Σαν σήμερα πριν από έντεκα χρόνια ο Παναθηναϊκός «άλωνε» την Ρώμη, έπαιρνε την πρόκριση στους «16» του Europa League και έγραφε άλλη μία χρυσή σελίδα στην ευρωπαϊκή ιστορία του.

Έντεκα χρόνια συμπληρώνονται φέτος από την μεγάλη πρόκριση του Παναθηναϊκού με 3-2 μέσα στην Ρώμη, μπροστά σε 8.000 φίλους του τριφυλλιού.

Σαν σήμερα, ο Παναθηναϊκός με τους Νίνη και Σισέ στην καλύτερη εμφάνιση τους με την πράσινη φανέλα οδήγησαν το τριφύλλι σε μία αν μη τι άλλο ιστορική πρόκριση.

Οι πράσινοι είχαν πάρει τη νίκη επί της Ρόμα στο ΟΑΚΑ, με μία μεγάλη ανατροπή με 3-2 και πήγαν στην Ιταλία για να υπερασπιστούν το σκορ πρόκρισης που είχαν.

Το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό. Ο Ρίισε με μία οβίδα άνοιξε το σκορ και έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους. Όλα αυτά φυσικά μέχρι το 40ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Από το σημείο αυτό και μέχρι το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έκανε εκπληκτικά πράγματα και με δύο γκολ του Νίνη και ένα του Σισέ έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-3 με τον Ντε Ρόσι. Το σφύριγμα της λήξης έφερε τρελούς πανηγυρισμούς, μαζί με τους 8.000 φιλάθλους του Παναθηναϊκού.

Ρόμα (Κλαούντιο Ρανιέρι): Ντόνι, Ζουάν Μεξές, Βούτσινιτς, Ταντέι, Ντε Ρόσι, Ρίισε, Περότα, Τσέρτσι (67΄ Μενέ), Μπρίγκι (46΄ Μπαπτίστα), Κασέτι.

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Νίνης (72΄ Ζιλμπέρτο Σίλβα), Καντέ, Σισέ (90΄+ Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (87΄ Λέτο), Μαρίνος, Σιμάο, Βίντρα, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος.