Ο γνωστός κακός και… άοσμος Ολυμπιακός εμφανίστηκε και στη Γαλλία κόντρα στην «άπειρη» από ευρωπαϊκές εμφανίσεις Ναντ. Οι Πειραιώτες όχι μόνο έδειξαν πως δεν έχουν αλλάξει ποδοσφαιρική φιλοσοφία, αλλά έδωσαν το δικαίωμα στους Γάλλους να σκοράρουν εύκολα εις διπλούν (Μοχάμεντ 32′ και Γκεσάντ 90+3′) και να πανηγυρίσουν με τρομερή άνεση το πρώτο τους τρίποντο στους φετινούς ομίλους του Europa League.

Με αυτογκόλ του Μουτουσάμι η ισοφάριση των «ερυθρόλευκων» στο 51ο λεπτό.

«Ερυθρόλευκη» πρεμιέρα στους ομίλους της φετινής τρέχουσας σεζόν του Europa League, αφού η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν θα ταξίδευε στη Γαλλία με σκοπό ένα καλό αποτέλεσμα κόντρα στη Ναντ, ενόψει και της συνέχειας. Που να ήξερε όμως πως τόσο το σύστημα (3-5-2), όσο και η πίεση των Γάλλων θα τον οδηγούσαν σε ένα ακόμα οδυνηρό ευρωπαϊκό βράδυ.

Ο αγώνας

Οι Γάλλοι θα δείξουν από το 3ο κιόλας λεπτό τα… δόντια τους, αφού ένα επικίνδυνο σουτ από πλάγια πλεονεκτική θέση θα αναγκάσει τον Βάτσλικ να αντιδράσει από πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Το πρώτο τέταρτο θα ανήκε εξ ολοκλήρου στη Ναντ, αφού οι «ερυθρόλευκοι» θα βρίσκονται στη θέση του αμυνόμενου για αρκετά λεπτά, καθώς οι Γάλλοι θα έβρισκαν ανοικτούς διαδρόμους κυρίως απο την πλευρά του Ρέαμπτσιουκ.

Η πίεση των Γάλλων και η απάθεια των Πειραιωτών θα μετουσιωθεί σε ένα πανεύκολο τέρμα του Μουσταφά Μοχάμεντ, μετά από μια υπέροχη κάθετη πάσα η οποία έκοψε στα δύο την άμυνα του Ολυμπιακού, διαμορφώνοντας έτσι πολύ εύκολα το 1-0 στο 32ο λεπτό!

7 λεπτά μετά ο Ολυμπιακός θα αγγίξει την ισοφάριση, καθώς μετά από μια όμορφη συνεργασία του Μασούρα με τον Μπιέλ θα βρει αποδέκτη τον προωθημένο Άβιλα, με τον Ισπανό να κάνει την προσποίηση όμως το πλασέ του να είναι αρκετά άστοχο!

Και με ένα ακόμα απαθέστατο, από μεριάς Ολυμπιακού, 45λεπτο θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο και της σημερινής αναμέτρησης, αφού οι Πειραιώτες έδειξαν ανίκανοι να κάνουν έστω και για μια στιγμή τους Γάλλους να νιώσουν πως απειλούνται.

Και με ένα τελείως ανύποπτο τρόπο ο Ολυμπιακός θα βρει την ισοφάριση μέσω ενός στημένου, καθώς το κόρνερ του Μπιέλ θα βρει στον Μουτουσάμι και η μπάλα θα οδηγηθεί στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 1-1 στο 51′!

Μοιρασμένο θα εξελιχθεί το υπόλοιπο διάστημα μέχρι το 65′, αφού και οι παίκτες του Κορμπεράν και εκείνοι του Κομπουαρέ θα είναι αρκετά προσεκτικοί στις μεταβιβάσεις τους και θα έχουν την προσοχή τους στο παραμικρό λάθος του αντιπάλου.

Και οι αλλαγές του Κομπουαρέ φάνηκαν να πιάνουν τόπο, αφού ο Σισοκό που πέρασε στο 70ο λεπτό θα πιάσει μια κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας των «ερυθρόλευκων», όμως ο Βάτσλικ θα απαντήσει αποφασιστικά στο 74′.

Οι Γάλλοι στο 81′ μετά από μια φάση διαρκείας θα βρουν το δρόμο για τα δίχτυα του Ολυμπιακού για δεύτερη φορά, αφού πρώτα ο Μερλάν θα απενεργοποιήσει τον Βάτσλικ και ο Γκεσάντ προ κενής εστίας θα έγραφε προσωρινά το 2-1. Όμως η μπαλιά που είχε προηγηθεί με αποδέκτη τον έναν εκ των δύο παικτών θα ήταν απο θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα το τέρμα να ακυρωθεί!

Μια του κλέφτη… δύο του κλέφτη και η Ναντ θα βρει το δεύτερο της τέρμα στις βαθιές… καθυστερήσεις! Ένα φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ του Ολυμπιακού ήταν αρκετό για τους Γάλλους να βγουν στη κόντρα, μια καλή σέντρα του Μπλας και ο Γκεσάντ θα γράψει το οριστικό 2-1 για τους Γάλλους!

Μια απαράδεκτη έως και ανυπόφορη εμφάνιση από τους Πειραιώτες για ένα ακόμα βράδυ θα τον οδηγήσουν σε μια ακόμα ευρωπαϊκή ήττα, αυτή την φορά στη πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Ναντ (Κομπουαρέ): Λαφόντ, Άπια, Τζιρότο, Παλουά, Γκεσάντ, Μπλας, Μουτουσάμι (Σισοκό 70′), Τσιριβέγια, Μερλάν, Γκανάγκο (Σιμόν 70′), Μοχάμεντ.

Ολυμπιακός (Κορμπεράν): Βατσλίκ, Μανολάς, Ρέτσος, Σισέ, Άβιλα, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε, Μπουχαλάκης, Μπίελ (Ελ Αραμπί 86′), Μασούρας (Μπόουλερ 59′), Χουάνγκ (Αμπουμπακάρ Καμαρά 77′).