Ο Τικίνιο ήρθε από τον πάγκο σαν άλλος… Χασάν και έδωσε τη λύση στον Ολυμπιακό, χαρίζοντας τη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με 1-0. Πήρε την πρόκριση, ελπίζει και για την πρωτιά.

Σε ένα ματς που… φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και τούμπαλιν, Ολυμπιακός και Φενέρμπαχτσε έδειχναν να αλληλοεξουδετερώνονται για περίπου 89 λεπτά. Στο τελευταίο της κανονικής διάρκειας όμως, αυτή τη φορά η επιμονή και η υπομονή του Ολυμπιακού απέδωσαν καρπούς και αυτός ήταν που πέτυχε το buzzer beater! Ο Τικίνιο, με γκολ στο 90′, χάρισε στους «ερυθρόλευκους» τη νίκη με 1-0 και παράλληλα τη 2η θέση 4ου του ομίλου του Europa League, η οποία οδηγεί στην ενδιάμεση νοκ-άουτ φάση με έπαθλο την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Δυνατό ξεκίνημα, προσεκτική συνέχεια

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στα πρώτα λεπτά ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος, με τον Ολυμπιακό να κάνει κατοχή και να πιέζει πολύ έντονα την άμυνα της Φενέρ, μια πίεση που όμως ατόνησε πολύ γρήγορα αφού όπως φάνηκε από το υπόλοιπο ματς, ο Μαρτίνς μάλλον δεν είχε δώσει ποτέ οδηγία για φουλ επίθεση! Κάπως έτσι ισορρόπησε στα επόμενα λεπτά η Φενέρ που και αυτή με τη σειρά της «απάντησε» με δική της κατοχή και πίεση. Από νωρίς φαινόταν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Άλλωστε, «μονομάχοι» ήταν δύο προπονητές από την ίδια σχολή, με κοινή φιλοσοφία, καλοί φίλοι που γνωρίζουν ο ένας τί θέλει να κάνει ο άλλος. Το θέμα ήταν ποιος θα το κάνει καλύτερα και ποιος θα παίξει πιο έξυπνα. Αυτό θέλησε να κάνει ο Μαρτίνς αφήνοντας χώρο στους Τούρκους και στήνοντας την ομάδα του οργανωμένα πίσω από τη μπάλα, θέλοντας να πληγώσει στην κόντρα την αργή αντίπαλη άμυνα. Έτσι, γρήγορα η κατοχή μπάλας της Φενέρ εκτοξεύθηκε στο 69%, με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν ξεκάθαρα ότι θέλουν να παίξουν με υπομονή, στον κενό χώρο, ψάχνοντας την μία στιγμή για κάποιον εκ των ποιοτικών επιθετικών τους.

Μόλις στο 5ο λεπτό οι Πειραιώτες είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όμως ο Αγκιμπού έκανε άτσαλο τελείωμα από κοντά. Στο 18′ η Φενέρ είχε τη δική της μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, με το δοκάρι του Καχβετσί, ενώ ένα ακόμη δίλεπτο αργότερα ο Μπερίσα αστόχησε από πολύ κοντά, σε δύο φάσεις που έγιναν λάθη στη μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού. Από το εικοσάλεπτο και μετά, ο ρυθμός έπεσε, με λίγες καλές στιγμές συνολικά μπροστά στις δύο εστίες και μεγάλες… δόσεις τακτικής και προσοχής από της δύο άμυνες. Ο Ολυμπιακός είχε μια καλή διπλή φάση στο 21′ με Μασούρα και Λαλά, ενώ στο 38′ η κεφαλιά του Ελ Αραμπί πέρασε λίγο έξω. Τελευταία φάση στο πρώτο 45λεπτο, ένα απευθείας φάουλ του Μπερίσα, λίγο πάνω από το οριζόντιο.

Οι αλλαγές λειτούργησαν

Στο ημίχρονο, ο Μαρτίνς έβγαλε Ονιεκούρου και Μαντί που υπολειτουργούσαν και πάλι, βάζοντας Μπουχαλάκη – Λόπες. Η παρουσία του Κρητικού χαφ σίγουρα βελτίωσε την εικόνα του Ολυμπιακού που πλέον άρχισε να παίζει περισσότερο με τη μπάλα στα πόδια και να πιέζει πιο οργανωμένα, θυμίζοντας δηλαδή τον… κανονικό Ολυμπιακό. Το σουτ άουτ του Χακάν στο 53′ ήταν για αρκετή ώρα πάντως η μοναδική φάση μπροστά στις δύο εστίες, με την ομάδα του Μαρτίνς να… γυροφέρνει την περιοχή της Φενέρ αλλά χωρίς ουσία. Από το 60′ και μετά πάντως, η μπάλα ήταν σταθερά σε ερυθρόλευκα πόδια, με τους γηπεδούχους να παίζουν με υπομονή, αναζητώντας τη μία στιγμή. Αυτή φάνηκε πως θα ήταν η φάση του 74′, όμως ο Ελ Αραμπί έχασε μοναδική για την κλάση του ευκαιρία, με τη μπάλα στρωμένη στα 5-6 μέτρα μετά τη σέντρα του Ρέαμπτσιουκ. Δεν ήταν ούτε στο 79′, όταν και πάλι από σέντρα του Μολδαβού, ο Λαλά αστόχησε από τα τρία μέτρα με ένα άτσαλο σουτ στην κίνηση. Την ίδια ώρα, ο Περέιρα έβαζε αμυντικούς και έπαιζε πια φουλ άμυνα. Τελικώς, η στιγμή που έδωσε το «τρίποντο» και τη 2η θέση, ήρθε στο… τέλειο λεπτό: το 90ο. Μια από τις πάρα πολλές έξοχες σέντρες του Ρέαμπτσιουκ αυτή τη φορά βρήκε τον Τικίνιο, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση σήκωσε το Καραϊσκάκη στο πόδι και έστειλε την ομάδα του να παίξει τουλάχιστον δύο ακόμη ματς στο Europa, από το 2022 πλέον!