Η Ρωσία άφησε πίσω της την συντριβή από το Βέλγιο και έκανε σημαντικό βήμα για πρόκριση στα νοκ-άουτ, επικρατώντας με 1-0 της Φινλανδίας, και πιάνοντας την στην βαθμολογία του δεύτερου ομίλου.

Το παιχνίδι στο «Κρεστόβσκι» της Αγίας Πετρούπολης ενώπιων 30.000 θεατών, είχε χαρακτήρα «do or die» για την Ρωσία, έπειτα από την ήττα της από το Βέλγιο στην πρεμιέρα του Euro.

Η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ παρουσιάστηκε με αρκετές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, συγκριτικά με το πρώτο ματς και τον Σαφόνοφ αντί του Σούνιν κάτω από τα δοκάρια στην πιο ηχηρή (νέα) άφιξη στο βασικό σχήμα,

Στην αντίπερα όχθη, η «σταχτοπούτα» και…πρωτάρα σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Φινλανδία, έπειτα από την περιπετειώδη νίκη της (λόγω της κατάρρευσης του Κρίστιαν Έρικσεν) κόντρα στη Δανία, ήθελε ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα κι ένα ακόμα μεγάλο βήμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

«Γίνε καλά Κριστιάν»

Οι Φινλανδοί εμφανίστηκαν στο ζέσταμα με φανελάκια που έγραφαν «γίνε καλά Κριστιάν» και έστειλαν το δικό του μήνυμα στον διεθνή Δανό παίκτη που συγκόνισε ολόκληρη την υφήλιο στην πρεμιέρα του Euro.

Στο α΄ημίχρονο οι Ρώσοι είχαν την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια τους και έδειχναν πιο απειλητικοί, με τους Φινλανδούς να αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία και κυρίως στις εναέριες μονομαχίες.

Το γκολ που δεν… έγραψε

Η ομάδα του Μάρκου Κανέρβα «πάγωσε» με το…καλησπέρα τους Ρώσους στο χορτάρι και στις εξέδρες, όταν μετά από έξοχη σέντρα του Ράϊταλα, ο Πογιάνπαλο με καρφωτή κεφαλιά βρήκε δίχτυα.

Το γκολ ωστόσο σωστά ακυρώθηκε (μέσω VAR) αφού ο σκόρερ βρισκόταν λίγα εκατοστά εκτεθειμένος και ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι Ρώσοι σταδιακά ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πατούσαν με μεγάλη συχνότητα στην αντίπαλη περιοχή, έχοντας σε μεγάλα κέφια το δίδυμο Μίραντσουκ – Γκολοβίν.

Η πρώτη – ρώσικη ευκαιρία

Στο 10΄έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία για γκολ, όταν έπειτα από πάσα «πάρε – βάλε» του Μίραντσουκ, ο Οζντόεφ με πλασέ από θέση βολής μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 13΄ο Τζιούμπα με πλασέ βρήκε το δεξί δοκάρι, ωστόσο εκτέλεσε από θέση οφσάιντ και η φάση ήταν ως μη γενόμενη έπειτα από σχετική υπόδειξη του βοηθού.

Ο Πογιάνπαλο που ήταν μια επίθεση…μόνος του για τους Φινλανδούς και χωρίς να έχει τα στηρίγματα που θα ήθελε από τον Πούκι, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην ρωσική περιοχή στο 21΄, με το πλασέ του να κόβει σωτήρια με προβολή ο Ντιβέεφ σε κόρνερ.

Νοκ – άουτ ο Φερνάντες

Οι Ρώσοι «έχασαν» τον Μάριο Φερνάντες στο 25΄. Ο δεξιός μπακ – χαφ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπεσε άσχημα στο χορτάρι μετά από εναέρια μονομαχία, αποχώρησε πρόωρα από το παιχνίδι με πρόβλημα τραυματισμού στην ωμοπλάτη και ο Καραβάεφ πήρε την θέση του.

Γκολάρα ο Μίραντσουκ

Η Ρωσία των επτά τελικών στο α΄ημίχρονο πήρε αυτό που ήθελε και δικαούταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη σε ένα γκολ που έφερε στην…ούγια την υπογραφή του Αλεξέι Μίραντσουκ.

Με εξαιρετική ενέργεια που «ζάλισε» την φινλανδική άμυνα έφερε την μπάλα από το δεξί στο αριστερό και με αριστοτεχνικό πλασέ έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στους Ρώσους (0-1).

Με δύο ευκαιρίες (μία από κάθε ομάδα) ξεκίνησε το β΄ημίχρονο. Στο 49΄η Φινλανδία απείλησε με πλασέ του Πούκι μέσα από την περιοχή που κατέληξε άουτ, ενώ στο 52΄ευθύβολο σουτ του Γκολοβίν έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Ποδόσφαιρο κατοχής η Φινλανδία

Οι Φινλανδοί έδειξαν τη διάθεση να πάνε σε ποδόσφαιρο κατοχής και να διεκδικήσουν με αξιώσεις το γκολ της ισοφάρισης.

Οι Ρώσοι την πρώτη φορά που βρήκαν ανοιχτό γήπεδο λίγο έλειψε να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους με διαγώνιο πλασέ του Ζεμαλέτνιντοφ που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Ο Κουζιάεφ δεν…τελείωσε το ματς

Φάτσα με το δεύτερο (ρωσικό) γκολ βρέθηκε ο Κουζιάεφ στο 72΄ωστόσο λογάριαζε χωρίς τον Χραντένσκι ο οποίος με εκπληκτική επέμβαση απέκρουσε σε κόρνερ το διαγώνιο πλασέ και κράτησε «ζωντανή» τη Φινλανδία στο παιχνίδι. Κι εκεί που οι Φινλανδοί έπρεπε να τα παίξει όλα για όλα πλησιάζοντας στην τελική ευθεία του ματς η αντικατάσταση του Πούκι στο 75΄ σήκωσε μπόλικη συζήτηση έστω κι αν ο Φινλανδός στράικερ δεν ήταν σε μεγάλα…κέφια.

Η Ρωσία διαχειρίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο έτσι όπως έπρεπε το παιχνίδι, ώστε να…κλειδώσει την παρθενική της νίκη στη διοργάνωση που την βάζει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης για τον επόμενο γύρο.