Μεγάλη νίκη μέσα στο «Ντραγκάο» πήρε η Λιόν, επικρατώντας 1-0 της Πόρτο και πήρε πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Europa League.

Θέλει το Europa League και το αποδεικνύει η Λιόν! Οι Γάλλοι ήταν ανώτεροι από την Πόρτο, είχαν τις πιο κλασικές ευκαιρίες και με γκολ του Πακετά στο 59’ πήραν τη νίκη μέσα στο «Ντραγκάο», επικρατώντας 1-0.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Πίτερ Μπος έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του θεσμού και από τη στιγμή που παραμένει μέσα στο… παιχνίδι, βλέπει μέχρι και τον τελικό της διοργάνωσης.

Η Πόρτο μπορεί να είχε την κυκλοφορία της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο η Λιόν με τους Ντεμπελέ και Εκαμπί ήταν κίνδυνος-θάνατος στις κόντρα επιθέσεις, υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, Ντιόγκο Κόστα, σε πολύ δύσκολες επεμβάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο πέρασε στο ματς τον Σεμέδο αντί του τραυματία, Πέπε και η όποια αμυντική συνοχή είχαν οι γηπεδούχοι χάθηκε κι αυτή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Λιόν να βρει τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Ντεμπελέ βρήκε τον Πακετά και ο Βραζιλιάνος με ένα απλό πλασέ άνοιξε το σκορ, σε μια φάση που φέρει ευθύνη και ο πρώην στόπερ του Ολυμπιακού.

Μέχρι τη λήξη του αγώνα, η Πόρτο προσπάθησε να απειλήσει, κατάφερε να βρει δίχτυα στις καθυστερήσεις, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο Εμπεμπά ήταν σε θέση οφσάιντ.