Ο ΠΑΟΚ του Πάμπλο Γκαρσία μπήκε με απίστευτη αύρα στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στην PSV στην Ολλανδία, ξεκίνησε ονειρικά με το ταμπλό να γράφει 0-2 μόλις στο 14ο λεπτό, ωστόσο η Αϊντχόφεν, έδειξε αποφασισμένη να μην παραδώσει τα όπλα, πίεσε τον Δικέφαλο που δεν βρήκε απαντήσεις και με μια ανατροπή παρόμοια αυτή που είχε δεχτεί στην Τούμπα (στο δεύτερο ημίχρονο), ανέτρεψε την κατάσταση και κρατήθηκε ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση.

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα αυτής της αναμέτρησης, ήταν αναπάντεχα φρενήρης. Γεγονός που όπως αποδείχτηκε και στην πράξη, δεν βόλεψε καθόλου την γηπεδούχο ομάδα. Η PSV απόψε, έπαιζε το τελευταίο της χαρτί, εάν ήθελε να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με διάθεση να επιτεθεί και δικαιώθηκε για την επιλογή του αυτή στο… έπακρο. Ο Φερνάντο Βαρέλα κέρασε… γκολ για τα γενέθλια του, με την μπάλα να βρίσκει στο γόνατο του μετά από το σουτ του Τζόλη και να γράφει το 1-0, μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης!

Ο Δικέφαλος του βορρά ωστόσο, δεν αρκέστηκε σε αυτό. Μύρισε αίμα όταν η PSV έμοιαζε σαστισμένη, πίεσε στα σωστά σημεία και μετά από μια μαγική συνεργασία και τρομερή ενέργεια του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά, ο οποίος μοίρασε στον Σβαμπ που γύρισε προς τον Τζόλη ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Η χαρά του ωστόσο, δεν κράτησε για πολύ. Η ολλανδική ομάδα αντέδρασε άμεσα μετά από τις δυο γρήγορες σφαλιάρες και μετά από μια ωραία ενέργεια του Γκαπκό μείωσε μόλις 4 λεπτά αργότερα. Το μομέντουμ έδειχνε να αλλάζει, ο Δικέφαλος να νιώθει την πίεση των γηπεδούχων, που ωστόσο έδειξαν να τα… χαλάνε λίγο στην τελική προσπάθεια.

Δυστυχώς όμως για τον ΠΑΟΚ, ό,τι δεν κατάφεραν στο πρώτο μέρος το έκαναν μέσα σε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου. Αποφασισμένη και πεισμωμένη για την ανατροπή η Αϊντχόφεν έφερε τούμπα το ματς μόλις μέσα σε 2 λεπτά (51΄και 53′) με τα γκολ των Μαντουάκε και Μάλεν αντίστοιχα, κόβοντας απότομα την φόρα της ομάδας του Γκαρσία.

Ο Δικέφαλος του βορρά έδειχνε να αδειάζει τόσο ψυχολογικά όσο και από άποψη δυνάμεων, οι Ολλανδοί διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους σκορ και κάπως έτσι έμεινε ακόμα μια φορά χωρίς νίκη, στην χώρα της τουλίπας.