Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ,βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο ημίχρονο του αγώνα,κόντρα στην Μπαρτσελόνα,όμως στην ανάπαυλα κατάφερε να γυρίσει το ματς με γκολ των Βραζιλιάνων, Φρέντ και Άντονι και πήρε την πρόκριση για τους 16 του Europa League.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε ορμητικά στο ματς, μόλις στο 3ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Φερνάντες (απέκρουσε με το πόδι ο Τερ Στέγκεν) και στο πρώτο 10λεπτο είχε τα ηνία, όμως η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη που πανηγύρισε πρώτη στο “Ολντ Τράφορντ”.

Ο Μπρούνο Φερνάντες τράβηξε από τη φανέλα τον Μπαλντέ και τον έριξε στο έδαφος, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων και τον Λεβαντόβσκι να νικάει τον Ντε Χέα (ο Ισπανός βρήκε τη μπάλα με το δεξί χέρι αλλά δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει το μοιραίο) και να γράφει το 0-1 με το 99ο ευρωπαϊκό γκολ στην καριέρα του.

Το γκολ αυτό επηρέασε την Γιουνάιτεντ που δεν μπόρεσε στη συνέχεια του πρώτου μέρους να απειλήσει σε κανένα σημείο την εστία των Καταλανών (οι Ράσφορντ και Βέγκχορστ φάνηκαν ελάχιστα), με την Μπαρτσελόνα από την πλευρά της να ελέγχει το ρυθμό έχοντας σχεδόν 60% κατοχή μπάλας και να πλησιάζει και δεύτερο γκολ στο 45′ αλλά να πέφτει πάνω στον… Καζεμίρο (σταμάτησε με αυτοθυσία τα σουτ των Σέρτζι Ρομπέρτσο και Κεσιέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή).

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τον Έρικ τεν Χαχ να ρίχνει τον Άντονι αντί του Βέγκχορστ και στο 47ο λεπτό το “Ολντ Τράφορντ” πήρε φωτιά, με τον Φερνάντες να βρίσκει τον Φρεντ με πάσα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και τον Βραζιλιάνο να φέρνει τη μπάλα μπροστά του, για να νικήσει με πλασέ τον Τερ Στέγκεν (1-1).

Το γκολ αυτό έδωσε τεράστια ώθηση στους γηπεδούχους που κυριάρχησαν μέχρι το 55′, με την Μπαρτσελόνα να ισορροπεί στη συνέχεια και να αγγίζει το 1-2 αλλά να βλέπει τον Ντε Χέα να κάνει εκπληκτική επέμβαση στο 64′ σε κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Κουντέ.

Ακολούθως, οι κόκκινοι διάβολοι κέρδισαν εκ νέου μέτρα στο γήπεδο, πίεσαν την αντίπαλό τους και δικαιώθηκαν στο 73′ για το επιθετικό και δυναμικό παιχνίδι τους στο δεύτερο μέρος, κάνοντας την ανατροπή. Οι Γκαρνάτσο και Φρεντ είδαν τα σουτ τους να σταματούν σε σώματα αμυντικών όμως η Γιουνάιτεντ είχε και τρίτη ευκαιρία, με τον Άντονι να εκτελεί τον Τερ Στέγκεν με άψογο διαγώνιο πλασέ και να γράφει το 2-1 μέσα σε αποθέωση.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα (67′ Νταλότ), Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Καζεμίρο, Φρεντ, Φερνάντες, Βέγκχορστ (46′ Άντονι), Σάντσο (67′ Γκαρνάτσο), Ράσφορντ (88′ ΜακΤόμινεϊ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο (82′ Αλόνσο), Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Κεσιέ, Ραφίνια (75′ Φάτι), Λεβαντόβσκι, Ρομπέρτο (70′ Τόρες)