Στο πρώτο παιχνίδι των playoff του Europa League η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε, καθώς ηττήθηκε από την Τράμπζονσπορ με 1-3. Το γκολ του Λιβάγια δεν αρκούσε στο 4′, καθώς ο Κάλεμπ Εκούμπαν χτύπησε τρεις φορές (29΄, 44΄, 70΄) και οι Τούρκοι είναι πλέον τ’ακλόνητο φαβορί για πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης. Απογοητευτική η αμυντική λειτουργία της ελληνικής ομάδας, που θα μπορούσε να δεχθεί κι άλλα τέρματα.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ένωση, η οποία μόλις στο 4ο λεπτό βρήκε δίχτυα με τον Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης συνεργάστηκε άψογα με τον Έλντερ Λόπεζ και με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους κιτρινόμαυρους. Στη συνέχεια οι Τούρκοι πήραν την πρωτοβουλίων των κινήσεων χωρίς όμως να κάνουν κάτι το αξιόλογο.

Οι φιλοξενούμενοι βέβαια έχασαν την ευκαιρία τους, αφού στο 24, κέρδισαν αμφισβητούμενο πέναλτι, όμως ο Σόσα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Μπάρκα. Δυστυχώς ότι δεν έγινε εκεί, συνέβη πέντε λεπτά, καθώς η Τραμπ ισοφάρισε χάρη σε προβολή του Κάλεμπ Εκούμπαν, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 44′ από τον ίδιο παίκτη, αυτή τη φορα με κεφαλιά. Κοιμήθηκε στην κυριολεξία η άμυνα της ΑΕΚ και το 1-2 τώρα είναι βαρίδι στα πόδια της ελληνικής ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να ισοφρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Λιβάγια έδειχνε να πονάει, ο Ολιβέιρα, ήταν ωσεί παρών, ενώ ο Μάνταλος δεν πήρε πρωτοβουλίες. Η Τράμπζονσπορ έψαχνε μία καλή αντεπίθεση, για να τελειώσει την υπόθεση-πρόκριση, όμως όσο δεν το έβρισκε αγχωνόταν. Η ομάδα του Καραμάν τη βρήκε τη λύση με τον συνήθη ύποπτο Εκουμπάν, ο οποίος σε μία έξοχη αντεπίθεση, κέρδισε για τρίτη φορά τον Μπάρκα και το 1-3 ουσιαστικά έδινε την πρόκριση στους Τούρκους. Η ΑΕΚ έχασε κάποιες ευκαιρίες με τον Ζεράλδες, όμως το τελικό σκορ μάλλον είναι δίκαιο κι αποτυπώνει πως κάτι πάει λάθος στον σύλλογο.