Η Αγγλία χρειάστηκε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στην παράταση για να αφήσει εκτός την Δανία των συνεχόμενων υπερβάσεων, να επικρατήσει με 2-1 (1-1 καν. διάρκεια) και να πάρει το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Euro.

Εκεί, τα “Τρία Λιοντάρια” θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία, που επιβλήθηκε χθες της Ισπανίας στα πέναλτι, με το Wembley να υποδέχεται τους δύο φιναλίστ την Κυριακή (11/7, 22:00).

Μπορεί οι Σκανδιναβοί να προηγήθηκαν από το τρομερό φάουλ του Ντάμσγκααρντ, όμως η απάντηση ήταν άμεση με το αυτογκόλ του Κιάερ, ενώ η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέιν ήταν αυτή που καθόρισε και το αποτέλεσμα στην παράταση.

Αγώνας:

Η Αγγλία έφτασε στα ημιτελικά μετά την άνετη πρόκριση επί της Ουκρανίας με 4-0, έχοντας κρατήσει το μηδέν σε όλα τα παιχνίδια, ενώ η Δανία άφησε εκτός την Τσεχία με 2-1, έχοντας ξεπεράσει πλήρως το περιστατικό με τον Έρικσεν.

Τα πρώτα λεπτά βρήκαν τις δύο ομάδες να μην έχουν καμία διάθεση για ρίσκα, με τον ρυθμό να είναι πολύ κακός.

Μετά το πέρας του πρώτου πεντάλεπτου, τα “Τρία Λιοντάρια” άρχισαν να κρατούν περισσότερο μπάλα, ενώ έφτασαν και στην πρώτη απειλή στο 6′ με τον, συνήθη ύποπτο, Στέρλινγκ.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να άφησαν την μπάλα στους αντιπάλους τους, όμως έδειχναν πως αυτός δεν είναι ο σκοπός τους, ενώ έκλεισαν πολύ καλά τα μετόπισθεν, περιμένοντας να βρουν χώρους για να χτυπήσουν εκεί.

Το πρώτο εικοσάλεπτο είχε την ομάδα του Σάουθγκεϊτ να έχει το μεγαλύτερο μέρος της κατοχής, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους Σκανδιναβούς να ανεβάζουν ρυθμούς και το σκηνικό να αλλάζει.

Ο Ντάμσγκααρντ από το πουθενά ήρθε να ταράξει το παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ με ένα μαγικό γκολ στη συμπλήρωση μισής ώρας.. Από μία μακρινή εκτέλεση φάουλ, κατάφερε να πιάσει ένα πολύ δυνατό σουτ, με τον Πίκφορντ να μην μπορεί να αντιδράσει, βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για πρώτη φορά στη διοργάνωση.

Αυτό παράλληλα ήταν και το πρώτο γκολ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που προήλθε από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Αγγλία φάνηκε στα πρώτα λεπτά να είναι σαστισμένη και να μένει έκπληκτη μπροστά στο καταπληκτικό τέρμα του νεαρού επιθετικού, όμως το έπραξε λίγο αργότερα.

Αρχικά, ο Στέρλινγκ απώλεσε σπουδαία ευκαιρία σε τετ α τετ στο 38′, με τον Σμάιχελ να κάνει σπουδαία επέμβαση, όμως ένα λεπτό αργότερα η κάθετη του Κέιν έβγαλε τον Σακά στην περιοχή, για να γυρίσει αυτός στην μικρή περιοχή με στόχο τον Στέρλινγκ, και τον Κιάερ να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Το τελευταίο πεντάλεπτο δεν είχε κάτι άλλο να προσφέρει, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό μετά την αντίδραση που έβγαλαν, ασχέτως του γκολ, αλλά να πηγαίνουν αισίως στα αποδυτήρια με την ισοπαλία.

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Μαγκουάιρ να πιάνει μία πολύ καλή κεφαλιά στο 55′, και τον Σμάιχελ να κάνει τρομερή επέμβαση.

Λίγο νωρίτερα, ο Ντόλμπεργκ βρήκε χώρο να εκτελέσει στην κίνηση στο 52′, με τον Πίκφορντ να έχει απαντήσει, αν και η φάση δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Λίγο έλειψε οι Δανοί να κάνουν μόνοι τους την ολική ανατροπή των αντιπάλων τους με ένα δεύτερο αυτογκόλ, όταν η μπάλα κόντραρε κάπου μετά το γύρισμα του Σο, για να περάσει αυτή παράλληλα από την εστία του Σμάιχελ στη συμπλήρωση μίας ώρας.

Τα “Τρία Λιοντάρια” συνέχισαν να είναι καλύτερα καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου 45λεπτου, έχοντας όμως μεγάλη δυσκολία να παράξουν φάσεις, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να βρίσκουν χώρους και να προσπαθούν να χτυπήσουν από αυτούς, χωρίς κάτι ιδιαίτερο επίσης.

Τα στημένα ήταν ότι καλύτερο παρουσίασαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά, βρίσκοντας υποψίες ευκαιριών, δίχως επιτυχία, με την Δανία να αρκείται να στείλει το ματς στην παράταση, το οποίο και έγινε.

Το πρώτο μέρος της παράτασης ξεκίνησε με τον Κέιν να απειλεί από δύσκολη γωνία στο 94′ και τον Σμάιχελ να αποκρούει δύσκολα.

Μία ατομική ενέργεια του Στέρλινγκ έφερε τρικυμία στην δανέζικη άμυνα, με τον Μέλε να τον ανατρέπει σε μία δύσκολη φάση, και τον Μάκελι να δείχνει την άσπρη βούλα . Μετά και την επιβεβαίωση από το VAR, ο Σμάιχελ νίκησε σε πρώτο χρόνο τον Κέιν, για να έρθει να την σπρώξει, σκοράροντας για το 2-1 στο 104′.

Η Δανία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο του έξτρα μισάωρου με στόχο να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια της μετά από πάρα πολλή ώρα, δίχως να παράξει κάτι ιδιαίτερο.

Οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να απειλήσουν ακόμα και από στημένα, με τους Άγγλους να φτάνουν πιο κοντά σε ακόμα ένα γκολ παρά οι αντίπαλοι τους στην ισοφάριση, και το τελικό σφύριγμα του Μάκελι να τους στέλνει στον έβδομο ουρανό, παρέα με τους δεκάδες χιλιάδες φίλους τους στο Wembley.

Κίτρινες: Μαγκουάιρ (49′), Βας (72′)

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Σο, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Γουόλκερ, Ράις (85′ Χέντερσον), Φίλιπς, Στέρλινγκ, Μάουντ (95′ Φόντεν), Σακά (69′ Γκρίλις (106′ Τρίπιερ)), Κέιν

Δανία (Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Βέστεργκααρντ (105′ Βιντ), Κιάερ, Κρίστενσεν (79′ Άντερσεν), Μελιέ, Ντιλέινι (88′ Γιένσεν), Χόιμπιεργκ, Στρίγκερ Λάρσεν (67′ Βας), Ντάμσγκααρντ (67′ Πόουλσεν), Ντόλμπεργκ (67′ Νόργκααρντ), Μπρέιθγουεϊτ