Μία φοβερή σέντρα του Φρεντ και μία κεφαλιά-γκολ του ΜακΤόμινεϊ ήταν αρκετό για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ώστε να προκριθεί επί της απαιτητικής Άστον Βίλα (1-0) στον τέταρτο γύρο του FA Cup, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μίντλεσμπρο. Δύο γκολ των “Χωριατών” ακύρωσε το VAR.

Με την απουσία του Κριστιάνο λόγω τραυματισμού η Γιουνάιτεντ αν και τα χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο πήρε την πρόκριση επί της Άστον Βίλα με 1-0 για τον 4ο γύρο του FA Cup, όπου θα βρει την Μίντλεσμπρο.

Μόλις στο 8ο λεπτό η ομάδα του Ραλφ Ράγκνικ πήρε το προβάδισμα, στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς, όταν ο ΜακΤόμινεϊ σηκώθηκε μόνος μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων σε σέντρα του Φρεντ και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Μαρτίνεζ.

Στο 30′ η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, με τον Ουάτκινς να εκμεταλλεύεται λάθος του Λίντελοφ, όμως το πλασέ του μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα.

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ ήταν τυχερή, όταν σε δύο περιπτώσεις στο 55ο και το 60ο λεπτό χάρη στο VAR, οι φιλοξενούμενοι δεν ισοφάρισαν αφού Ινγκς και Ουάτκινς αντίστοιχα ήταν σε θέση οφσάιντ και τα τέρματά τους ακυρώθηκαν. Η τελευταία προσπάθεια της αναμέτρησης ανήκε στους γηπεδούχους με τον Γκρίνγουντ να κάνει ωραία προσπάθεια και σουτ, υποχρεώνοντας τον Μαρτίνεζ να διώξει εντυπωσιακά, με το 1-0 ωστόσο να παραμένει μέχρι το τέλος και τους «κόκκινους διαβόλους» να παίρνουν την πρόκριση.