ρουί Πατρίσιο στο 21ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός αναθεώρησε για τα καλά, πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και δεν τα άφησε… ποτέ!

Μάλιστα έφτασε και στην πολυπόθητη ισοφάριση, όταν ο Ομάρ πέρασε όμορφα στον Αραμπί, αυτός έφυγε από τα δεξιά και με φοβερή πάσα από μέσα και δεξιά από την περιοχή, έδωσε στον Καμαρά με τον Αφρικανό με πλασέ (που βρήκε και στον Μπολί) να βρίσκει δίχτυα (28′) αλλά να βλέπει το γκολ του να ακυρώνεται, με το ριπλέι να δικαιώνει τον VAR μόλις για λίγα χιλιοστά!

Το σύνολο του Ίβηρα τεχνικού συνέχισε σε αυτό τον ρυθμό και έφτασε μια ανάσα από το τέρμα, όταν μετά την όμορφη εκτέλεση του Ματιέ Βαλμπουενά, ο Αραμπί έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σισέ δεν κατάφερε να κάνει την προβολή (36′). Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κύλισαν χωρίς κάποια φάση άξια αναφοράς, αλλά με την πεποίθηση πως ο Ολυμπιακός μπορεί να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Ο Μαρτίνς μην έχοντας άλλη επιλογή, αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ρίχνοντας με το σφύριγμα του δεύτερου μέρους, τόσο τον Φορτούνη, όσο και τον Ραντζέλοβιτς, κυνηγώντας με όλα τα όπλα του την πρόκριση στους 8 της διοργάνωσης.

Στο 55ο λεπτό ο Μαροκινός μπομπέρ της ομάδας του Πειραιά, βρέθηκε σε εξαιρετική θέση ωστόσο δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά, μετά την πάσα του Ομάρ, που θα έφερνε στα ίσια το ματς.

Από την άλλη, οι λύκοι έδειξαν τα πρώτα σημάδια αντίδρασης που λίγο έλειψε να τους χαρίσουν πρωτίστως ηρεμία και δευτερευόντως το γκολ που θα έβαζε το ματς για ύπνο, αλλά αρχικά ο Αλέν εξιλεώθηκε για την γκάφα του πρώτου μέρους, με μια καταπληκτική επέμβαση στο σουτ του δαιμόνιου και απόψε Ποντένσε (61′) ενώ λίγο αργότερα, στάθηκε τυχερός καθώς ο Μπολί δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από απόσταση βολής (63′).

Ο Ολυμπιακός όμως τους έκοψε… απότομα τον βήχα και με τον συνήθη ύποπτο, Ελ Αραμπί, μόλις 4 λεπτά αργότερα να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Ρουί Πατρίσιο, έδειξε πως έχει ακόμα σφυγμό.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν συστηματικά την αγγλική ομάδα, αλλά ένα απίστευτο λάθος του Μπα, παραλίγο να του στοιχίσει ακριβά, ο Γάλλος έπεσε στα πόδια του Ζότα και αποσόβησε τον κίνδυνο (79′).

Ο Πέδρο Μαρτίνς τα έπαιξε όλα για όλα με την είσοδο του Χασάν αντί του Καμαρά (65′) και ο Αιγύπτιος παραλίγο να κάνει αυτό που δεν κατάφερε ο Γκιγέρμε στο 81′, αλλά για ακόμη μια φορά βρήκε τον κέρβερο Πορτογάλο κίπερ της αγγλικής ομάδας που στέρησε στον ερυθρόλευκο επιθετικό το τέρμα και στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση (86′).