Εμφύλιος του Μάντσεστερ στον τελικό του FA Cup, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να παίρνει προβάδισμα τριών τερμάτων αλλά την Κόβεντρι να επιστρέφει φανταστικά στο ματς. Στο τέλος όμως οι “Κόκκινοι διάβολοι” πήραν την πρόκριση στα πέναλτι.

Εύστοχος ο Χέιλουντ, 4-2 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν καταφανώς ανώτερη από την Κόβεντρι στο πρώτο μέρος και αυτό δεν αποτυπώθηκε μόνο στον αριθμό τελικών προσπαθειών των δύο ομάδων (11-1 υπέρ των κόκκινων διαβόλων, 3-0 οι εύστοχες, 65%-35% η κατοχή) αλλά και στα γκολ, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να βάζουν δύο χωρίς να υπάρχει απάντηση από την απέναντι πλευρά.

Ο Μακτόμινεϊ συνδυάστηκε όμορφα με τους Γκαρνάτσο και Νταλότ και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 23ο λεπτό με το 10ο φετινό γκολ του σε όλες τις διοργανώσεις ενώ στο 45+1′ έγινε το 2-0 για την Γιουνάιτεντ, με τον Φερνάντες να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά και τον Μαγκουάιρ να παίρνει επιβλητική κεφαλιά.

Πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα (58′), ο Πορτογάλος άφησε το ρόλο του δημιουργού για εκείνον του σκόρερ, για να κάνει το 3-0 για την Γιουνάιτεντ, με το γκολ όμως αυτό να χαλαρώνει υπερβολικά τους κόκκινους του Μάντσεστερ και να το πληρώνουν ακριβά.

Η Κόβεντρι όχι μόνο δεν ήταν διατεθειμένη να πετάξει λευκή πετσέτα αλλά βάλθηκε να γράψει ιστορία, αφού με αντεπίθεση διαρκείας στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, οδήγησε τον δεύτερο ημιτελικό στην παράταση, τρελαίνοντας τους οπαδούς της.

Στο 71ο λεπτό μείωσε σε 3-1 με τον Σιμ και οκτώ λεπτά αργότερα έβαλε έξτρα πίεση στην Γιουνάιτεντ ροκανίζοντας και άλλο τη μεταξύ τους διαφορά (2-3 από τον Ο’Χέιρ), για να έρθει η… χαριστική βολή στις καθυστερήσεις, όταν ο Γουάν-Μπισάκα βρήκε τη μπάλα με το χέρι στη μεγάλη περιοχή της ομάδας του και ο Ράιτ οδήγησε τον ημιτελικό σε ημίωρη παράταση γράφοντας το 3-3 από την άσπρη βούλα στο 90+5.

ΚΟΒΕΝΤΡΙ: Κόλινς, Λατιμποντιέ (63′ Ταβάρες (106′ Γκόντεν), Τόμας, Κίτσινγκ (63′ Μπινκς), Μπίντγουελ (80′ Ντασίλβα), Εκλς (63′ Τορπ), Σιφ, Ο’Χέιρ, Φαν Έγουικ, Ράιτ, Σιμς
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Νταλότ, Καζεμίρο, Μαγκουάιρ, Γουάν-Μπισάκα, Μακτόμινεϊ (103′ Φόρσον), Μέινου (72′ Έρικσεν), Γκαρνάτσο (66′ Άντονι), Φερνάντες, Ράσφορντ (90+7′ Ντιαλό), Χέιλουντ