Η Άρσεναλ τα βρήκε μπαστούνια κόντρα στη σκληροτράχηλη Νιούκαστλ του Μπρους, ωστόσο με κορυφαίο τον Σμιθ Ρόου πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του FA, με δυο γκολ στην παράταση (2-0).

Για 90 λεπτά η Άρσεναλ τα βρήκε δύσκολα κόντρα στην Νιουκάστλ, βρέθηκε να… φλερτάρει με τον αποκλεισμό, ωστόσο στην παράταση ήταν το απόλυτο αφεντικό! Οι Λονδρέζοι με κορυφαίο τον Σμιθ Ρόου πέτυχαν δυο γκολ στο έξτρα μισάωρο και βρέθηκαν στην 4η φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Άρσεναλ ανεβάζει ρυθμούς κι έπειτα τις τρεις διαδοχικές νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ, ήρθε και η πρόκριση στο Κύπελλο Αγγλίας, εκεί όπου έχει 24 νίκες στα 25 τελευταία στη διοργάνωση! Σε ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αρκετά καλά κι έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους. Στο α’ μέρος η Άρσεναλ δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική για την αντίπαλη εστία εκτός από τη φάση του 33′, όταν ο Πεπέ από καλή θέση αστόχησε. Η Νιουκάστλ στην επανάληψη ρίσκαρε περισσότερο, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να βρουν χώρους, αλλά Ομπαμεγιάνγκ και Γουίλοκ δε βρήκαν στόχο.

Η ομάδα του Μπρους πατούσε καλύτερα μετά το 70′ και είχε τεράστια ευκαιρία στο 90’+2′, αλλά Άντερσον και Κάρολ δεν μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ πρόκρισης. Στο 90+3΄ο Σμιθ Ρόου γλίτωσε χάρη στο VAR την κόκκινη κάρτα, έμεινε στο ματς και στο 109′ με υπέροχο τελείωμα λύτρωσε την Άρσεναλ πετυχαίνοντας το 1-0. Η Νιουκάστλ βγήκε μπροστά, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σκόραραν ξανά, με τον Ομπαμεγιάνγκ να διαμορφώνει το 2-0 στο 117′.