Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε εκτός την Σέφιλντ Γουένσντεϊ (0-1) και πέρασε στα προημιτελικά του FA Cup, όπως και η Λέστερ που λύγισε την Μπέρμιγχαμ (1-0).

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας πέρασε η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, ο οποίος κατέβασε δυνατή ομάδα κάνοντας σαφές ότι έχει στόχο και αυτό τον τίτλο. Οι Πολίτες είχαν φάσεις στο πρώτο μέρος με Αγκουέρο (9′) και Γκαμπριέλ Ζεσούς (20′ 27′), όπως και δοκάρι με εκτέλεση φάουλ του Μαχρέζ (32′). Στην επανάληψη, η ομάδα του Πεπ είχε νέο δοκάρι στο 51′ αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα στάθηκε τυχερή όταν η μπάλα έφτασε στον Αγκουέρο ο οποίος έκανε το αριστερό σουτ και με δόση τύχης είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1, που έμεινε μέχρι το τέλος αφού στη συνέχεια ο Μαχρέζ είχε καλές στιγμές αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ήταν το γκολ Νο20 για τον Αργεντινό σε 22 αγώνες στο FA Cup.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Λέστερ, επίσης με βασικούς, έκαμψε στο φινάλε την αντίσταση της Μπέρμιγχαμ [αγωνίζεται στην Championship] με 1-0 χάρη σε γκολ του Ρικάρντο Περέιρα 82′ με κεφαλιά.