Σε επαναληπτικό αγώνα θα λύσουν τις διαφορές τους Λίβερπουλ και Γουλβς! Οι «κόκκινοι» δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι ούτε στο Κύπελλο Αγγλίας, καθώς, έχοντας σε τραγική βραδιά τον Άλισον -και όχι μόνο- υποχρεώθηκαν σε 2-2 στο «Άνφιλντ» με την ομάδα του Λοπετέγι και η πρόκριση στον 4ο γύρο θα κριθεί στο «Μολινό»!

Η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο, της έλειπε, ωστόσο, η φαντασία, με αποτέλεσμα η Γουλβς, μάλλον εύκολα, να μην επιτρέπει μεγάλους κινδύνους για τα καρέ της. Στο 25′, λοιπόν και ενώ οι «κόκκινοι» πίεζαν, ο Άλισον έκανε ένα αδιανόητο… δώρο στους φιλοξενούμενους, δίνοντας πάσα στον δραστήριο Γκέδες, που άνοιξε το σκορ σε κενή εστία!

Δέκα λεπτά αργότερα, μάλιστα, στο 35′, ο Γκέδες πήγε για… διπλασιασμό, με ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Βραζιλιάνος αυτήν τη φορά είπε «όχι». Και ένα δεκάλεπτο αργότερα, στο 45′, ήρθε η ισοφάριση της Λίβερπουλ! Μετά από μια… συνηθισμένη συγκλονιστική μπαλιά του Αλεξάντερ Άρνολντ, ο Νούνιες έκανε το πλασέ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου, ο Κλοπ είδε τους παίκτες του να φτάνουν στην ολική ανατροπή. Στο 52′, ο Τότι δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Σαλάχ και εκείνος πλάσαρε για το 2-1. Τα χαμόγελα των γηπεδούχων, ωστόσο, δεν κράτησαν για πολύ. Στο 66′, ο Χουάνγκ Χι Τσαν έκανε την προβολή, η μπάλα από την κόντρα ξεγέλασε τον Άλισον, που και πάλι είχε κακή αντίδραση, για να καταλήξει στα δίχτυα του.

Στο 81′, μάλιστα, ο Τότι λίγο έλειψε να ξεράνει εντελώς το «Άνφιλντ», αλλά το γκολ του δεν μέτρησε, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης για… εκατοστά! Το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και έτσι, Λίβερπουλ και Γουλβς θα τα πουν ξανά σε επαναληπτικό αγώνα στην έδρα της δεύτερης.