Ο Βάτσλικ έπιασε το τελευταίο πέναλτι της Σλόβαν, ο Βαλμπουενά έβαλε το τελευταίο του Ολυμπιακού και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» που πήγαν να… βγάλουν τα μάτια τους στην Μπρατισλάβα, έσωσαν την παρτίδα και πήραν την πρόκριση στα play offs του Europa League (Απόλλων Λεμεσού)!

Στο πρώτο παιχνίδι η Σλόβαν είχε το διπλό στα χέρια της, όμως το γκολ του Ελ-Αραμπί στην εκπνοή έφερε το 1-1.

Στον επαναληπτικό, ο Ολυμπιακός είχε την πρόκριση στα χέρια του, όμως το γκολ του Σάπονιτς στο 94ο λεπτό έφερε νέο 1-1 και παράταση!

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν για μία ακόμα φορά με την φωτιά, όμως τελικά δεν κάηκαν. Παρότι προηγήθηκαν στην παράταση με γκολ του Αγκιμπού, η Σλόβαν έστειλε το ματς στα πέναλτι, όπου μίλησε η κλάση του Βάτσλικ.

Ο Τσέχος απέκρουσε το πέναλτι του Τσακβετάτζε, ο Βαλμπουενά έβαλε το τελευταίο και με 4-3 στα πέναλτι, ο Ολυμπιακός πήρε το εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Europa League, όπου περιμένει ο Απόλλων Λεμεσού.

Έκπληξη με Ραντζέλοβιτς

Η έκπληξη του Κάρλος Κορμπεράν ήταν ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς, ο οποίος παίζοντας κοντά στον Ελ-Αραμπί έδινε ενέργεια στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Το πρώτο πράγμα που έβλεπε κανείς ήταν δύο… φοβικές ομάδες. Δύο ομάδες που κατέβηκαν πολύ προσεκτικά, πολύ συντηρητικά, αφού το παραμικρό λάθος θα μπορούσε να κρίνει μία πρόκριση.

Οι δύο περιοχές έμειναν απάτητες για πολύ ώρα, αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν με μακρινά σουτ να ψάξουν το γκολ.

Ο Βάτσλικ έδειξε από νωρίς ότι είναι σε σταθερό βράδυ, ο Τσέχος είχε δύο καλές επεμβάσεις σε μακρινά σουτ από Κανκάβα (10’) και Ζμρχαλ (17’) και ο Ολυμπιακός έβγαλε αναίμακτα το πρώτο κρίσιμο 20λεπτο.

Λίγο ποδόσφαιρο και πολλή… προσοχή

Όσο περνούσε η ώρα, ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει μέτρα, να ψάχνει ορθολογικά τα ανεβάσματα του Άβιλα και να βρίσκει τα κενά στην αντίπαλη άμυνα. Ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση φορ στην πρώτη καλή ευκαιρία, όμως η κεφαλιά του δεν ήταν καλή (25’), όμως στην επόμενη φάση ο Ελ-Αραμπί βρέθηκε σε θέση βολής στο σημείο του πέναλτι, όμως νικήθηκε από εκπληκτική επέμβαση του Τσόβαν.

Αυτό ήταν όλο το πρώτο μέρος. Λίγες καλές στιγμές, πολλές σκληρές προσωπικές μονομαχίες, σε ένα παιχνίδι που φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Ο τραυματισμός του Εμβιλά στο γόνατο -ευτυχώς- αποδείχθηκε ιάσιμος και ο Γάλλος μέσος στην επανάληψη κατάφερε να δώσει στην επανάληψη την ισορροπία που έλειπε στο πρώτο μέρος.

Προβάδισμα και… όλοι πίσω!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με περισσότερο θάρρος και με διάθεση να βρει το γκολ – πρόκρισης. Έπαιξε πολύ πιο ψηλά, άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα σε πιο απειλητικές ζώνες και με την βοήθεια της τύχης, βρήκε αυτό που έψαχνε.

Ο κλεισμένος Ζικερνάγκελ δοκίμασε το δεξί του πόδι από τα 25 μέτρα, η μπάλα κόντραρε στο τάκλιν του Κανκάβα και πήγε σε σημείο που ο αντίπαλος τερματοφύλακας δεν μπορούσε να γλιτώσει το 0-1 (54’, 0-1).

Αυτό ήταν. Ο Ολυμπιακός είχε βρει αυτό που έψαχνε και απενοχοποιημένα γύρισε πίσω για να καλύψει όλους τους χώρους και να κρατήσει το μηδέν που θα του έδινε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Ο Κορμπεράν πέρασε ως τρίτο στόπερ τον Μανωλά στην θέση του Ραντζέλοβιτς και ο Ολυμπιακός γύρισε όλος πίσω, δίνοντας μπάλα, πρωτοβουλία και μέτρα στην Σλόβαν που απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, άρχισε να πολιορκεί στο μισό γήπεδο.

Έγκλημα και τιμωρία

Στην πρώτη φορά που ο Σάπονιτς βρέθηκε σε θέση βολής, ο Βάτσλικ του έκρυψε ξανά την εστία (83’). Στην δεύτερη φορά που ο Σέρβος βρήκε δίχτυα μετά από ασταθή επέμβαση του Τσέχου ήταν οφσάιντ. Στην τρίτη όμως, δεν συγχώρεσε.

Στην προηγούμενη φάση ο Μασούρας σημάδεψε το δοκάρι σε ανεπανάληπτη κόντρα που δεν εκτελέστηκε σωστά και αφού δεν έγινε το 0-2, έγινε το 1-1.

Ο Σάπονιτς με κοντινή προβολή μετά από σέντρα-σουτ του Άγκπο έκανε το 1-1 (94’), όμως οι Σλοβάκοι έχασαν όλο το μομέντουμ από την αποβολή του Αμπένα (97’) για κοκορομαχία με τον Τικίνιο.

Ωστόσο ο Βραζιλιάνος φορ τραυματίστηκε και αποχώρησε, κάτι που ανάγκασε τον Ολυμπιακό να παίξει χωρίς κλασικός επιθετικό. Ουδέν κακόν, αμιγές καλού όμως. Σε βαθιά σέντρα του Εμβιλά, ο Μασούρας «έσπασε» με το κεφάλι και ο επερχόμενος Καμαρά με κοντινή προβολή έκανε το 1-2 (103’).

Ωστόσο, ούτε τότε τελείωσε η πρόκριση. Ένα εύκολο φάουλ του Μασούρα εκτός περιοχής, έφερε συναγερμό στα καρέ του Βατσλίκ, οι Σλοβάκοι έπαιξαν βόλεϊ με τρεις κεφαλιές και ο Γκριν (108’) έκανε από κοντά το 2-2, στέλνοντας το ζευγάρι στα πέναλτι.

Εκεί, Κούντε και Κούτσκα σημάδεψαν τα… πουλιά, ο Βάτσλικ απέκρουσε το πέναλτι του Τσακβετάτζε και με εύστοχη εκτέλεση του Βαλμπουενά (3-4) ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση – θρίλερ.

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις): Τσόβαν, Κάσια, Αμπένα, Ντε Μάρκο (69’ Άγκμπο), Κούτσκα, Κανκάβα (90’ Τσάβριτς), Πάουσεκ (90’ Μεντβέντεφ), Ζμρχαλ (85’ Ραμίρες), Τσακβετάτζε, Γκριν, Μπαρσεγκιάν (69’ Σάπονιτς).

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Σισέ, Μπα (85’ Μπουχαλάκης), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κουντέ, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Ζινκερνάγκελ (67’ Αγκιμπού Καμαρά), Ελ Αραμπί (67’ Τικίνιο – 91’ Κανέ – 110’ Βαλμπουενά).