Δεν μας απογοήτευσε το πρώτο παιχνίδι του φετινού Euro! Μια «δαιμωνισμένη» Ιταλία θα καταφέρει να συνθλίψει την Τουρκία μέσα σε ένα ημίχρονο με σκορ 3-0, έχοντας χάσει ευκαιρίες για τουλάχιστον ακόμα τρία τέρματα. Ο αγώνας δεν ξεκίνησε ιδανικά για την «σκουάντρα ατζούρα» καθώς έλειπε η αποτελεσματικότητα, όμως στο ημίχρονο φάνηκε πως ο διακόπτης… γύρισε και οι παίκτες του Μαντσίνι έπαιξαν το ποδόσφαιρο που μας υποσχεθεί ο ομοσπονδιακός τεχνικός. Τα γκολ πέτυχαν οι Ντεμιράλ (αυτογκόλ, 53′), Ιμόμπιλε (66′) και Ινσίνιε (79′).

Και το φετινό Euro έκανε… σέντρα! Ιταλία και Τουρκία διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων της διοργάνωσης στο Ολίμπικο της Ρώμης. Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες με στόχο την πρώτη θέση του πρώτου ομίλου.

Ο αγώνας

Οι Ιταλοί θα δείξουν από νωρίς τις διαθέσεις τους, και μάλιστα στο 3ο λεπτό, αφού ο Μπεράρντι θα προλάβει στα δεξιά ένα γέμισμα από την άμυνα, θα κάνει το γύρισμα προς την περιοχή, με τον Ιμόμπιλε να πλασάρει στην κίνηση αλλά την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά της εστίας των Τούρκων.

Σκληρή αναμέτρηση στα πρώτα 7 λεπτά, με την «σκουάντρα ατζούρα» να βρίσκεται στο προσκήνιο κρατώντας την μπάλα στην κατοχή της, όμως με τους παίκτες του Γκιουνές να στέκονται καλά στο αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας τις «τρύπες» στο κέντρο, μην δίνοντας κενά για δημιουργία σε εκείνους του Μαντσίνι.

Μια ακόμα ευκαιρία για τους Ιταλούς θα έρθει μετά από αρκετή ώρα από την πρώτη, αφού στο 18ο λεπτό, ο Ινσίνιε θα συνεργαστεί όμορφα με τον Ιμόμπιλε, ο παίκτης της Νάπολι θα πάρει την μπάλα και θα μπει από αριστερά στην περιοχή των Τούρκων, όμως από πλεονεκτική θέση θα στείλει την μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσακίρ!

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς μέχρι στιγμή θα έχει πρωταγωνιστή τον Κιελίνι στο 23′, αφού μετά από μια πολύ καλή εκτέλεση κόρνερ του Ινσίνιε, ο στόπερ της Γιουβέντους θα σηκωθεί ελεύθερος στην καρδιά της περιοχής της Τουρκίας και θα αναγκάσει τον τερματοφύλακα της σε μια εντυπωσιακή απόκρουση!

Σχεδόν δέκα λεπτά μετά, ο Ινσίνιε με τον Μπεράρντι θα συνεργαστούν ωραία, ο δεύτερος θα φτάσει κοντά στην περιοχή από το αριστερά και θα κάνει την σέντρα με αποδέκτη τον Ιμόμπιλε. Εκείνος θα πάρει την κεφαλιά, όμως και πάλι η μπάλα θα καταλήξει εκτός εστίας του Τσακίρ. Στο 37′ ένα ακόμα σουτ του βραχύσωμου παίκτη της Νάπολι, λίγο έξω από την περιοχή, δεν θα απειλήσει ιδιαίτερα αφού θα καταλήξει και αυτό στην αγκαλιά του Τσακίρ.

Ακόμα μια τελική δίχως αποτέλεσμα όμως για την «σκουάντρα ατζούρα» στο 44′, καθώς ο Ιμόμπιλε υποδέχθηκε με ωραίο τρόπο την μπάλα στην περιοχή, θα κινηθεί προς τα δεξιά, θα κάνει το σουτ στην κίνηση όμως ο Τούρκος κίπερ δεν θα αιφνιδιαστεί και θα μπλοκάρει σταθερά!

Και με αυτή την εικόνα θα κλείσει το πρώτο μισό, βρίσκοντας την Ιταλία σε πρωταγωνιστικό ρόλο, σφυροκοπώντας την σφιχτή άμυνα των Τούρκων, οι οποίοι δεν έχουν παρουσιάσει σχεδόν τίποτα ουσιαστικό μέχρι στιγμής στον αγωνιστικό χώρο του Ολίμπικο.

Με το… καλησπέρα στο δεύτερο μισό τόσο ο Γκουνιές, όσο και ο Μαντσίνι θα προχωρήσουν σε αλλαγές. Για τους Τούρκους θα περάσει στον αγώνα ο Ουντέρ αντί του Γιαζιτσί, ενώ για τους Ιταλούς ο Φλορέντσι θα παραχωρήσει την θέση του στον Ντι Λορέντζο.

Η πρώτη τελική των Τούρκων θα έρθει στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, μέσω της πρώτης αλλαγής του Γκιουνές, τον Ουντέρ να σημαδεύει την εστία του Ντοναρούμα, όμως ο κίπερ των Ιταλών να μπλοκάρει σταθερά.

Και το σκορ θα ανοίξει με τον περιπετειώδη τρόπο, αφού ο Μπεράρντι θα υποδεχθεί την μπάλα στα δεξιά της περιοχής, θα συγκλίνει και θα κάνει το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα θα κοντράρει στον Ντεμιράλ που οπισθοχωρούσε και θα καταλήξει εντός της εστίας της Τουρκίας! Ανοίγουν το σκορ οι Ιταλοί στο 53′ έστω και με αυτό τον τρόπο!

Για τα επόμενα δέκα λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Μαντσίνι θα συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και με το πόδι στο γκάζι, θέλοντας να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα που θα ξεκαθάριζε τα πράγματα. Παρόμοια εικόνα με εκείνη του πρώτο ημιχρόνου, με το αυτογκόλ του Ντεμιράλ να είναι απόλυτα δίκαιο μέχρι στιγμής.

Ο Γκιουνές θα προχωρήσει και σε διπλή αλλαγή στο 65ο λεπτό, βλέποντας την κόπωση στα πρόσωπα των ποδοσφαιριστών του. Συγκεκριμένα θα αποχωρήσουν από τον αγώνα οι Τουφάν και Γιοκουσλού, δίνοντας τις θέσεις τους στους Αϊχάν και Καχβετσί αντίστοιχα.

Και ξαφνικά ένα λεπτό μετά, ο Μπεράρντι και πάλι θα μπει από τα δεξιά στην αντίπαλη περιοχή, θα κάνει το γέμισμα με αποδέκτη τον Σπινατσόλα ο οποίος θα κάνει το γυριστό στην κίνηση, ο Τσακίρ θα αποκρούσει ενστικτωδώς, όμως ο «εκτελεστής» που απαντά στο όνομα Τσίρο Ιμόμπιλε, θα πάρει το ριμπάουντ και θα γράψει πολύ εύκολα το 2-0 υπέρ της Ιταλίας στο 66ο λεπτό!

Στο 73′ θα περάσει στον αγώνα και ο Κριστάντε αντί του Λοκατέλι, ενώ για τους Τούρκους, ο Καραμάν θα παραχωρήσει την θέση του στον Ντερβισόγλου. Μια μπαλιά του Τσαλχάνογλου στο 75ο λεπτό θα βρει τον Καραμάν στην περιοχή της Ιταλίας, όμως η κεφαλιά του δεύτερου στην κίνηση δεν θα μπορέσει να νικήσει τον Ντοναρούμα.

Και το κερασάκι στην τούρτα θα έρθει στο 79ο λεπτό, όταν μια λάθος απομάκρυνση του Τσακίρ θα καταλήξει πάνω στον Μπεράρντι, εκείνος θα μοιράσει αμέσως στον Μπαρέλα, αυτός με την σειρά του θα δώσει στον Ιμόμπιλε και ο σκόρερ του 2-0 θα δώσει την ασίστ στον Ινσίνιε για το 3ο αποψινό τέρμα των Ιταλών, ο οποίος θα πλασάρει υποδειγματικά και θα στείλει για μια ακόμα φορά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα!

Δύο λεπτά μετά και την επίτευξη του τρίτου τέρματος, ο Μαντσίνι θα περάσει στην αναμέτρηση τους Κιέζα και Μπελότι αντί των Ινσίνιε και Ιμόμπιλε αντίστοιχα. Τέσσερα λεπτά μετά θα αποχωρήσει και ο Μπεράρντι δίνοντας την θέση του στον Μπερναρντέσκι.

Πρώτη κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση θα βγει στο 88ο λεπτό στον Τσαγκλάρ Σογιουντσού ύστερα από σκληρό του μαρκάρισμα πάνω στον Μπερναρντέσκι. Μια ακόμα θα δεχθεί και ο Ντερβισόγλου δύο λεπτά μετά.

Και δίχως κάποια ακόμα ουσιώδη φάση, η πρώτη αναμέτρηση του φετινού Euro θα λήξει με θριαμβευτές του Ιταλούς του Ρομπέρτο Μαντσίνι, αφήνοντας μας πολύ ικανοποιητικά δείγματα ενόψει της συνέχειας. Από την άλλη πλευρά οι Τούρκοι πάνε σε ένα παιχνίδι-τελικό κόντρα στην Ουαλία.

Τουρκία (Γκιουνές): Τσακίρ, Τσελίκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Μεράς, Γιοκουσλού (Καχβετσί 65′), Καραμάν (Ντερβισόγλου 76′), Τουφάν (Αϊχάν 65′), Γιαζιτζί (Ουντέρ 46′), Τσαλχάνογλου, Γιλμάζ.

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντσι (Ντι Λορέντζο 46′), Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλι (Κριστάντε 73′), Μπεράρντι (Μπερναρντέσκι 85′), Ινσίνιε (Κιέζα 81′), Ιμόμπιλε (Μπελότι 81′).