Η Άρσεναλ, τα βρήκε σκούρα για 60 λεπτά απέναντι στην Όξφορντ όμως στο τελευταίο ημίωρο καθάρισε το παιχνίδι πετυχαίνοντας τρία τέρματα και παίρνοντας την πρόκριση.

Για τουλάχιστον μια ώρα αγώνα η Όξφορντ άντεχε στην πίεση της Άρσεναλ και είχε απάντηση σε κάθε επιθετική προσπάθεια των παικτών του Μικέλ Αρτέρα. Ωστόσο στο 63ο λεπτό ο Μοχαμέντι Ελνένι (που είχε να σκοράρει από τις 5 Φεβρουαρίου του 2021) έλυσε τον γόρδιο δεσμό και ο Έντι Ενκέτια με δύο γκολ στο 70′ και το 76′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι κανονιέρηδες πήραν έτσι την πρόκριση στους “32” του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα αναμετρηθούν με τη Μάντσεστερ Σίτι στο Έτιχαντ. Μοναδικό αρνητικό στη βραδιά για τους Λονδρέζους ο Μπουκαγιό Σακά που αποχώρησε με τραυματισμό.

Το ματς
Στο πρώτο μέρος η Όξφορντ κατάφερε να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό την απειλή των πρωτοπόρων της Premier League που απείλησε μόλις δύο καλές τελικές προσπάθειες του Λοκόνγκα στο 35′ και του Ενκέτια στο 43′.

Αντίθετα στο δεύτερο μέρος οι Λονδρέζοι μπήκαν με νέα πνοή και πίεσαν αρκετά τα καρέ της Όξφορντ, που άντεξε μέχρι το 63ο λεπτό. Εκεί ο Φάμπιο Βιέιρα εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από τα αριστερά και ο Ελνένι με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο 22χρονος χαφ ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο στον Έντι Ενκέτια με ωραία κάθετη μπαλιά και εκείνος σκόραρε για το 2-0 στο 70′. Ο Άγγλος απέφυγε τον αντίπαλο κίπερ και προ κενής εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 76′ ο Μαρτινέλι έφυγε ωραία στην αντεπίθεση, βρήκε τον Ενκέτια μέσα στην περιοχή και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Όξφορντ: Μακγκίντι, Άντερσον, Μόουρ, Λονγκ, Μπρόυν, Μπέιτ, Μπράναγκαν, Μέρφι, Μακγκουάν, Μπόντιν, Τέιλορ.

Άρσεναλ: Τέρνερ, Τομιγιάσου, Χόλντινγκ, Μαγκαλιάες, Τίρνι, Βιέιρα, Ελνένι, Λοκόνγκα, Σακά, Μαρτινέλι, Ενκέτια.