Το Kıtalararası Derbi είχε ξεκάθαρο νικητή, αφού με το 3-0 της Γαλατάσαραϊ στο “Σουκρού Σαράτσογλου” της Φενέρμπαχτσε η απόσταση των δύο ομάδων στη Süper Lig αυξήθηκε σε τέσσερις βαθμούς.

Η Φενέρμπαχτσε είχε την καυτή έδρα και την μπάλα, η Γαλατάσαραϊ τα γκολ και την πρωτιά της Süper Lig έπειτα από τη 18η αγωνιστική. Το 3-0 στο Kıtalararası Derbi του “Σουκρού Σαράτσογλου” αύξησε στους τέσσερις τη διαφορά των δύο ομάδων που έχουν τον πρώτο λόγο στην κούρσα του τίτλου.

Η ομάδα του Ζόρζε Ζεζούς είχε την υπεροπλία στη μεσαία γραμμή παίζοντας με 3-4-3 όμως η κατοχή της μπάλας δεν οδήγησε σε μεγάλες ευκαιρίες. Αντιθέτως, μία αναμπουμπούλαστην περιοχή της έφερε τον Σέρζιο Ολιβέιρα με την μπάλα στα πόδια να πλασάρει και να κάνει το -0 στο 32′.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 2ο μέρος έκλεισαν τη Γαλατάσαραϊ στο γήπεδό της. Με κατοχή άνω του 70% έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν λύγισαν τον μπαρουτοκαπνισμένο σε τέτοια ντέρμπι Φερνάντο Μουσλέρα.

Η μετατόπιση προς τα εμπρός άφησε κενά στα μετόπισθεν και σε μία κόντρα στο 78′ οι Μάουρο Ικάρντι και Κερέμ Ακτούρκογλου συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να κάνει το 2-0.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με μία αποβολή των γηπεδούχων στο 86′, του Ιρφάν Καχβετζί που είχε περάσει αλλαγή και ένα γκολ του Μάουρο Ικάρντι από λάθος της άμυνας στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων που διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μπαγιντίρ, Αζίζ, Ενρίκε (46′ Λίνκολν), Σάλαϊ, Οσάγι Σάμουελ, Κρέσπο (70′ Ζάιτς), Αράο (90+1′ Ντουρσούν), Καντιόγλου, Ρόσι (69′ Καχβετζί), Μπατσουαγί (69′ Βαλένσια), Κινγκ

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ: Μουσλέρα, Μπούι, Νέλσον, Μπαρντακτζί, Ντιμπουά, Ολιβέιρα (77′ Μίντσγε), Κουτλού, Ράσιτσα (70′ Ακγκιούν), Μέρτενς (70′ Τορέιρα), Ακτούρκογλου (90+3′ Μάτα), Γιλμάζ (78′ Ικάρντι)