Σκωτία και Κροατία μπήκαν στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τους έφερνε στην επόμενη φάση.

Οι Σκωτσέζοι ξεκίνησαν δυνατά και έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Άνταμς στο 5′ και στο 11′. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Κροάτες ωστόσο, άνοιξαν το σκορ στο 17, έπειτα από όμορφη κεφαλιά πάσα του Πέρισιτς και ψύχραιμο τελείωμα του Βλάσιτς μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τους παίκτες του Ντάλιτς να απειλούν με καλά σουτ των Μόντριτς και Πέρισιτς, αλλά τους Σκωτσέζους να καταφέρνουν να βρουν το γκολ. Στο 41′ ο Λόβρεν δεν έδιωξε καθόλου καλά, η μπάλα στρώθηκε στον Μαγκρέγκορ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με φοβερό σουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Κροατία να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία, έχοντας δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στο 51′ και το 56′, με τον Μάρσαλ να κερδίζει στο τετ α τετ τον Γκβάρντιολ και τον Γιουράνοβιτς αντίστοιχα.

Έξι λεπτά αργότερα, οι Κροάτες πήραν αυτό που δικαιούνταν, με φανταστικό σουτ με το εξωτερικό, του κορυφαίου του αγώνα Λούκα Μόντριτς, έξω από την περιοχή, παίρνοντας ταυτόχρονα προβάδισμα πρόκρισης! Στο 72′ ο μέσος της Ρεάλ εκτέλεσε κόρνερ, ο Πέρισιτς πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για τρίτη φορά, με το 3-1 να μένει μέχρι το τέλος!

Με αυτό το σκορ, η Κροατία κατάφερε να υπερέχει σε goal average της Τσεχίας που έχανε την ίδια ώρα από την Αγγλία και να πάρει αυτή την απευθείας πρόκριση ως δεύτερη από τον όμιλο!

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Βίντα, Γκβάρντιολ, Κόβασιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Βλάσιτς, Πέτκοβιτς

ΣΚΩΤΙΑ: Μάρσαλ, Μακτόμινεϊ, Χάνλεϊ, Τίρνει, Ο’ Ντόνελ, Μακγκίν, Ρόμπερτσον, Άρμστρονγκ, Μακγκρέγκορ, Ντάικς, Άνταμς.