Η ΑΕΚ Λάρνακας μπορεί να μην είχε τις φάσεις ή την κατοχή της μπάλας αλλά το προσπάθησε και αντιστάθηκε στους Ουκρανούς και έφυγε με το διπλό(ουδέτερη έδρα) από το Marshal Jozef Pilsudski Stadium που βρίσκεται στην Πολωνία.
Η Ρεάλ Μπέτις επικράτησε με 3-2 κόντρα στην Λουντογκόρετς και έκανε το 2/2 στο 3ο γκρουπ του Europa League. Εύκολο παιχνίδι είχε η Ρόμα κόντρα στην Ελσίνκι με σκορ 3-0. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν νωρίς στο ματς με 10 παίχτες λόγω της αποβολής του Μίρο Τένχο στο 15ο λεπτό και με την έλευση του Ντιμπαλά στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μουρίνιο είχε εύκολο έργο.
Η Τραμπζονσπόρ του Τάσου Μπακασέτα που μοίρασε την ασσίστ για το δεύτερο γκολ των Τούρκων, νίκησε με 2-1 τον Ερυθρό Αστέρα.
Από το Conference League ξεχωρίζουν η νίκη της Γουέστ Χαμ με 3-2 στην έδρα της Σίλκεμποργκ, ενώ το 2/2 πραγματοποίησε και η Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι στο Ισραήλ κόντρα στην Χαποέλ Μπερ Σεβά.
Εύκολο βράδυ για την Κολωνία που νίκησε με 4-2 την Σλοβάκο, ενώ ο Απόλλων Λεμεσού γνώρισε την ήττα στο γήπεδο του από την Ντνίπρο με σκορ 3-1.
1ος Ομιλος
Τα αποτελέσματα
Μπόντο/Γκλιμτ – Ζυρίχη 2-1
(55’ αυτ. Σελνάες, 58’ Βέλτεσεν – 81’ Αντβιτζάι)
Αρσεναλ – Αίντχόφεν αναβ.
Η βαθμολογία
(2 αγώνες)
1. Μπόντο/Γκλιμτ 4 (3-1)
2. Αρσεναλ 3 (2-1)*
3. Αϊντχόφεν 1 (1-1)*
4. Ζυρίχη 0 (1-4)
*Ματς λιγότερο
Επόμενη αγωνιστική (06/10)
Αρσεναλ – Μπόντο/Γκλιμτ
Ζυρίχη – Αϊντχόφεν
2ος Ομιλος
Τα αποτελέσματα
Ντιναμό Κιέβου – ΑΕΚ Λάρνακας 0-1
(8’ Γκιούρκσο)
Ρεν – Φενερμπαχτσέ 2-2
(52’ Τεριέ, 54’ Μάγιερ – 60’ Καχβετσί, 93’ πεν. Βαλένσια)
Η βαθμολογία
(2 αγώνες)
1. Ρεν 4 (4-3)
2. Φενερμπαχτσέ 4 (4-3)
3. ΑΕΚ Λάρνακας 3 (2-2)
4. Ντιναμό Κιέβου 0 (1-3)
Επόμενη αγωνιστική (06/10)
Ρεν – Ντιναμό Κιέβου
Φενερμπαχτσέ – ΑΕΚ Λάρνακας
3ος Ομιλος
Τα αποτελέσματα
Μπέτις – Λουντογκόρετς 3-2
(25’ Λουίζ Ενρίκε, 40’ Χοακίν, 59’ Κανάλες – 45+1’ Ντεσπόντοβ, 75’ Ρικ)
Ρόμα – Ελσίνκι 3-0
(47’ Ντιμπάλα, 49’ Πελεγκρίνι, 68’ Μπελότι)
Η βαθμολογία
(2 αγώνες)
1. Μπέτις 6 (5-2)
2. Λουντογκόρετς 3 (4-4)
3. Ρόμα 3 (4-2)
4. Ελσίνκι 0 (0-5)
Επόμενη αγωνιστική (06/10)
Λουντογκόρετς – Ελσίνκι
Ρόμα – Μπέτις
4ος Ομιλος
Τα αποτελέσματα
Μπράγκα – Ουνιόν Βερολίνου 1-0
(77’ Ολιβέιρα)
Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ – Μάλμε 3-2
(17’ Μπούργκες, 69’ Τέουμα, 71’ Μπονιφάτσε – 6’ Σέσαϊ, 57’ Τελίν)
Η βαθμολογία
(2 αγώνες)
1. Μπράγκα 6 (3-0)
2. Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ 6 (4-2)
3. Ουνιόν Βερολίνου (0-2)
4. Μάλμε 0 (2-5)
Επόμενη αγωνιστική (06/10)
Μπράγκα – Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ
Μάλμε – Ουνιόν Βερολίνου
UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE :
Τα αποτελέσματα:
Μπασακσεχίρ-Φιορεντίνα 3-0
RFS-Χαρτς 0-2
H βαθμολογία:
1. Μπασακσεχίρ 6
2. Χαρτς 3
3. RFS 1
4. Φιορεντίνα 1
2ος όμιλος
Τα αποτελέσματα:
Σίλκεμποργκ-Γουέστ Χαμ 2-3
Στεάουα Βουκουρεστίου-Άντερλεχτ 0-0
H βαθμολογία:
1. Γουέστ Χαμ 6
2. Άντερλεχτ 4
3. Στεάουα Βουκουρεστίου 1
4. Σίλκεμποργκ 0
3ος όμιλος
Τα αποτελέσματα:
Χάποελ Μπερ Σεβά-Βιγιαρεάλ 1-2
Λεχ Πόζναν-Αούστρια Βιέννης 4-1
H βαθμολογία:
1. Βιγιαρεάλ 6
2. Λεχ Πόζναν 3
3. Χάποελ Μπερ Σεβά 1
4. Αούστρια Βιέννης 1
4ος όμιλος
Τα αποτελέσματα:
Κολωνία-Σλόβακο 4-2
Παρτιζάν-Νις 1-1
H βαθμολογία:
1. Κολωνία 4
2. Νις 2
3. Παρτιζάν 2
4. Σλόβακο 1