Ο Μπρούνο μπορεί να έμεινε στον πάγκο, όμως έκανε την δουλειά από αυτόν με μία τρομερή εκτέλεση φάουλ και χάρισε την πρόκριση στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Λίβερπουλ, με 3-2.

Ράσφορντ και Γκρίνγουντ τον αντικατέστησαν ιδανικά, καθώς δημιούργησαν τα δύο γκολ μεταξύ τους, για να έρθει ο Πορτογάλος χαφ να τελειώσει το πράγμα ως αλλαγή.

Αγώνας:

Οι δύο ομάδες έδωσαν νέο ραντεβού μετά από μία εβδομάδα, αυτή τη φορά για το Κύπελλο, υποσχόμενες να προσφέρουν κάτι καλύτερο από την “σούπα” που παρακολουθήσαμε στο Anfield για την Premier League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ ρυθμό, με τους γηπεδούχους να δείχνουν πιο ορεξάτοι και με διάθεση να αποδείξουν πως έπρεπε να πάρουν κάτι παραπάνω από την ισοπαλία στην προ ημερών αναμέτρηση.

Ο Γκρίνγουντ απείλησε πρώτος, όταν και ο Άλισον χρειάστηκε να αποκρούσει με τα πόδια, στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 10′.

Οι παίκτες του Κλοπ μπορεί να μην ήταν οι καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, αλλά παρουσίασαν πολύ καλύτερο πρόσωπο σε αυτό το πρώτο διάστημα, σε σχέση με τις υπόλοιπες αναμετρήσεις του 2021, και επιβραβεύτηκαν με το γκολ στο 18′.

Σε έναν συνδυασμό που είχαμε καιρό να δούμε, ο Φιρμίνο έκανε μία εξαιρετική κάθετη για τον Σαλάχ, με τον Σο να τον έχει χάσει, και ο Αιγύπτιος σήκωσε τη μπάλα πάνω από τον Χέντερσον, που δεν το πρόλαβε, για να γίνει το 0-1.

Το γκολ έδωσε φτερά στο πόδια των “κόκκινων”, όμως Ράσφορντ και Γκρίνγουντ είχαν την απάντηση στο 26ο λεπτό.

Ο Ράσφορντ ντύθηκε… Μπρούνο, κατάφερε να βγάλει τετ α τετ τον συμπαίκτη με μία τρομερή μακρινή μπαλιά, και ο νεαρός επιθετικός μας απέδειξε γιατί αποτελεί από τώρα έναν παίκτη μεγάλης κλάσης, πλασάροντας ψύχραιμα τον Άλισον για το 1-1.

Το γήπεδο έγειρε ξανά υπέρ της ομάδας του Σόλσκιερ μετά την ισοφάριση, ξεπερνώντας σχετικά γρήγορα το σοκ από το γκολ του Σαλάχ.

Είναι δεδομένο πως είδαμε σε αυτό το πρώτο ημίχρονο πολλά περισσότερα πράγματα απ’ ότι πριν μία εβδομάδα, με τους ποδοσφαιριστές να παίζουν πιο απελευθερωμένα, γνωρίζοντας ότι διακυβεύεται μία πρόκριση.

Τελευταία σημαντική φάση του πρώτου μέρους το σουτ του ΜακΤόμινεϊ από το ύψος της περιοχής, για να σταματήσει στον Τιάγκο, με εξουδετερωμένο τον Άλισον, σε ακόμα μία πολύ καλή ανάπτυξη των γηπεδούχων.

Η Γιουνάιτεντ συνέχισε στο δεύτερο ημίχρονο από εκεί που το άφησε στο πρώτο και πήρε σχεδόν άμεσα το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Αυτή την φορά οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Γκρίνγουντ πήρε τον ρόλο του Μπρούνο, για να σερβίσει με μακρινή μπαλιά στον Ράσφορντ, ώστε αυτός με πανομοιότυπο τρόπο και με ψύχραιμο πλασέ, να κάνει το 2-1 στο 48′.

Από το πουθενά, η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε την κακή ανάπτυξη των γηπεδούχων και βρήκε άμεσα ισοφάριση, όπως είχε πράξει η αντίπαλος της στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Μαγκουάιρ απομάκρυνε σημαδεύοντας τον Καβάνι, αυτός έκανε κάκιστη πάσα και ο Φιρμίνο μπήκε από τα πλάγια, για να γυρίσει εκ νέου στον Σαλάχ για το 2-2. Καθοριστική η συμβολή του Μίλνερ, που άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του.

Το παιχνίδι ισορρόπησε ξανά για λίγο, όμως οι “Κόκκινοι Διάβολοι” ξεπέρασαν εκ νέου το σοκ, μετά το γκολ που ουσιαστικά δώρισαν.

Έπρεπε να έρθει ο Μπρούνο Φερνάντες από τον πάγκο για να τελειώσει την δουλειά που ξεκίνησαν Ράσφορντ και Γκρίνγουντ και να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του Σόλσκιερ.

Εκτέλεσε ιδανικά το φάουλ που κέρδισαν οι συμπαίκτες και παρ’ ότι σημάδεψε την πλευρά που ήταν ο Άλισον, κατάφερε να σκοράρει να γράψει το τελικό 3-2 στο 78′.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Καβάνι να φτάνει κοντά σε ένα δικό του γκολ για να διορθώσει το λάθος του στο δεύτερο γκολ της Λίβερπουλ, όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι παίκτες του Κλοπ δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση και βολεύτηκαν σε αυτή την ήττα, παρ’ ότι παρουσίασαν κάτι καλό για πρώτη φορά μέσα στο νέο έτος.

Κίτρινες: Φαμπίνιο (42′), Μανέ (69′), Λίντελοφ (89′), Πογκμπά (90+2′)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Χέντερσον, Σο, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουάν-Μπισάκα, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Ράσφορντ (86′ Μαρσιάλ), Φαν Ντε Μπεκ (66′ Φερνάντες), Γκρίνγουντ (66′ Φρεντ), Καβάνι

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Γουίλιαμς, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ (62′ Μανέ), Αλκάνταρα (81′ Σακίρι), Μίλνερ, Τζόουνς, Φιρμίνο (81′ Οριγκί), Σαλάχ