Το «κίτρινο υποβρύχιο» ένιωσε σαν το… σπίτι του στην θάλασσα του “Κεράμικα”, δεν επηρεάστηκε καθόλου από την καθυστέρηση της έναρξης του αγώνα λόγω έντονης βροχόπτωσης και διέλυσε την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιώργου Δώνη με 4-0.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 1 ώρας και 10 λεπτών, λόγω έντονης βροχόπτωσης. Η Βιγιαρεάλ πήρε… κεφάλι στο σκορ πολύ νωρίς, μόλις στον 4ο λεπτό με τον Κάρλος Μπάκα και στην συνέχεια έριξε τον ρυθμό. Η Μακάμπι προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά δεν μπορούσε να βρει εύκολα διαδρόμους για να μπορέσει να απειλήσει.

Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου, άφηνε ελπίδες στους φιλοξενούμενους αλλά οι Ισπανοί φρόντισαν να βάλουν τα… πράγματα στην θέση τους στο δεύτερο μέρος. Στο 52ο λεπτό ο Κάρλος Μπάκα… ξαναχτύπησε και έκανε το 2-0. Η Μακάμπι έδωσε… χώρους για να μπορέσει να πετύχει κάποιο γκολ και η Βιγιαρεάλ με τον Μπαένα προηγήθηκε με 3-0 στο 71ο λεπτό, ενώ στο 81ο ο Νίνο διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Στον όμιλο η Βιγιαρεάλ είναι 1η με 9 βαθμούς, η Μακάμπι έχει 6 βαθμούς, η Σίβασπορ 3 βαθμούς και χωρίς βαθμό παραμένει η Καραμπάχ.