Ο πέμπτος όμιλος του Europa League είχε μεγάλους νικητές την Αταλάντα που πήρε το “διπλό” με 1-5 κόντρα στην Έβερτον και την Λυών που κέρδισε την κυπριακή ομάδα του Απόλλωνα Λεμεσού με 4-0 τελικό σκορ.

Έβερτον – Αταλάντα: 1-5

Άρρυθμο το ματς μεταξύ της Έβερτον και της Αταλάντας με μεγάλα διαστήματα που σημειώθηκαν παύσεις στο παιχνίδι και δεν υπήρξαν ιδιαίτερες φάσεις. Σε γενικές γραμμές οι φιλοξενούμενοι ήταν κάπως καλύτεροι στο πρώτο μέρος. Έτσι στο 12′ το σκορ άνοιξε ο Κριστάντε γράφοντας το 0-1 για την Αταλάντα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με πέναλτι που δόθηκε αλλά δεν έφτασε ποτέ στα δίχτυα της Έβερτον, όμως αργότερα έγραψαν το 2-0 ξανά με γκολ του Κριστάντε στο 64′ από ασίστ του Γκομεζ. Η Έβερτον όμως χρειάστηκε μερικά λεπτά για να “λαχταρίσει” τους αντιπάλους της, αφού στο 71′ ο Ραμίρεζ σκόραρε για το 1-2. Ωστόσο, μέσα σε δύο λεπτά, η Αταλάντα “καθάρισε” το ματς με τους Κόσενς και Κορνέλιους να σκοράρουν στο 86′ και 88′ διαδοχικά για το 1-4. Που δεν ήταν όμως το τελικό σκορ, αφού ο Κορνέλιους στο 94′ πέτυχε ξανά το τέρμα για το τελικό αυτή τη φορά 1-5.

Λυών – Απόλλων Λεμεσού: 4-0

Με δύο γρήγορα γκολ η Λυών “έκοψε” τη φόρα του Απόλλωνα από το πρώτο κιόλας μέρος. Στο 29′ ο Ντιαχαμπι για το 1-0 και στο 32′ ο Φεκίρ έγραψε το 2-0 δίνοντας “αέρα” υπεροχής στην ομάδα τους. Οι Κύπριοι δεν παράτησαν το ματς και στο δεύτερο μέρος προσπάθησαν περισσότερο. Όμως και πάλι η Λυών βρήκε την ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Ντιάζ και έγραψε το 3-0 στο 67′ ενώ ακριβώς στη λήξη ο Μαολίντα διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 90′.