Μια Ισπανία που δεν γεμίζει το μάτι κατάφερε έστω και μέσα από την διαδικασία των πέναλτι (1-3) να λυγίσει την Ελβετία του εκπληκτικού Ζόμερ και να πάρει το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Euro 2020 σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα! Αυτογκόλ του Ζακάρια (7′) και πλασέ του Σακίρι (68′) τα τέρματα της κανονικής διάρκειας. Ο Ογιαρθάμπαλ το κρίσιμο πέναλτι που έδωσε την πρόκριση!

Ίβηρες και κεντροευρωπαίοι άνοιξαν το σημερινό… χορό των αγώνων της φάσης των τελευταίων «8» του Euro 2020, με την μεταξύ τους κόντρα να εξελίσσεται σε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα σύμφωνα με όσα πέτυχαν και οι δύο ομάδες στην προηγούμενη φάση.

Ο αγώνας

Ένα νοχελικό ξεκίνημα από αμφότερες τις ομάδες στην αναμέτρηση, αφού και οι Ισπανοί αλλά και οι Ελβετοί θα προσπαθούν να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση ήδη από το πρώτο πεντάλεπτο.

Όμως η αυξητική πίεση των Ιβήρων θα φέρει κέρδος ένα κόρνερ. Η εκτέλεση θα γίνει, αποδέκτης θα είναι ο Τζόρντι Άλμπα, ο οποίος θα κάνει ένα γυριστό σουτ στη κίνηση, η μπάλα θα κοντράρει στον αιφνιδιασμένο Ζακάρια και θα καταλήξει εντός της εστίας του Ζόμερ! 1-0 με το καλημέρα (7′) για την Ισπανία, αφού το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον μέσο της Γκλάντμπαχ.

Για τα επόμενα δέκα λεπτά οι παίκτες του Ενρίκε δεν θα ρίξουν τον ρυθμό με τον οποίο απειλούσαν και πίεζαν τα πρώτα 7 λεπτά στην αναμέτρηση, όμως οι Ελβετοί απάντησαν με δική τους πίεση, πάτησαν αρκετές φορές στην περιοχή του Σιμόν δίχως όμως ουσιαστική απειλή.

Στο 23ο λεπτό μάλιστα ο Εμπολό σε μια μονομαχία με τον Π.Τόρες θα τραυματιστεί με αποτέλεσμα ο Πέτκοβιτς να προβεί σε αναγκαστική αλλαγή με τον Βάργκας να περνά στη θέση του.

Δύο λεπτά μετά οι Ισπανοί θα φτάσουν πολύ κοντά στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος, αφού ξανά μέσω ενός στημένου (συγκεκριμένα μέσω κόρνερ), ο Αθπιλικουέτα θα σηκωθεί μέσα στη περιοχή μόνος του, θα πάρει την κεφαλιά, όμως ο Ζόμερ θα δείξει τα αντανακλαστικά του και θα παραχωρήσει εκ νέου κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά, οι Ίβηρες θα δυσκολευτούν αρκετά να κυκλοφορήσουν την μπάλα, με τους παίκτες του Πέτκοβιτς να βγάζουν μεγαλύτερη πυγμή και όρεξη και να προσπαθούν όπως μπορούν, είτε με βαθιές μπαλιές είτε με άμεσο παιχνίδι, να πατάνε στην αντίπαλη περιοχή και να απειλούν τον Σιμόν.

Με αυτές τις φάσεις που προαναφέραμε και με το μοναδικό αυτό γκολ που χρεώθηκε τελικά στον Ζακάρια, θα κλείσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης που άνοιξε την φάση των «8» του κορυφαίου ευρωπαϊκού θεσμού.

Αλλάζει τον διακόπτη ο Όλμο – Δυσκολία στην ανάπτυξη για τους Ελβετούς

Με την επανέναρξη ο Ενρίκε θα περάσει στην αναμέτρηση των Όλμο αντί του Σαράμπια, θέλοντας να κάνει λίγο πιο επιθετικό το σχήμα του. Και πράγματι πήγε να πετύχει ήδη από το 47ο λεπτό το σχέδιο του Ισπανού ομοσπονδιακού, αφού ο Μοράτα θα τραβήξει επιτυχημένα στα δεξιά δύο αμυντικούς, θα κάνει το γέμισμα προς τα αριστερά, ο Όλμο θα κάνει το κοντρόλ, όμως το αδύναμο πλασέ του από πλεονεκτική θέση θα καταλήξει στην αγκαλιά του Ζόμερ!

Ακόμα μια τακτική αλλαγή από μεριάς Ισπανίας, αφού ο Ζεράρ Μορένο θα πάρει την θέση του Μοράτα στο 54ο λεπτό.

Δύο λεπτά μετά θα έρθει ίσως η μεγαλύτερη φάση των Ελβετών στο δεύτερο μισό, αφού μετά από ένα κόρνερ του Ροντρίκεζ ο Ζακάρια θα πάρει μια κεφαλιά στην «καρδιά» της περιοχής των Ισπανών, όμως η μπάλα θα περάσει βασανιστικά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σιμόν!

Στο 65ο λεπτό οι Ελβετοί θα αγγίξουν την ισοφάριση, αφού ένα όμορφο ένα-δύο του Βάργκας με τον Τσούμπερ, θα βγάλει τον δεύτερο σε πλεονεκτική θέση από τα αριστερά, όμως ο Ουνάι Σιμόν θα δείξει την κλάση του και με μια όμορφη απόκρουση θα παραχωρήσει κόρνερ!

Την πρώτη κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση θα δεχθεί ο Βίντμερ μετά από ένα σκληρό πάτημα του πάνω στον Μπουσκέτς στο 67′.

Και μετά από ένα τραγικό λάθος γεμάτο αφέλεια της ισπανικής άμυνας, ο Φρόιλερ θα επωφεληθεί από την σύγκρουση του Λαπόρτ και του Π.Τόρες και θα μοιράσει στον αρχηγό του, Τζερντάν Σακίρι, ο οποίος θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα με το πλασέ του στο 68ο λεπτό!

Και ένα «χαζό» για την εμπειρία του, φάουλ, θα στοιχίσει στον Φρόιλερ την θέση του για το υπόλοιπο της αναμέτρησης, αφού ο Όλιβερ θα του δείξει την κόκκινη κάρτα στο 78ο λεπτό στέλνοντας τον στα αποδυτήρια!

Και στο 81ο λεπτό ο σκόρερ και αρχηγός των Ελβετών θα δώσει την θέση του στον Σο, ενώ ο Σεφέροβιτς θα αποχωρήσει για να περάσει στο ματς ο Γκαβράνοβιτς.

Τα υπόλοιπα λεπτά θα κυλήσουν δίχως κάποια ακόμη φάση, όμως με αρκετές αλλαγές. Για την Ισπανία θα περάσει στο ματς ο Γιορέντε αντί του Κόκε, ενώ για την Ελβετία ο Τσούμπερ θα δώσει την θέση του στον Φάσναχτ στο 90+1′. Δύο λεπτά μετά ο Λαπόρτ θα δεχθεί και αυτός κίτρινη κάρτα από τον Όλιβερ.

Και δίχως κάτι άλλο, οι δύο ομάδες, εκ των οποίων η μια αγωνίζεται με 10 παίκτες από το 78 λεπτό, θα οδηγηθούν στην παράταση η οποία θα κρίνει την έκβαση του αγώνα και αυτόν που θα προκριθεί στην επόμενη φάση!

Η παράταση

Για να φρεσκάρει την επίθεση του, ο Ενρίκε θα περάσει στον αγώνα και τον Ογιαρθάμπαλ αντί του Φεράν Τόρες.

Οι Ισπανοί μετά από αρκετή ώρα θα καταφέρουν να απειλήσουν με ένα αρκετά μακρινό σουτ του Τζόρντι Άλμπα, όμως και πάλι ο Ζόμερ θα αποδείξει πως είναι γκολκίπερ υψηλής κλάσης, παραχωρώντας κόρνερ!

Στο 100′ θα περάσουν στον αγώνα και οι Εμπαμπού και Σερ, αντί των Βίντμερ και Ζακάρια.

Ο Μορένο ένα λεπτό μετά θα χάσει μια ακόμα τεράστια ευκαιρία απόψε, αφού μετά από ένα κακό γύρισμα της ελβετικής άμυνας, θα βρει αποδέκτη τον Ισπανό στράικερ, που θα σημαδέψει λανθασμένα πάνω στον Ζόμερ. Δεν μπορούμε όμως να μην δώσουμε ξανά τα εύσημα στον τερματοφύλακα της Γκλάντμπαχ.

Ο Ζόμερ εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή απόψε, αφού στο 104ο λεπτό θα αποκρούσει εκπληκτικά ένα πανέμορφο πλασέ του Ογιαρθάμπαλ παραχωρώντας ξανά κόρνερ!

Οι Ίβηρες θα δυσκολευτούν για τα υπόλοιπα 5 λεπτά να «τρυπήσουν» την άμυνα από ατσάλι των Ελβετών που καταθέτουν και την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν θα βρουν τους κατάλληλους χώρους, με όσα σουτ που περνάνε να καταλήγουν στο ανθρώπινο τείχος με όνομα Γιαν Ζόμερ.

Στο 113′ ο Τιάγκο Αλκάνταρα θα περάσει στην αναμέτρηση αντί του Πάου Τόρες, με τον Λουίς Ενρίκε να παίζει το τελευταίο του χαρτί.

Οι «φούρια ρούχας» θα συνεχίσουν να σφυροκοπούν με τον Μορένο κυρίως την άμυνα των «ταμπουρομένων» Ελβετών και με τον Ζόμερ σε εκπληκτική βραδιά να κρατούν σφιχτά το 1-1.

Στο 120ο λεπτό ο Πέδρι θα αποχωρήσει για να περάσει στον αγώνα ο Ρόδρι ενόψει και των πέναλτι που φαίνονται αναπόφευκτα.