Ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ εξελίσσεται στον “go to guy” της Γιουνάιτεντ, καθώς σκόραρε για τρίτο  σερί παιχνίδι κι έδωσε τη λύση στο 98’ της παράτασης για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία απέκλεισε δύσκολα τη Γουέστ Χαμ (1-0) και πήρε θέση στους «8» του FA Cup.

Kαλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν η Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Γουέστ Χαμ και δίκαια πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του FA Cup, έστω και στην παράταση, καθώς η ομάδα του Ντέιβιντ τελείωσε το παιχνίδι με μόλις ένα σουτ στον στόχο.

To παιχνίδι για τα «σφυριά» δεν άρχισε και με τον καλύτερο τρόπο, καθώς μόλις στο 16ο λεπτό προέβη σε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Άντζελο Ογκμπόνα και στη θέση του πέρασε ο Ισά Ντιοπ. Παράλληλα, στο ίδιο λεπτό ο Μέισον Γκρίνγουντ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, καθώς πήρε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 27ο λεπτό, οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, πάλι με κεφαλιά, του Λίντελοφ ωστόσο αυτή τη φορά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό (28′) η Γιουνάιτεντ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Φαν Ντε Μπεεκ να προσπαθεί να σκοράρει μέσα από την περιοχή, όμως το σουτ του σταμάτησε σε σώμα αντιπάλου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ και στο 53΄έχασε ακόμη μια ευκαιρία, με τον Μάρκους Ράσφορντ βρίσκεται σε καλό σημείο και να σουτάρει, όμως ο Φαμπιάνσκι κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στην παράταση, ο Νορβηγός τεχνικός δικαιώθηκε, καθώς ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ, που είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή στην αναμέτρηση, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πολύ ωραίο τελείωμα, έπειτα από ασίστ του Ράσφορντ, ενώ αυτό ήταν το τρίτο τέρμα του Σκωτσέζου μέσου στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις.