Η Έβερτον πήρε το θρίλερ της φάσης των “16” του FA Cup και έριξε στο καναβάτσο την Τότεναμ, επικρατώντας με 5-4 στην παράταση. Ματς-διαφήμιση για το ποδόσφαιρο με 4-4 στην κανονική διάρκεια!

Εννιά γκολ, σασπένς, αγωνία, ανατροπές, εναλλαγή συναισθημάτων και την πρόκριση να γέρνει πότε υπέρ της μίας, πότε υπέρ της άλλης πλευράς. Έβερτον και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 4-4 στην κανονική διάρκεια με την πρώτη να παίρνει τη νίκη (5-4) στην παράταση και την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Τότεναμ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Λίβερπουλ κι άνοιξε το σκορ με τον Ντάβινσον Σάντσες στο τρίτο λεπτό.

Ακολούθησε, ωστόσο, καταιγίδα ύστερα από τους γηπεδούχους. Ο Κάλβερτ-Λιούιν στο 36′ ισοφάρισε σε 1-1, από ασίστ του ο Ρισάρλιζον έκανε το 2-1 στο 38′ και ο Σίγκουρντσον με εκτέλεση πέναλτι το 3-1 στο 43′.

Οι σπερς, ωστόσο, κατάφεραν να μειώσουν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λαμέλα στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου μέρους έκανε το 3-2.

Και στο 57’… 3-3! Με το δεύτερο γκολ του Ντάβινσον Σάντσες. Στο 68ο λεπτό ο Ρισάρλιζον πέτυχε και αυτός δεύτερο γκολ για το 4-3.

Ο Χάρι Κέιν, όμως, στο 83′ έκανε το 4-4 και “αποφάσισε” να στείλει την πρόκριση στην παράταση. Εκεί η Έβερτον πήρε την πρόκριση με τον Μπερνάρντ στο 97ο λεπτό να κάνει το 5-4.

Ιστορικό 51 ετών για Λέστερ

Λίγο νωρίτερα, η Λέστερ και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έπαιρναν το εισιτήριο, νικώντας αμφότερες 1-0 τις Μπράιτον και Μπρίστολ αντίστοιχα. Η Λέστερ μάλιστα το έκανε με γκολ του Ιεανάτσο στο 90′ και θα αγωνιστεί στα προημιτελικά σε διαδοχικές σεζόν για πρώτη φορά από τη διετία 1968, 1969. Για τη Σέφιλντ καθάρισε με πέναλτι ο Σαρπ (66′).