Η Γρανάδα τα βρήκε μπαστούνια κόντρα στην Ομόνοια, όμως τελικά βρήκε τον τρόπο, επικράτησε με 2-1 και πλέον απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής με 10 βαθμούς, ενώ βρίσκεται στο +4 από την Αιντχόβεν.

Η ισπανική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτού, με τους Κύπριους να προσπαθούν να… χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, οι οποίες ήταν λίγες στο πρώτο μέρος.

Η Γρανάδα πίεσε από την αρχή και δικαιώθηκε μιας και στο 8ο λεπτό ο Λουίς Σουάρες έκανε το 1-0 και το άγχος απομακρύνθηκε για τους γηπέδουχους που συνέχισαν να έχουν την κυριαρχία μέσα στο γήπεδο. Η Ομόνοια περίμενε την κατάλληλη στιγμή και αυτή ήρθε στο 60ο λεπτό με τον Έρνεστ Ασάντε να σκοράρει και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Η Γρανάδα προς στιγμής έδειξε να… χάνει την συγκέντρωση της αλλά πολύ γρήγορα μπήκε στην θέση του οδηγού, μιας και πίεσε την Ομόνοια, η οποία δεν άντεξε περισσότερο από 13 λεπτά. Ήταν στο 73ο λεπτό όταν ο Σόρο έκανε το 2-1 και έβαλε και πάλι μπροστά την Γρανάδα. Οι Κύπριοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να προωθηθούν αλλά η Γρανάδα ήταν ανώτερη και κράτησε την νίκη ως το τέλος του αγώνα.