Στο ντέρμπι κορυφής του 11ου ομίλου η Ντιναμό Κιέβου άντεξε στην πίεση της Αστάνα, που έχασε πολλές ευκαιρίες και πέρασε από την έδρα της με 0-1, ενώ εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Europa League.

Στην άλλη αναμέτρηση η Σπαρτάκ Μόσχας προηγήθηκε νωρίς, όμως η Ραπίντ Βιέννης κρατούσε το καλύτερο για το τέλος, καθώς ανέτρεψε το σκορ, επικράτησε με 1-2 και έφυγε με το “διπλό” από την Ρωσία.

Στην πρώτη αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με 0-1, με το γκολ του Βέρμπιτς, στο 29′. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ανέλαβαν δράση και έχασαν πολλές καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν και για να ανατρέψουν το σκορ. Μεγάλος πρωταγωνιστής σε τρεις κλασσικές ευκαιρίες ο Καμπανάνγκα, που δεν κατάφερε να τις μετατρέψει σε γκολ. Το σκορ έμεινε έτσι μέχρι το τέλος και οι Ουκρανοί πανηγύρισαν τη νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση.

Βαθμολογία:
1. Ντιναμό Κιέβου 11
2. Αστάνα 8
3. Ρεν 3 *
4. Γιαμπλόνεκ 2 *
* Παιχνίδι λιγότερο

Στον άλλο αγώνα οι Ρώσοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησαν πολλές φάσεις για γκολ, το οποίο ήρθε στο 20′, όταν ο Μελγκαρέχο βρήκε τον Ζε Λουίς που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στρέμπιντζερ. Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης που θα τους βάλει πάλι στην διεκδίκηση της νίκης, όμως αυτό δεν ερχόταν. Δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Σόμπεσμπεργκερ τροφοδότησε τον Μούλντουρ που δεν αστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1. Το καλύτερο είχε μείνει για το τέλος, o Σουάμπ βρήκε με μαγική μπαλιά τον Σόμπεσμπεργκερ που πέρασε και τον τερματοφύλακα και σκόραρε προ κενής εστίας για το τελικό 1-2.