Η Λίβερπουλ και η Τότεναμ παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως έκαναν το καθήκον τους και προκρίθηκαν κόντρα σε Σριούσμπερι (4-1) και Μόρκαμπ (3-1), αντίστοιχα. Συνεχίζουν όλες οι ομάδες της Premier League.

Σε ένα ματς στο οποίο ο Γίργκεν Κλοπ βρήκε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει παίκτες από τη δεύτερη ομάδα, η Λίβερπουλ αν και βρέθηκε να χάνει, νίκησε 4-1 την Σριούσμπερι και έκλεισε θέση για την επόμενη φάση του FA Cup. Στο 27’ ο Κονατέ έμεινε να κοιτάζει και ο Ούντο έκανε το 0-1, όμως πριν βγει το ημίχρονο οι Reds γύρισαν την κατάσταση. Στο 34’ ο Γκόρντον έγινε ο 2ος νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία της Λίβερπουλ με το 1-1 και στο 44’ με πέναλτι ο Φαμπίνιο έκανε το 2-1. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και προς το τέλος οι γηπεδούχοι πέτυχα ακόμα δύο γκολ. Στο 78’ με υπέροχο τακουνάκι του Φιρμίνο και στο 93’ με το κοντινό βολέ του Φαμπίνιο που σκόραρε για δεύτερη φορά.

Σκούρα τα βρήκε η Τότεναμ κόντρα στην Μόρκαμπ, η οποία προηγήθηκε και πήγε στα αποδυτήρια με το 0-1 υπέρ της. Στην επανάληψη, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε χρειάστηκε το τελευταίο τέταρτο για να γυρίσει το ματς και να αποφύγει το κάζο. Στο 74’ με αδιανόητο φάουλ από πλάγια ο Χάρι Γουίνκς έκανε το 1-1 και ο Λούκας Μόουρα στο 85’ στην κόντρα πέρασε τον τερματοφύλακα για το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ο Χάρι Κέιν.

Στα άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, πρόκριση πήραν ακόμα δύο ομάδες που είχαν αντιπάλους από χαμηλότερη κατηγορία. Η ανεβασμένη, Γουλβς, διέλυσε με 3-0 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ χάρη σε δύο γκολ του Ποντένσε και ένα του Σεμέδο, ενώ η Νόριτς με τέρμα του Ρασίτσα στο 80’ «απέδρασε» με 0-1 από την έδρα της Τσάρλτον. Οσον αφορά τη «μάχη» της Premier League ανάμεσα σε Γουέστ Χαμ και Λιντς, οι Λονδρέζοι ήταν οι νικητές με 2-0 χάρη σε γκολ των Λαντσίνι και Μπόουεν.