Την ήττα με 3-2 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τη Βιγαρεάλ στο «Θεράμικα» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Europa League.

Οι «πράσινοι» μετά από ένα καταστροφικό πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο έμειναν πίσω στο σκορ με 2-0, ενώ με το… καλημέρα της επανάληψης η ισπανική ομάδα έφτασε στο 3-0. Σταδιακά το «τριφύλλι», επωφελούμενο και από τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς ανέβασε στροφές, κατάφερε να μειώσει σε 3-2 χάρη στα τέρματα των Παλάσιος στο 66’ και Ιωαννίδη -που μπήκε αλλαγή- στο 81’, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός έμεινε εκτός συνέχειας του Europa League και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με 4 βαθμούς. Το «τριφύλλι» βρίσκεται στο +3 με (ένα ματς περισσότερο) από την ουραγό Μακάμπι Χάιφα, την οποία και αντιμετωπίζει την τελευταία αγωνιστική στη Λεωφόρο. Εκεί χρειάζεται νίκη για να συνεχίσει στο Conference League.

Οι ενδεκάδες και τα συστήματα
Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σχηματισμό 4-3-3. Ο Μπρινιόλι ήταν στην εστία, ο Μλαντένοβιτς κάλυπτε το αριστερό άκρο της άμυνας, ο Βαγιαννίδης το δεξί και οι Αράο και Σένκεφελντ τις δύο θέσεις στα στόπερ. Ο Πέρεθ ήταν το αμυντικό χαφ, με τους Τσέριν και Μπερνάρντ να είναι οι άλλοι δύο στο χώρο του κέντρου. Από κει και μετά, ο Παλάσιος στα δεξιά και ο Αϊτόρ στα αριστερά αγωνίστηκαν στα δύο «φτερά» της επίθεσης, ενώ στην κορυφή ήταν ο Σπόραρ.

Από την πλευρά του ο Μαρθελίνο επέλεξε για τη Βιγιαρεάλ σύστημα 4-4-2. Ο Ρέινα πήρε θέση στο τέρμα, με τους Φόιθ, Αλμπιόλ, Κουένκα και Μορένο να συνθέτουν την τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά στα αριστερά. Οι Παρέχο και Κομεσάνια ήταν οι δύο του κέντρου, με τον Τριγκέρος να καλύπτει την αριστερή πλευρά και τον Άκοματς τη δεξιά. Τέλος, οι Άλεξ Μπαένα και Μοράλες συνέθεσαν το δίδυμο στην επίθεση.

1ο ημίχρονο
Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, μόλις στο 4ο λεπτό, με την σέντρα του Μπαένα από δεξιά και την κεφαλιά του Κομεσάνια μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε… πλάγιο άουτ. Στο 5ο λεπτό ο Μπαένα πίεσε ψηλά τον Μπρινιόλι, που λίγο έλειψε να κάνει τα λάθος, όμως κατάφερε με δυσκολία να απομακρύνει.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο καλό ξεκίνημα της Βιγιαρέαλ, ανέβηκε στο γήπεδο και πήρε την κατοχή της μπάλας και στο 10’ είχε την πρώτη του πολύ καλή στιγμή. Από εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρντ και σκαστό σουτ του Μλαντένοβιτς, η μπάλα έφτασε στον Πέρεθ που εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Ρέινα κατάφερε να διώξει .

Ο Παναθηναϊκός είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, κρατώντας την μπάλα και χτυπώντας κυρίως από τα δεξιά. Ωστόσο, στο 20ο λεπτό οι Ισπανοί έκλεψαν την μπάλα και βγήκαν γρήγορα στην κόντρα, αλλά ο Μπρινιόλι απέκρουσε με γροθιές το δυνατό σουτ του Μπαένα. Ένα λεπτό αργότερα ο Ιταλός τερματοφύλακας του «τριφυλλιού» αντέδρασε και πάλι σωστά σε σουτ του Φόιθ.

Η Βιγιαρεάλ είχε ανεβάσει στροφές και στο διάστημα αυτό το «κίτρινο υποβρύχιο» κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο ματς στο 29’. Ο Άκομαχ πέρασε από τα δεξιά τον Μλαντένοβιτς και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Μπαένα ο οποίος στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού πλάσαρε εύστοχα τον εξερχόμενο Μπρινιόλι για το 1-0.

Πριν προλάβει να συνέλθει από το γκολ, ο Παναθηναϊκός δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Στο 34’ ο Κομεσάνια έγινε αποδέκτης της μπάλας. Με ωραίο τρόπο απελευθερώθηκε από τον Πέρεθ και στη συνέχεια με δυνατό σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Μπρινιόλι για το 2-0, σε ένα καταστροφικό πεντάλεπτο για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς.

Μετά το δεύτερο γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν απειλητικός, αλλά ούτε και η Βιγιαρεάλ με εξαίρεση μία φάση στο 42’, όπου ο Μπρινιόλι απέκρουσε την μπάλα μετά από σουτ του Μοράλες.

2ο ημίχρονο
Στην αρχή του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός δεν άλλαξε κάτι στην ενδεκάδα του σε αντίθεση με τη Βιγιαρεάλ που έβαλε τον Γκάμπια αντί του Αλμπιόλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους «πράσινους» που δέχτηκαν και τρίτο γκολ στο 47’. Μετά από τεράστιο λάθος του Αράο, επέτρεψε στον Μπαένα να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Μοράλες, ο οποίος μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Μπρινιόλι για το 3-0.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πλέον να διεκδικήσει πολλά από το ματς. Παρ’όλα αυτά στο 53′ σημείωσε την πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο με το σουτ του Σπόραρ στην κλειστή γωνία του Ρέινα, που μπλόκαρε.

Στο 59’ ο Παναθηναϊκός είδε τον Παλάσιος να κάνει ωραίο γύρισμα από δεξιά και τον επερχόμενο Αϊτόρ να πλασάρει εύστοχα, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ με τη συμβολή του VAR αφού ο Ισπανός εξτρέμ ήταν ελαφρώς πιο μπροστά από την άμυνα της Βιγιαρεάλ.

Στο 60’ οι Ιωαννίδης και Τζούριτσιτς μπήκαν αντί των Σπόραρ και Μπερνάρντ και δύο λεπτά αργότερα (62’), από σέντρα του Μλαντένοβιτς από αριστερά, ο Αϊτόρ έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μπαένα και ο διαιτητής μετά τη συμβολή του VAR έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ιωαννίδης ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Ρέινα, αλλά ο Παλάσιος στην επαναφορά πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, μειώνοντας σε 3-1 στο 67’.

Αμέσως μετά το γκολ (68’) ο Ζεράρ μπήκε αντί του Μπαένα και ο Ντίας αντί του Μοράλες για τη Βιγιαρεάλ. Στο 70’ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ξαναμπεί στο ματς, με τον Ιωαννίδη να γυρίζει ωραία από τα δεξιά και τον Αϊτόρ να σουτάρει ανενόχλητος αλλά με λάθος τρόπο, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο 75’ απέσυρε τον Τσέριν και έβαλε στη θέση του τον Βιλένα, ενώ για τη Βιγιαρεάλ στο 77’ ο Πεντράθα μπήκε αντί του Τριγκέρος.

Στο 81’ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 3-2. Από μακρινή μπαλιά του Βιλένα, ο Ιωαννίδης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και εκτέλσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, βάζοντας και πάλι το «τριφύλλι» μέσα στο ματς.

Ο Γιοβάνοβιτς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 88’ με τον Μαντσίνι να μπαίνει αντί του Παλάσιος και ο Χουάνκαρ αντί του Μλαντένοβιτς, στην επιστροφή του Ισπανού στη δράση.

Η Βιγιαρεάλ στο 91’ είχε τρομερή ευκαιρία να σκοράρει αλλά ο Μπρινιόλι πραγματοποίησε τρομερή τριπλή απόκρουση. Στο 94’ ο Ιωαννίδης έφυγε στην κόντρα, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Γκάμπια τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ. Στο 98’ οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα, με τον Μοράλες να κάνει δυνατό σουτ που έβγαλε ο Μπρινιόλι, σε νέα μεγάλη απόκρουση, με το 3-2 να μένει μέχρι το τέλος.