Το φετινό Euro μας έχει προσφέρει ματς με ωραίο θέαμα και δυνατές συγκινήσεις και το Ιταλία-Ισπανία δεν θα μπορούσε να μην είναι ένα τέτοιο. Στον πρώτο ημιτελικό του τουρνουά η Ιταλία πήρε μια τεράστια πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι με 4-2 απέναντι στη Ισπανία (1-1 κ.δ.).

Η Ισπανία ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, με την Ιταλία όμως να βρίσκει τέρμα πρώτη, χάρη στον Φρεντερίκο Κιέζα στο 60ο λεπτό, με τον Άλβαρο Μοράτα όμως να σώζει την παρτίδα ισοφαρίζοντας δέκα λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, ο επιθετικός της Γιουβέντους από ωραίος, έγινε μοιραίος. Ο 28χρονος έχασε πέναλτι, με τον Ντοναρούμα να τον νικά και στην συνέχεια τον Ζορζίνιο να ευστοχεί, στέλνοντας την Ιταλία στον τελικό.

Πλέον, η Ιταλία θα έχει απέναντι της, τον νικητή του ζευγαριού Αγγλία-Δανία, που θα βρεθούν αντιμέτωπες αύριο Τετάρτη (7/7, 22:00). Θυμίζουμε ο τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή 11 Ιουλίου, στο Λονδίνο και το Γουέμπλεϊ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ιταλία μπήκε πιο δυνατά, με όρεξη να πίεση ψηλά, χωρίς όμως να δημιουργήσει κινδύνους στην ισπανική άμυνα. Μετά το δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις γραμμές τους, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για την Ισπανία στο 14′, όταν ο Πέδρι πέρασε μαγικά μέσα στην περιοχή για τον Οϊαρθάμπαλ, που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ, χάνοντας την ευκαιρία να βγει τετ α τετ.

Στο 21′ οι Ιταλοί λίγο έλειψαν από το 1-0. Ο Βεράτι έβγαλε αριστερά κάθετα στον Έμερσον. Ο Σιμόν έκανε κακή έξοδο στην άκρη της περιοχής, ο Έμερσον έδωσε στον Ιμόμπιλε κι αυτός στον Μπαρέλα, που καθυστέρησε κάνοντας ντρίμπλες αντί να σουτάρει στην αφύλακτη εστία. Οι παίκτες του Ενρίκε έφτασαν και εκείνοι κοντά σε ένα τέρμα, αλλά το σουτ του Όλμο εντός της περιοχής, απέκρουσε πανέμορφα ο Ντοναρούμα στο 25′. Στην συνέχεια ο Οϊαρθάμπαλ είχε δύο σουτ από καλά σημεία στο 32′ και 40′, όμως ήταν απελπιστικά άστοχα.

Οι Ιταλοί του Μαντσίνι έκλεισαν το ημίχρονο με δοκάρι, καθώς σε αντεπίθεση ο Ινσίνιε έσπασε στα αριστερά του για τον Έμερσον, με τον μπακ της Τσέλσι να σουτάρει από πολύ δύσκολα θέση, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σιμόν (45′).

Οι Φούριας Ρόχας ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη φάση και στο δεύτερο μέρος, με ένα καλό πλασέ του Μπουσκέτς στο 52′, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η απάντηση ήρθε στιγμές αργότερα, με ένα συρτό, αλλά αδύναμο, σουτ του Φρεντερίκο Κιέζα το οποίο μπλόκαρε ο Σιμόν.

Οι Ατζούρι ευτύχησαν με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα να ανοίξουν το σκορ. Ο Ντοναρούμα έπαιξε γρήγορα με τα χέρια, με τους Ιταλούς να φεύγουν ταχύτατα στην κόντρα. Ο Ινσίνιε έβγαλε για τον Ιμόμπιλε, αλλά ο Λαπόρτ τον έκοψε με τάκλιν. Εκεί βρέθηκε ο Κιέζα που πήρε τη μπάλα και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Σιμόν για το 1-0 (60′).

Ο Οϊαρθάμπαλ έφτασες για ακόμη μια φορά μια ανάσα από το να σκοράρει, ωστόσο δεν έπιασε σωστή κεφαλιά, ύστερα από μπαλιά του Κόκε στο 65′. Λίγο αργότερα ο Όλμο έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, μετά από συρτό σουτ στην κίνηση. Με το ματς να έχει πάρει καλό ρυθμό, η Ιταλία άγγιξε το 2-0 στο 68′. Ο Κιέζα έστρωσε στην περιοχή για τον Μπεράρντι, αλλά ο επιθετικός της Σασουόλο νικήθηκε από τον Σιμόν που έδιωξε με τα πόδια.

Η Σκουάντρα Ατζούρα είχε καλή ευκαιρία στο 80′ να τελειώσει το ματς, αλλά ο Μπεράρντι δεν έκανε καλό πλασέ με το αριστερό, με τον Σιμόν να μπλοκάρει. Ό,τι δεν κατάφερε η Ιταλία το πέτυχε η Ισπανία. Ο Άλβαρο Μοράτα έπαιξε ώρα το ένα-δύο με τον Όλμο και βρέθηκε τετ α τετ με τον Ντοναρούμα, νικώντας για το 1-1 στο 80ο λεπτό. Γκολ το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Ιταλία έδειξε να μένει από δυνάμεις, με τους Ισπανούς να προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν με την ενέργεια τους. Ωστόσο, η μη επιθετική δημιουργία και η σφιχτή των παικτών του Μαντσίνι δεν άφησε περιθώρια για κάποιο τέρμα, στέλνοντας τις δυο στα πέναλτι.