Όπως λέει και ένα ρητό, «who you gonna call? Ghostbusters». Μόνο που αυτή την φορά, την φόρμα των ghostbusters θα φορέσει ο Αχμέντ Χασάν, που θα ξορκίσει τα… φαντάσματα επί ολλανδικού εδάφους και με το γκολ του, θα στείλει τον Ολυμπιακό στην φάση των «16» του Europa League! Τα δύο γκολ του Ζάχαβι τα οποία έδιναν και την πρόκριση στους Ολλανδούς, δεν έφτασαν εν τέλει για την ομάδα του Σμιντ, με τον Αιγύπτιο φορ να «τιμωρεί» την αδράνεια της άμυνας των «ερυθρόλευκων» από το Αϊντχόφεν!

Μια ακόμα μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά για τους «ερυθρόλευκους» του Πειραιά, οι οποίοι ταξίδεψαν στην Ολλανδία για να αντιμετωπίσουν στην ρεβάνς του «Καραϊσκάκης», τους «ερυθρόλευκους» του Αϊντχόφεν για την φάση των «32».

Οι Πειραιώτες θυμίζουμε πως είχαν επιβληθεί με το εντυπωσιακό 4-2 στο Φάληρο, με στόχο να συντηρήσουν αλλά και ίσως να επεκτείνουν το προβάδισμα που θα τους έδινε την πρόκριση στην φάση των «16» του Europa League για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν.

Ο αγώνας

Με το καλημέρα, οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά θα πιέσουν με κέρδος ένα κόρνερ, ενώ και στο 3ο λεπτό ο Καμαρά θα κερδίσει την πρώτη κίτρινη από τον Μαξ.

Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός πατάει πιο καλά από ότι οι Ολλανδοί στο βρεγμένο τερέν του «Φίλιπς Στάντιον», έχοντας ψηλά τις γραμμές του και κλείνοντας τους χώρους οδηγώντας τους οικοδεσπότες σε λάθος γεμίσματα.

Τεράστια ευκαιρία στο 11′ για την PSV, αφού ο Μάλεν θα πάρει την μπάλα από την δεξιά πτέρυγα, θα περάσει τον Μπα και ταυτόχρονα θα γυρίσει προς τον πέναλτι, με τον Ζάχαβι να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σα!

Η απάντηση του Ολυμπιακού θα έρθει στο 15′, αφού μια σέντρα του Μπρούμα από τα δεξιά θα κοντράρει στον Μαξ, ο Ελ Αραμπί θα το εκμεταλλευτεί και θα νικήσει στον αέρα τον Τέζε, με την μπάλα όμως να καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Εμβογκό!

Καταπληκτικός Ουσεϊνού Μπα «βουτάει» με αυτοθυσία στο 20′ σε ένα πλασέ το Μάλεν το οποίο κατέληγε στην εστία του Σα! Φάση μεγάλης κλάσης από τον στόπερ του Ολυμπιακού!

Και με αυτό τον τρόπο από ένα στημένο στο 23′ μετά από μια εκτέλεση κόρνερ, η Αϊντχόφεν θα ανοίξει το σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Ζάχαβι. Στο γκολ έχει ευθύνη ξανά και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Ζοσέ Σα, αφού η μπάλα γλίστρησε μέσα από τα χέρια του και μπήκε εντός της εστίας του! Αϊντχόφεν-Ολυμπιακός 1-0!

Τεράστια ευκαιρία για να απαντήσει η ομάδα του Πειραιά στο 32′, αφού με μια έξυπνη μπαλιά, ο Λαλά θα βρει στην δεξιά πτέρυγα τον Καμαρά, εκείνος με την σειρά του θα γυρίσει συρτά στον Μπρούμα, όμως το σουτ του Πορτογάλου θα καταλήξει οριακά εκτός του αριστερού δοκαριού του Εμβογκό!

Για τα επόμενα 10 λεπτά η ομάδα του Σμιντ θα αυξήσει την πίεση της σταδιακά, πατώντας πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο, γνωρίζοντας πως έχει πολύ χρόνο ακόμα για να κάνει κι άλλη ζημιά στον Ολυμπιακό.

Και σε μια ανύποπτη φάση, ο Ζάχαβι θα εξελιχθεί σε κακό εφιάλτη του Ολυμπιακού, αφού με μια εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ (το οποίο κέρδισε ο Μποσκάλι από τον Ελ Αραμπί) λίγο έξω δεξιά από την περιοχή του Σα θα γράψει το 2-0 υπέρ της Αϊντχόφεν στο 44′, ένα σκορ που της δίνει την πρόκριση για τους «16»! Καταπληκτικό γκολ από τον Ισραηλινό

Και με αυτόν τον τρόπο οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τον Πέδρο Μαρτίνς να έχει πολλά να πει στους ποδοσφαιριστές του, ενώ με τον Σμιντ από την άλλη να δείχνει απολύτως ικανοποιημένος.

Από νωρίς αλλαγές για τους Πειραιώτες και πίεση – Συντήρηση για την PSV

Διπλή αλλαγή από τον Πέδρο Μαρτίνς με την επανέναρξη του δευτέρου μισού, με τον Φορτούνη και τον Μασούρα να μπαίνουν στις θέσεις των Βαλμπουενά και Μπουχαλάκη αντίστοιχα, αλλάζοντας παράλληλα σύστημα στο 46′ από 4-3-3, σε 4-2-3-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπουν με άλλον αέρα στο δεύτερο μισό, έχοντας αλλάξει και σύστημα και παίκτες, όμως με τους Ολλανδούς να βρίσκουν απαντήσεις στα 5 πρώτα λεπτά.

Στο 50′ θα έρθει μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο να μειώσει, αφού μια σέντρα του Μπρούμα από τα δεξιά με αποδέκτη τον Καμαρά θα καταλήξει στο δεξί δοκάρι μετά από σουτ του δεύτερου. Η φάση δεν τελείωσε εκεί αφού ο Λαλά θα πάριε το ριμπάουντ, θα σουτάρει, όμως με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ!

Ένα λεπτό μετά, ο Μασούρας θα δεχθεί και εκείνος κίτρινη κάρτα από τον Τουρπέν, ύστερα από σκληρό τάκλιν στον Ροζάριο.

Μεγάλη ευκαιρία για την Αϊντχόφεν στο 57′, αφού ο Μάλεν θα πάρει την μπάλα από τα αριστερά, θα πατήσει στην περιοχή του Ολυμπιακού πιεζώμενος από τον Σεμέδο, θα κάνει το σουτ, όμως με τον Σα να συγκρατεί την μπάλα στην αγκαλιά του.

Μια απευθείας «φωτοβολίδα» του Μαξ από απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 66′ θα καταλήξει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σα! Ακόμα μια καλή φάση για τους Ολλανδούς!

Χωρίς υπομονή με βιαστικές αποφάσεις οι επιθέσεις των «ερυθρόλευκων» στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα, με τους Ολλανδούς να ελέγχουν εύκολα το προβάδισμα τους.

Στο 78′ θα έχει και δεύτερο δοκάρι μετά από τρομερή εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη, το σουτ του οποίου θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Εμβογκό!

Ένα λεπτό μετά ο Λαλά θα δεχθεί και την κίτρινη κάρτα για να αποτρέψει την αντεπίθεση. Στο 80′ θα περάσουν στον αγώνα οι Ανδρούτσος και Χασάν αντί των Λαλά και Μπρούμα αντίστοιχα για τον Ολυμπιακό.

Κίτρινη κάρτα και στον Μάλεν στο 83′ μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Ελ Αραμπί.

Ένα σουτ του Μασούρα στο 85′ θα καταλήξει άουτ, με τον Ολυμπιακό να μην έχει συγκέντρωση.

Στο 86′ η Αϊντχόφεν θα αγγίξει το 3-0, με τον Μάλεννα σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Σα!

Και στο 88′ ο  Αχμέντ Χασάν θα σκοράρει και θα στείλει τον Ολυμπιακό στην φάση των «16» του Europa League. Ο Φορτούνης θα πάρει την μπάλα από τα αριστερά, θα κάνει την σέντρα, ο Ελ Αραμπί θα πάρει την κεφαλιά, ο Εμβογκό θα αποκρούσει και ο Αιγύπτιος φορ θα κάνει το 2-1 εξ επαφής!

Αλλαγές στο 90′ για την Αϊντχόφεν με τους Μάουρο Τζούνιορ και Βέρτενσεν να μπαίνουν και τους Γκέτσε και Μάλεν να αποχωρούν. Για τον Ολυμπιακό, ο Σωκράτης θα πάρει την θέση του Ελ Αραμπί για τα εναπομείναντα 4 λεπτά των καθυστερήσεων.

Τα τέσσερα έξτρα λεπτά θα κυλήσουν, και ο Αχμέντ Χασάν, η χρυσή αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς θα δώσει την πρόκριση στους «16» στον Ολυμπιακό, που καρδιοχτύπησε για 87 λεπτά και αύριο θα δει το δικό του όνομα στην κλήρωση!

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Τέζε, Μποσκάλι, Φιργκέιβερ, Ντάμφρις, Ροζάριο, Γκέτσε (Μάουρο Τζούνιορ 90′), Τόμας, Μαξ, Ζάχαβι, Μάλεν (Βέρτενσεν 90′).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Σεμέδο, Λαλά (Ανδρούτσος 80′), Μπουχαλάκης (Μασούρας 46′), Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά (Φορτούνης 46′), Μπρούμα (Χασάν 80′), Ελ Αραμπί (Παπασταθόπουλος 90′).