Η PSV έφυγε με το μεγάλο διπλό από την έδρα της Γρανάδα,  με σκορ 1-0 και προκρίθηκε και μαθηματικά στην φάση των «32» του Europa League. Χάρισε την πρόκριση στους Ισπανούς ο Δικέφαλος.

Την ήττα του ΠΑΟΚ με την Ομόνοια εκμεταλλεύτηκαν Αϊντχόβεν και Γρανάδα και πέρασαν στην επόμενη φάση του Εuropa League, με τους Ολλανδούς ωστόσο να επικρατούν στο μεταξύ τους παιχνίδι με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ήρεμα για τις δύο ομάδες, με την πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση να έρχεται στο 21ο λεπτό για την Αϊντχόβεν, με τον Γκέτσε νά κάνει σέντρα από δεξιά, τον Γκάπκό να προσπαθεί να κατεβάσει αλλά τελικά να στρώνει τη μπάλα στον Μαλέν, με τον Ολλανδό να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο ωστόσο έφυγε άουτ. Στο 35΄ η PSV αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή, με τον 18χρονο Νόνι Μαντουεκέ να τραυματίζεται και στη θέση να περνάει ο Εράν Ζάχαβι.

Στο 38ο λεπτό οι Ολλανδοί κατάφεραν και ξεκλείδωσαν την άμυνα των Ισπανών, με τον Μαξ να ανεβαίνει από αριστερά, να κάνει ένα παράλληλο γύρισμα και τον Ντόνιελ Μάλεν να τελειώνει τη φάση και να κάνει το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αϊντχόβεν έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα (55΄), με τον Γκέτσε να κάνει μια πολύ όμορφη ενέργεια και να βγάζει τον Ντούμφραϊς απέναντι από το τέρμα, όμως το σουτ του το απέκρουσε δύσκολα ο Σίλβα. Από εκεί και έπειτα η Γρανάδα έφτασε δύο φορές πολύ κοντά στο γκολ, αρχικά με μια κεφαλιά του Ματσίς (60΄) να περνάει άουτ και στη συνέχεια ένα σουτ του Ερέρα μέσα σπό την περιοχή (67΄), το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Ενβογκό κράτησε το 1-0, το οποίο έμεινε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.