Μέχρι την ύστατη στιγμή!

Αυτή η έκφραση μεταφράζει το πάθος και τον πόθο των Ιταλών για αυτό το Euro. Και το κατάφεραν να στεφθούν στην κορυφή της Ευρώπης κόντρα στην θεωρητική οικοδέσποινα Αγγλία, σε ένα κατάμεστο Γουέμπλεϊ και με έναν τρόπο που δικαιώνει απίστευτα και τις επιλογές του Μαντσίνι λίγο πριν την διαδικασία των πέναλτι. Ο Σάκα ο μοιραίος στα πέναλτι. Σο (2′) και Μπονούτσι (67′) οι σκόρερ στη κανονική διάρκεια.

Σε μια ιστορική αναμέτρηση με φόντο τον κορυφαίο ευρωπαϊκό τίτλο, όσον αφορά τις εθνικές ομάδες, τα «λιοντάρια» ήρθαν αντιμέτωποι στο Γουέμπλεϊ με την «σκουάντρα ατζούρα».

Ο αγώνας

Δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, αφού οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ θα πιάσουν στον… ύπνο την άμυνα των Ιταλών, αφού τα δύο μπακ των «λιονταριών», Τρίπιερ και Σο, θα συνεργαστούν και θα ανοίξουν το σκορ υπέρ της Αγγλίας μόλις στο 2ο λεπτό! Υπέροχη σέντρα του παίκτη της Ατλέτικο από τα δεξιά, που συνοδεύτηκε από όμορφο τελείωμα του μπακ της Γιουνάιτεντ!

Για τα υπόλοιπα 15 λεπτά στον αγώνα, οι παίκτες του Μαντσίνι θα αναζητήσουν λύσεις επιθετικά ώστε να φέρουν στα ίσα την αναμέτρηση, με αποκορύφωμα μια εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε, η οποία όμως πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Πίκφορντ. Από εκεί και πέρα και οι Άγγλοι θα έχουν τις στιγμές του και από οργανωμένο παιχνίδι και από στημένες φάσεις να αυξήσουν το προβάδισμα τους, όμως η ιταλική άμυνα θα καταφέρει να απομακρύνει.

Η καλύτερη στιγμή τη Ιταλίας θα έρθει στο 36ο λεπτό, αφού μέσα από μια κόντρα ο Κιέζα θα κουβαλήσει την μπάλα από το κέντρο, θα φτάσει πολύ κοντά στην αντίπαλη περιοχή, θα εκτελέσει όμως η μπάλα θα περάσει οριακά εκτός του αριστερού δοκαριού του Άγγλου γκολκίπερ.

Ακόμα δύο φάσεις για την «σκουάντρα ατζούρα» θα έρθουν στις καθυστερήσεις του πρώτου μισού, όμως μια η αγγλική δυάδα στην άμυνα, μια ο φορμαρισμένος Πίκφορντ θα καταφέρουν να κρατήσουν το 0 στην εστία.

Με τον ίδιο ρυθμό που ξεκίνησε ο αγώνας, ξεκίνησε και το δεύτερο μισό, με αρκετές μονομαχίες κυρίως στον χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα ο Μπαρέλα να είναι ο πρώτος παίκτης που δέχεται κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση.

Ακόμα μια εκτέλεση του Ινσίνιε από πλεονεκτική θέση θα περάσει ξανά οριακά έξω από το αριστερό δοκάρι του Πίκφορντ. Αναζητούν την ισοφάριση με κάθε δυνατό τρόπο οι παίκτες του Μαντσίνι.

Στο 55′ μάλιστα ο ομοσπονδιακός τεχνικός θα προχωρήσει σε διπλή αλλαγή, αφού οι Κριστάντε και Μπεράρντι θα αντικαταστήσουν τους Μπαρέλα και Ιμόμπιλε αντίστοιχα.

Και στο 62′ η «σκουάντρα ατζούρα» θα αγγίξει το 1-1, αφού ο Κιέζα παρόλο που ήταν περικυκλωμένος από 4 παίκτες, θα βρει τον χώρο να εκτελέσει, όμως ο τερματοφύλακας της Έβερτον, Τζόρνταν Πίκφορντ, θα δείξει τρομερή κλάση, αποκρούοντας εντυπωσιακά.

Και να που από ακόμα μια στημένη φάση, οι Ιταλοί θα βρουν με τον Μπονούτσι την πολυπόθητη ισοφάριση στο 67ο λεπτό! Μια όμορφη εκτέλεση κόρνερ του Ινσίνιε θα βρει αρχικά αποδέκτη τον Κριστάντε. Εκείνος θα κάνει προς τα πίσω την κεφαλιά, ο Βεράτι θα κάνει το πλασέ, η μπάλα θα πάει στο δοκάρι και έτσι ο Μπονούτσι εξ επαφής θα γράψει το 1-1!

Αμέσως μετά την ισοφάριση, ο Σάουθγκεϊτ θα περάσει στον αγώνα τον Σακά αντί του Τρίπιερ, θέλοντας να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του. Τέσσερα λεπτά μετά, θα αποχωρήσει από το ματς και ο Ράις, με τον Χέντερσον να περνά στη θέση του.

Ακόμα μια κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση, αφού ο Ινσίνιε θα πετύχει άσχημα τον Φίλιπς. Στο 85′ ο καλύτερος παίκτης των Ιταλών απόψε, ο Κιέζα, θα αντικατασταθεί αναγκαστικά, αφού ένα πάτημα του Ουόκερ θα τον βγάλει νοκ άουτ από την συνέχεια της αναμέτρησης, με τον Μπερναρντέσκι να παίρνει την θέση του.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ένας ακόμα παίκτης της Ιταλίας θα δεχθεί κίτρινη κάρτα, ύστερα από ένα τράβηγμα του πάνω στον Σακά.

Και με αυτόν τον τρόπο, ένας ακόμα τελικός στο Γουέμπλεϊ θα οδηγηθεί στην παράταση, η οποία και θα κρίνει την έκβαση του αγώνα και φυσικά τον τίτλο.

Η παράταση

Με την επανέναρξη, ο Μαντσίνι θα περάσει στο ματς τον Μπελότι αντί του ταλαιπωρημένου Ινσίνιε, θέλοντας να διατηρήσει το επιθετικό σχήμα που είχε ήδη από τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας.

Στο 96′ θα αποχωρήσει από τον αγώνα και ο Βεράτι, με τον Λοκατέλι να περνάει στη θέση του.

Ένα λεπτό μετά θα έρθει και η πρώτη φάση της παράτασης, αφού ο Φίλιπς θα υποδεχθεί όμορφα την μπάλα, θα κάνει το σουτ, όμως η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ντοναρούμα.

Στο 99΄ η Αγγλία θα προχωρήσει σε μια ακόμα αλλαγή, με τον Γκρίλις να περνάει αντί του Μάουντ, θέλοντας να αλλάξει την έκβαση της αναμέτρησης και να μην χρειαστεί να οδηγηθούν στα πέναλτι οι δύο ομάδες.

Στο 114′ και ο Ζορζίνιο θα δεχθεί κίτρινη από τον Κάιπερς, μετά από ένα πολύ σκληρό του πάτημα στον Γκρίλις, με αποτέλεσμα να τραυματιστούν και οι δύο. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Φλορένζι θα περάσει αντί του Έμερσον.

Ακόμα μια διπλή αλλαγή στο 120′ από τον Σάουθγκεϊτ, με τους Ράσφορντ και Σάντσο να παίρνουν τις θέσεις των Χέντερσον και Ουόκερ αντίστοιχα.

Και χωρίς κάποια άλλη φάση σε μια γεμάτη με μονομαχίες αναμέτρηση, έναν απολαυστικό τελικό, θα λήξει και η παράταση.