H Γερμανία θυμήθηκε τον παλιό καλό εαυτό της κόντρα στην Λετονία, την οποία σκόρπισε στους επτά ανέμους (7-1) στο τελευταίο της φιλικό πριν από το Euro. ‘Εξι διαφορετικοί σκόρερ κι ένα αυτογκόλ, 100 συμμετοχές με το εθνόσημο ο Νόιερ.

Όσο θέαμα δεν χάρισε στο φιλικό με τη Δανία (1-1), τόσο… περίσσεψε από την εθνική Γερμανίας κόντρα στη Λετονία. Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ, στο ματς υπ’ αριθμόν 100 του Μάνουελ Νόιερ ο οποίος έλαβε pasillo τιμής πριν από την έναρξη, έκανε «πάρτι», κερνώντας «εφτάρα» τους Λετονούς (7-1) και ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο την προετοιμασία τους για το Euro (15/6 πρεμιέρα με Γαλλία).

Από το πρώτο ημίχρονο, ο πίνακας του σκορ έδειχνε ήδη 5-0. Τα Πάντσερ είχαν κέφια, ο Γκόσενς άνοιξε το σκορ στο 19′ και παρέδωσε τη σκυτάλη στον Γκουντογκάν, ο οποίος έπιασε φοβερό σουτ εν κινήσει για το 2-0. Από σκόρερ ο μπακ της Αταλάντα μετατράπηκε σε δημιουργό για το 3-0 και το πρώτο γκολ του Τόμας Μίλερ (27′) στην επιστροφή του στη Νασιονάλμανσαφτ μετά από δυόμισι χρόνια. Ο Όζολς με αυτογκόλ (39′) και ο Γκνάμπρι με ωραίο τελείωμα μετά τη «μαγική» σαραντάρα μπαλιά του Χούμελς με το εξωτερικό (45′) έκλεισαν εμφατικά το ημίχρονο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν δύο ακόμη γκολ με Βέρνερ και Σανέ μέχρι το φινάλε.

Μοναδική απάντηση των φιλοξενούμενων ο «κεραυνός» του Σάβελιεβς στο 75′.