Η Έβερτον με πρωταγωνιστή τον Τάουνσεντ έφυγε με την πρόκριση από την έδρα της Χαλ (3-2), ενώ με το ίδιο σκορ προκρίθηκε στον 4ο γύρο και η Σαουθάμπτον επί της Σουόνσι.

Η Χαλ σόκαρε την Έβερτον μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα, αφού κατάφερε να προηγηθεί με το… καλημέρα στην αναμέτρηση με σκορερ τον Σμιθ. Όμως η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ βρήκε απάντηση και μέσα σε δέκα λεπτά στο πρώτο μέρος πήρε το προβάδισμα με 2-1 χάρη σε γκολ των Γκρέι και Γκόμες (21′-31′).

Στην επανάληψη η Χαλ έκανε αλλαγές και ο Γκραντ ΜακΚαν, δικαιώθηκε αμέσως αφού η… χρυσή αλλαγή του Λόνγκμαν έπειτα από ασίστ του Μονκούρ ισοφάρισε σε 2-2 στο 71ο λεπτό και έστειλε στο έξτρα τριαντάλεπτο της παράτασης. Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία του Άντρος Τάουνσεντ που στο 99′ έγραψε το τελικό 2-3 για να φύγει η ομάδα με την πρόκριση από το MKM Stadium.

Στο παιχνίδι που γινόταν εκείνη την ώρα στην Ουαλία, η Σουόνσι υποδέχθηκε την Σαουθάμπτον. Η ομάδα του Χανς Χάσενχουτλ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με σκόρερ τον… συνήθη ύποπτο, Ρέντμοντ, αλλά το ημίχρονο τελείωσε πικρά για τους φιλοξενούμενους που έμειναν με 10 λόγω αποβολής του Βάλερι.

Στην επανάληψη η καταπλητική Σουόνσι είχε τον έλεγχο του αγώνα και βρήκε την ισοφάριση με τον Πιρό στο 77′ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, εκεί ο Μπένταρεκ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως για καλή του τύχη στο επόμενο λεπτό (96′) ο Ελγιονούσι ισοφάρισε και στο 102ο λεπτό ο Σέιν Λονγκ σφράγισε τη νίκη για τους «άγιους».

Έτσι οι δύο ομάδες της Premier League, έστω και αρκετά δύσκολα πήραν την πρόκριση για τον 4ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας.