Και όταν όλα φάνηκαν πως θα κυλήσουν αλά… Ατρόμητος, η τελευταία κουβέντα ειπώθηκε μέσω… Μολδαβίας, όταν ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ θα στείλει την μπάλα στο γάμα της βέλγικης εστίας και θα δώσει το πρώτο φετινό τρίποντο στον Ολυμπιακό στο ταξίδι του μέσω των ομίλων του Europa League! Γιουσέφ Ελ Αραμπί (52′) και Ρέαμπτσιουκ (87′) οι σκόρερ για τους Πειραιώτες. Ο Σαμάτα (75′) ήταν αυτός που ισοφάρισε για την Αντβέρπ.

Οι Πειραιώτες το βράδυ της Πέμπτης έκαναν σεφτέ στους φετινούς ομίλους του Europa League κόντρα στην βελγική Αντβέρπ, με μοναδικό σκοπό το τρίποντο ενόψει της δύσκολης συνέχειας με αναμετρήσεις κόντρα σε Άιντραχτ και Φενέρμπαχτσε αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση, με το πρώτο μισό να ανήκει στους Βέλγους που έδειχναν να πατάνε λίγο καλύτερα στο χορτάρι του «Γ.Καραϊσκάκης», όμως με τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μισό να κρατά κατοχή και με παιχνίδι κυρίως από την αριστερή του πτέρυγα να βρίσκει μπαλιές προς την αντίπαλη περιοχή.

Και για τα υπόλοιπα σχεδόν 10 λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» θα συνεχίσουν να διατηρούν την κατοχή της μπάλας, ενώ μια με τον Ελ Αραμπί και μια με τον Μ.Καμαρά θα προσπαθήσουν να απειλήσουν την εστία του Μπουτέζ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία ίσως, μέχρι στιγμής, για τους Πειραιώτες, θα έρθει μέσω ενός χτυπήματος φάουλ από τον Μπουχαλάκη, η σέντρα του οποίου θα βρει τον Σισέ, με την κεφαλιά εκείνου να περνάει οριακά εκτός του αριστερού δοκαριού τους Μπουτέζ!

Στο 38ο λεπτό, ο Α.Καμαρά με την ωριμότητα και την εμπειρία που τον διέπει, θα βρει με όμορφη σέντρα τον Ελ Αραμπί και εκείνος με ένα μαγικό άγγιγμα θα στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπουτέζ γράφοντας το 1-0! Παρόλα αυτά, σύμφωνα πρώτα με τον βοηθό όσο και με τον VAR, το πανέμορφο γκολ του Μαροκινού θα ακυρωθεί και εν τέλει το 0-0 θα μείνει!

Και δύο λεπτά μετά, η μεγαλύτερη ευκαιρία της Αντβέρπ θα έρθει μέσω αντεπίθεσης, όταν ο Σαμάτα θα βρει τον Φρέι, το πλασέ στη κίνηση του οποίου θα «γλύψει» το αριστερό δοκάρι του Βάτσλικ. Και στο 44′ μια ακόμα τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του Πρίσκε να ανοίξει το σκορ, όταν ύστερα από ένα κόρνερ, ο Σαμάρα θα σηκωθεί ολομόναχος στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, όμως θα αστοχήσει!

Και με αυτό τον τρόπο θα κλείσει αυτό το πρώτο μισό του αγώνα, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν κυρίως με βαθιές μπαλιές τις επιθετικές λύσεις, όμως στις αντεπιθέσεις των Βέλγων να κινδυνεύουν αρκετά.

Και με την επανέναρξη, αυτή η φάση δεν θα χρειαστεί VAR. Ο Μ.Καμαρά θα κρατήσει ωραία την μπάλα από τα δεξιά, θα κάνει πανέμορφη σέντρα και ο κύριος που εκτέλεσε στο πρώτο ημίχρονο, Γιουσέφ Ελ Αραμπί, θα πάρει παραμάζωμα τον Αλμέιδα και με την κεφαλιά του θα στείλει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μπουτέζ, γράφοντας το 1-0 στο 52′!

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν θα ρίξουν τον ρυθμό και θα αγγίξουν και το 2-0 μερικά λεπτά μετά, όταν ο Σισέ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Α.Καμαρά, θα σηκωθεί πιο ψηλά από όλους, με την μπάλα να «ξύνει» το οριζόντιο δοκάρι της βέλγικης εστίας.

Στο 67ο λεπτό ο Πρίσκε θέλοντας να ανατρέψει την κατάσταση θα προχωρήσει σε διπλή αλλαγή, ρίχνοντας στο ματς τους Γκέρκενς και Μπένσον αντί των Ναϊνγκολάν και Μιγιόσι αντίστοιχα.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα περάσουν ένα δύσκολο τρίλεπτο αφού οι Βέλγοι θα πιέσουν αρκετά και θα πατήσουν αρκετές φορές στην περιοχή του Ολυμπιακού, όμως ο Σισέ ως μπροστάρης θα απομακρύνει αρκετές από τις μπαλιές των παικτών της Αντβέρπ. Πολύ μεστό βράδυ από τον Σενεγαλέζο.

Και πράγματι η πίεση των Βέλγων θα αποφέρει καρπούς στο 75′, όταν μια όμορφη σέντρα του Μπένσον θα βρει τον Σαμάτα στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με μια όμορφη καρφωτή κεφαλιά θα ισοφαρίσει σε 1-1!

Και αμέσως μετά αυτό το γκολ, ο Πέδρο Μαρτίνς θα ρίξει στην αναμέτρηση τον Ματιέ Βαλμπουενά αντί του Γιαν Εμβιλά.

Και αυτή την αλλαγή στο 80′ θα διαδεχθούν ακόμα τρεις, όταν οι Κούντε, Τικίνιο και Βρουσάι θα αντικαταστήσουν τους Μ.Καμαρά, Α.Καμαρά και Ονιεκούρου.

Στο 84′ ο Σαμάτα θα φτάσει πολύ κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα, όμως το σουτ του λίγο έξω από την περιοχή θα περάσει οριακά εκτός του δεξί δοκαριού του Βάτσλικ, ενώ και δύο λεπτά μετά ο Μπένσον θα ζαλίσει την άμυνα των «ερυθρόλευκων» και θα αστοχήσει οριακά και αυτός!

Και στο 87′ ένας εκ των πρωταγωνιστών την τελευταία περίοδο για τον Ολυμπιακό, ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ, θα πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ, όταν ο Βρουσάι θα του στρώσει την μπάλα και με ένα σουτ-κεραυνό θα στείλει την μπάλα στο αριστερό γάμα του Μπουτέζ, δίνοντας προς στιγμήν το προβάδισμα, με 2-1, και το πρώτο τρίποντο!

Στο 88΄ θα περάσει στον αγώνα και ο Μπα, αντικαθιστώντας τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Δύο λεπτά μετά, ο Μπατάιγ θα αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Ούγγρο διαιτητή και θα αποβληθεί!

Και μετά από τρία έξτρα λεπτά καθυστερήσεων, οι «ερυθρόλευκοι» θα πανηγυρίσουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην πρεμιέρα των φετινών ομίλων του Europa League, σε έναν απαιτητικό όμιλο, πηγαίνοντας με άλλο αέρα να συνεχίσουν τις υποχρεώσεις τους εντός των συνόρων!

Ολυμπιακός (Π.Μαρτίνς): Βάτσλικ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (Βαλμπουενά 76′), Μ.Καμαρά (Τικίνιο 80′), Μπουχαλάκης, Α.Καμαρά (Κούντε 80′), Ονιεκούρου (Βρουσάι 80′), Ελ Αραμπί.

Αντβέρπ (Μπ.Πρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάιγ, Ντε Λατ, Ναϊνγκολάν (Γκέρκενς 67′), Αλμέιδα, Μπούτα, Φίσερ, Μιγιόσι (Μπένσον 67′), Σαμάτα, Βερστράτε, Φρέι.