Με χαρακτηριστική άνεση στον ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε η Σαουθάμπτον, που επικράτησε 3-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ.

Στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε η Σαουθάμπτον, καθώς το έργο της κόντρα στην Μπόρνμουθ αποδείχθηκε πάρα πολύ εύκολο, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-0.

Επιπλέον, οι «Άγιοι» διατηρούν μια εκπληκτική επίδοση, καθώς ακόμα δεν έχουν δεχθεί γκολ στη φετινή διοργάνωση, επιδεικνύοντας αμυντική σταθερότητα για την οποία δεν διακρίνονται στο πρωτάθλημα.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, ο Μούσα Τζενεπό άνοιξε το σκορ στο 37’, ενώ ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, Νέιθαν Ρέντμοντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έκανε το 2-0, κλειδώνοντας σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο ίδιος παίκτης έσβησε κάθε ενδιαφέρον της αναμέτρησης, όταν στο 59’ έκανε και το 3-0, μετατρέποντας το επόμενο μισάωρο του ματς σε απλή τυπική διαδικασία.