Ο δρόμος προς την δόξα (εξ’ ου και ο τίτλος της αναμέτρησης), ξεδιπλώνεται λαμπρός για αυτή την Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι, αφού μετά την τριάρα στην πρεμιέρα κόντρα στην Τουρκία, θα μοιράσει ακόμα τρία… τεμάχια και στην ποιοτική Ελβετία, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρώτη θέση του Α’ ομίλου και ένα εισιτήριο για την φάση των «16» της διοργάνωσης. Μαγική βραδιά με δύο γκολ για τον Λοκατέλι (26′, 52′). Συμπλήρωσε με ένα ακόμα γκολ ο Ιμόμπιλε (89′).

Σε μια δυνατή μονομαχία με φόντο την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, Ιταλία και Ελβετία μπήκαν στην «αρένα» του Ολίμπικο της Ρώμης με μοναδικό στόχο την νίκη που θα έφερνε αμφότερες στην κορυφή του Α’ ομίλου αλλά και μια ανάσα από την από την επόμενη φάση του Euro.

Θυμίζουμε πως μοναδική απουσία στην αναμέτρηση έχει να κάνει με την «σκουάντρα ατζούρα», αφού ο Φλορέντσι που αγωνίστηκε κόντρα στην Τουρκία στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, αποκόμισε τραυματισμό από τον συγκεκριμένο αγώνα, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Ντι Λορέντζο.

Ο αγώνας

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, κυρίως από πλευράς Ιταλών, αφού ήδη από τα πρώτα 10 λεπτά θα δείξουν τις διαθέσεις τους, πατώντας 5 φορές στην αντίπαλη περιοχή, δίχως όμως να απειληθεί ουσιαστικά ο Σόμερ. Από την άλλη, οι παίκτες του Πέτκοβιτς, προσπαθούν να απειλούν κυρίως από την αριστερή τους πτέρυγα με Ροντρίγκεζ, Τσάκα και Εμπολό, όμως και αυτοί με δυσκολία πατούν στην αντίπαλη περιοχή.

Πρώτη φάση, αν και εκτός εστίας, στο παιχνίδι θα έρθει φυσικά για τους οικοδεσπότες στο 11ο λεπτό, όταν ο Σπινατσόλα με μια όμορφη ντρίπλα θα περάσει αριστερά τον Ελβέντι, θα κάνει την σέντρα προς το πέναλτι, όπου ο Ιμόμπιλε θα σηκωθεί, θα πάρει την κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν θα του κάνει το χατίρι και θα καταλήξει πάνω από την εστίας του Σόμερ.

Και έτσι όπως γνωρίζουν καλύτερα οι Ιταλοί, μέσω στημένων και κυρίως κόρνερ, θα ανοίξουν ξανά το σκορ στο 19ο λεπτό μέσω ενός πανέμορφου κόρνερ από τον Ινσίνιε, το οποίο θα βρει αποδέκτη τον Κιελίνι. Εκείνος θα πάρει αμπάριζα δύο παίκτες της Ελβετίας, η μπάλα θα του στρωθεί και δεν θα δυσκολευτεί να «εκτελέσει» τον Σόμερ και να γράψει το 1-0. Όμως ο VAR είχε άλλη άποψη! Ύστερα από σχετική μελέτη, φάνηκε πως ο αρχηγός της Ιταλίας χρησιμοποίησε το χέρι του την ώρα που πήδηξε για την κεφαλιά, επομένως το γκολ δεν θα μετρήσει!

Και 5 λεπτά μετά ο σκόρερ του ακυρωθέν γκολ θα προχωρήσει σε αναγκαστική αλλαγή, αφού ύστερα από ενοχλήσει που ένιωσε έκανε νόημα στον πάγκο ώστε να αντικατασταθεί άμεσα. Ο Ατσέρμπι θα πάρει την θέση του λοιπόν στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 26ο λεπτό όμως δεν θα μπορούσε να μην μετρήσει και αυτό! Ο Λοκατέλι θα βρει άψογα τον συμπαίκτη του στην Σασουόλο, τον Μπεράρντι, με ένα πανέμορφο γέμισμα. Ο πρώτος θα κάνει την κούρσα από τα δεξιά προς στην αντίπαλη περιοχή, θα κάνει το παράλληλο γύρισμα προς το πέναλτι, όπου σαν «μάγος» θα βρεθεί εκεί ο Λοκατέλι, θα κάνει το πλασέ στην κίνηση και θα γράψει το 1-0 υπέρ της «σκουάντρα ατζούρα»! Ίσως από τα πιο όμορφα γκολ σε δημιουργία μέχρι στιγμής στην διοργάνωση.

Οι ποδοσφαιριστές του Μαντσίνι θα συνεχίσουν με το πόδι στο… γκάζι και για τα επόμενα 10 λεπτά, πιέζοντας ασφυκτικά του «ζαλισμένους» Ελβετούς, κλέβοντας μπάλες στον χώρο του κέντρου και φεύγοντας ουκ ολίγες φορές είτε με Σπινατσόλα, είτε με Ιμόμπιλε, φτάνοντας μέχρι και τα πρόθυρα της εστίας του Σόμερ. Αντίθετα, οι παίκτες του Πέτκοβιτς δείχνουν αρκετά αποσβολωμένοι, χωρίς καθαρό μυαλό, θέλοντας και πάλι να «χτίσουν» επιθέσεις μέσω της αριστερής τους πτέρυγας, με Ροντρίγκεζ και Εμπολό να συνεργάζονται.

Τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μισού θα κυλήσουν με περίπου την ίδια εικόνα με τα προηγούμενα, αφού οι Ελβετοί διατηρούσαν για περισσότερη ώρα την κατοχή στα πόδια τους, θα εγκλωβιστούν ξανά στον άξονα και με «μπερδεμένο» μυαλό θα προσπαθούν να απειλούν μόνο μέσω κόντρας. Οι Ιταλοί, έχοντας και το προβάδισμα, θα διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και όση ώρα θα έχουν την μπάλα στα πόδια τους, απλά θα κάνουν ό,τι πιο απλό και θα την κυκλοφορούν με σίγουρες μεταβιβάσεις. Αυτό φυσικά θα οδηγήσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το δεύτερο να μας προϊδεάζει για μια ακόμα μεγάλη μάχη.

Με μεθοδικότητα οι Ιταλοί – Βιασύνη και πίεση σε άξονα και επίθεση οι Ελβετοί

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πέτκοβιτς θα περάσει στον αγώνα τον Γκαβράνοβιτς αντί του Σεφέροβιτς, ο οποίος ακούμπησε ελάχιστες φορές την μπάλα στα πρώτα 45 λεπτά που αγωνίστηκε. Στόχος είναι φυσικά η πίεση σε μεγαλύτερο βαθμό, το οποίο θα επιτευχθεί με την είσοδο του επιθετικού της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Και η πρώτη κίτρινη από τον Καράσεφ, θα βγει στον Γκαβράνοβιτς στο 49′, ύστερα από μια σκληρή προβολή του πάνω στον Μπονούτσι.

Και στο 52′ ο ίδιος παίκτης που έγραψε το 1-0, ο Μάνουελ Λοκατέλι, θα γράψει με ένα εξίσου όμορφο τέρμα το 2-0, καθαρίζοντας την δεύτερη νίκη της Ιταλίας! Η φάση θα ξεκινήσει, ύστερα από μια κούρσα το Μπεράρντι από τα δεξιά, καθώς εκείνος θα μοιράσει στον Μπαρέλα και αυτός θα δώσει την ασίστ στον ποδοσφαιριστή της Σασουόλο, ο οποίος με ένα κοντρόλ θα εκτελέσει λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σόμερ, αφήνοντας τον «άγαλμα» στην εστία του! Η βραδιά του ανήκει δικαιωματικά!

Στο 58′ οι Ελβετοί θα προχωρήσουν σε ακόμα δύο αλλαγές, αφού οι Σαρ και Εμπαμπού θα δώσουν τις θέσεις τους στους Ζούμπερ και Βίντμερ. Το δεύτερο σουτ στο παιχνίδι για την ομάδα του Πέτκοβιτς θα έρθει στο 61′ (το πρώτο ήταν στο 28′!), μέσω του Σακίρι, όμως και αυτό θα καταλήξει εκτός εστίας του Ντοναρούμα.

Η μεγαλύτερη όμως φάση τους θα έρθει 4 λεπτά μετά, αφού ο Ζούμπερ θα μπει όμορφα από τα αριστερά στην περιοχή των Ιταλών, θα κάνει το πλασέ στην κλειστή γωνία του Ντοναρούμα, όμως ο νεαρός γκολκίπερ θα δείξει την κλάση του και θα αποκρούσει εντυπωσιακά με τα πόδια, κρατώντας το 0.

Στο 70′ ο Μαντσίνι θα προχωρήσει και αυτός σε διπλή αλλαγή, ρίχνοντας στο ματς τους Κιέζα και Τολόι, αντί των Ινσίνιε και Μπεράρντι αντίστοιχα.

Το δίλεπτο 74-76′ ανήκε στον Τσίρο Ιμόμπιλε, το βαρύ πυροβολικό των Ιταλών, αφού με δύο καθαρές φάσεις θα ψάξεις και αυτός για ένα τέρμα που θα έβαζε το κερασάκι στην τούρτα, όμως και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα δεν θα του κάνει το χατίρι και θα καταλήξει εκτός εστίας του κίπερ της Γκλάντμπαχ. Παράλληλα, στο 76ο λεπτό ο Σακίρι θα αποχωρήσει για να πάρει χρόνο και ο Βάργκας, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Εμπολό θα αντικρίσει και εκείνος την κίτρινη κάρτα από τον Καράσεφ για ένα καθυστερημένο του μαρκάρισμα.

Τρίλεπτο αλλαγών και από τις δύο ομάδες λίγο πριν την λήξη του αγώνα, αφού για τους Ελβετούς ο Σο θα πάρει την θέση του Φρόιλερ στο 84′, ενώ στο 86′ και στο 87′ για την Ιταλία θα περάσουν στο ματς οι Πεσίνα και Κριστάντε, αντί των Λοκατέλι και Μπαρέλα αντίστοιχα.

Και στο 89′, ο επιθετικός της Λάτσιο, Τσίρο Ιμόμπιλε, θα βάλει τελικά την όμορφη πινελιά σε αυτό το όμορφο παραμύθι που έχει ξεκινήσει και ξεδιπλώνεται για την Ιταλία στο φετινό Euro. Το βαρύ πυροβολικό της ομάδας του Μαντσίνι, θα πάρει την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή των Ελβετών, θα κάνει το κοντρόλ και με ένα γκολ-καρμπόν με αυτό κόντρα στην Τουρκία, θα εκτελέσει με όμορφο τρόπο για τρίτη φορά τον Σόμερ στην αναμέτρηση.

Και με αυτό τον τρόπο και δίχως κάποια αντίδραση από τους αποσβολωμένους Ελβετούς, θα κλείσει μια ακόμα νικηφόρα αναμέτρηση για τους Ιταλούς, οι οποίοι πείθουν πως φέτος μπορούν να φτάσουν αρκετά μακριά στην διοργάνωση, ρίχνοντας από τρία… τεμάχια σε Ελβετία και Τουρκία και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρώτη θέση του Α’ ομίλου.

Η βαθμολογία του Α’ ομίλου:

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Κιελίνι (Ατσέρμπι 25′), Μπονούτσι, Ντι Λορέντζο, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (Κριστάντε 87′), Ζορζίνιο, Λοκατέλι (Πεσίνα 86′), Μπεράρντι (Τολόι 70′), Ινσίνιε (Κιέζα 70′), Ιμόμπιλε.

Ελβετία (Πέτκοβιτς): Σόμερ, Ελβέντι, Σαρ (Ζούμπερ 58′), Ακάνζι, Εμπαμπού (Βίντμερ 58′), Φρόιλερ (Σο 84′), Τσάκα, Ροντρίγκεζ, Σακίρι (Βάργκας 76′), Σεφέροβιτς (Γκαβράνοβιτς 46′), Εμπολό.