Οι «κόκκινοι διάβολοι» του Μαρτίνεθ απόψε είχαν πολλά… ποδάρια! Η εθνική Βελγίου με το λειψό αλλά αρκετό 1-0 με σκόρερ τον Τοργκάν Αζάρ (42′), θα αφήσει εκτός συνέχειας του Euro την τέως Πρωταθλήτρια Ευρώπης, εθνική Πορτογαλίας του Κριστιάνο Ρονάλντο και του Φερνάντο Σάντος και θα ξεκινήσει να… ορέγεται για μεγάλα πράγματα ενόψει της συνέχειας!

Σε μια αναμέτρηση πολλών… αστέρων, η «σελεσάο» ήρθε αντιμέτωπη με τους «κόκκινους διαβόλους» σε μια αναμέτρηση δίχως αύριο, αφού η νίκη έδινε το εισιτήριο στα προημιτελικά του Euro.

Ο αγώνας

Αν και οι Βέλγοι θα μπουν πιο «μπαρουτοκαπνισμένοι» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης της Σεβίλλης, η πρώτη τελική φάση ανήκει στην ομάδα του δικού μας, Φερνάντο Σάντος, αφού μια όμορφη συνεργασία της «σελεσάο», θα βγάλει στο 6ο λεπτό σε πλεονεκτική θέση στα αριστερά τον Ζότα, όμως το σουτ του επιθετικού της Λίβερπουλ θα περάσει αρκετά έξω από την εστία του Κουρτουά. Από την άλλη οι παίκτες του Μαρτίνεθ θα δοκιμάσουν ένα λεπτό μετά να απαντήσουν, όμως η πάσα του Ντε Μπρόινε δεν θα βρει αποδέκτη τον Λούκακου αλλά την άμυνα της Πορτογαλίας.

Τα επόμενα δέκα λεπτά θα κυλήσουν δίχως κάποια άλλη αξιόλογη φάση, καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους, εναλλάσσοντας κατοχές και ψάχνοντας τρόπους να δημιουργούν χώρους για να «φτιάχνουν» παιχνίδι. Οι μεν Πορτογάλοι προσπαθούν να το κάνουν αυτό κυρίως από τις πτέρυγες, ενώ οι Βέλγοι από τον άξονα, έχοντας όμως και αρκετά γρήγορους παίκτες στα άκρα.

Μετά από πολλή ώρα, οι Πορτογάλοι και πάλι θα απειλήσουν στο 25′, αφού μια εκτέλεση φάουλ από τον… μετρ του είδους Κριστιάνο Ρονάλντο θα πάει προς στην εστία του Κουρτουά, όμως ο γκολκίπερ της Ρεάλ θα απομακρύνει επιτυχημένα!

Σκληρές μονομαχίες και ατομικές ενέργειες θα κυριαρχήσουν κυρίως στα επόμενα 10 λεπτά, αφού κυρίως οι Βέλγοι βασίστηκαν στα ατομικά τους χαρακτηριστικά και πήγαν αρκετές φορές στις ατομικές ενέργειες, με μοναδικό «καρπό» ένα πλασέ του Μενιέ το οποίο πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Πατρίσιο.

Και από εκεί που δεν το περιμένεις και από ατομική ενέργεια ξανά, το Βέλγιο θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με ένα εκπληκτικό σουτ βολίδα του Τοργκάν Αζάρ στο 42′, εκτελώντας τον Πατρίσιο και γράφοντας το 1-0 με μόλις μια απειλή στην εστία!

Και με αυτό το γκολ και χωρίς η Πορτογαλία να καταφέρει να βρει απάντηση, το «λειψό» πρώτο ημίχρονο θα κλείσει, δίνοντας μας ελπίδες για ένα πιο συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο.

Διατήρηση υψηλού τέμπο από τους Βέλγους – Πίεση και προσπάθεια για δημιουργία από Πορτογάλους

Η επανέναρξη του αγώνα δεν θα είναι καλή για το Βέλγιο καθώς ο Παλίνια με ένα σκληρό του μαρκάρισμα θα χτυπήσει τον Ντε Μπρόινε στον αστράγαλο πράγμα που θα οδηγήσει στην αντικατάσταση του, με τον Μέρτενς να περνάει στον αγώνα στο 48′. Θα δεχθεί και την κίτρινη κάρτα ο μέσος της ομάδας του Σάντος.

Παρά το προβάδισμα τους, οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν θα εφησυχαστούν και θα συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό που τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο, διατηρώντας την κατοχή της μπάλας στα πρώτα δέκα λεπτά της επανέναρξης. Οι ποδοσφαιριστές του Σάντος, από την άλλη πλευρά, κυρίως με γεμίσματα και κεντρικό στόχο τον Κριστιάνο θα προσπαθήσουν να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή και να απειλήσουν τον Κουρτουά δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα όμως.

Στο 55′ ο Σάντος θα προβεί σε διπλή αλλαγή, περνώντας στο ματς τους Φέλιξ και Φερνάντες, αντί των Μουτίνιο και Μπ.Σίλβα.

Αποκορύφωμα είναι η τελική του Ζότα στο 58′, όταν ο Ρονάλντο θα βρει τον φορ της Λίβερπουλ μέσα στην περιοχή του Βελγίου, εκείνος θα κάνει μισή περιστροφή, θα εκτελέσει, όμως η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της Ρεάλ Μαδρίτης. Στο 70ο λεπτό θα έρθει και τρίτη αλλαγή για την ομάδα του CR7 αφού ο Ζότα θα παραχωρήσει την θέση του στον Α.Σίλβα.

Από εκείνη την φάση και έπειτα η «σαλασάο» θα συνεχίσει να πιέζει ασφυκτικά, κλείνοντας του Βέλγους στο δικό τους μισό και διατηρώντας εκείνοι την κατοχή. Όμως και πάλι δεν θα βρουν τους κατάλληλους χώρους για να δημιουργήσουν, με ελάχιστες εξαιρέσεις να αντιμετωπίζονται επιτυχώς από την άμυνα των «κόκκινων διαβόλων».

Τρίτη κίτρινη στο δεύτερο ημίχρονο από τον Μπριχ (μετά των Νταλό και Παλίνια), με τον Βερμάιλεν να είναι αυτός που την βλέπει στο 72′ λόγω ενός σκληρού μαρκαρίσματος στον Κριστιάνο Ρονάλντο. Πέντε λεπτά μετά, ο συνήθης ύποπτος Πέπε θα αντικρίσει και εκείνος την κίτρινη κάρτα από τον Γερμανό ρέφερι.

Παράλληλα, στο 78′ οι Πορτογάλοι θα κάνουν δύο ακόμα αλλαγές, με τους Ολιβέιρα και Ντανίλο να παίρνουν τις θέσεις των Σάντσες και Παλίνια αντίστοιχα.

Στο 82′ οι Πορτογάλοι θα καταφέρουν να αγγίξουν το 1-1, καθώς μετά από μια εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες, ο Ντίας θα σηκωθεί πάνω από όλους, θα πάρει την κεφαλιά, όμως ο Κουρτουά θα βρεθεί στο κατάλληλο σημείο και θα κρατήσει το 0! Δύο λεπτά μετά και πάλι μέσα μιας σέντρας, ο Γκερέιρο θα «ντυθεί» φορ περιοχής, θα κάνει το πλασέ στην κίνηση με το κακό του πόδι, όμως η μπάλα θα σταματήσει στο αριστερό δοκάρι της εστίας των Βέλγων!

Στο 87′ οι Βέλγοι θα προβούν σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, με τον Ε.Αζάρ να νιώθει ενοχλήσεις και να αποχωρεί δίνοντας την θέση του στον Καράσκο. Στο 90+5′ ο σκόρερ, Τ.Αζάρ θα παραχωρήσει την θέση στον Ντεντονκέρ που θα πάρει λίγο χρόνο στην αναμέτρηση.

Οι Πορτογάλοι θα πιέσουν, θα βάλουν και την ψυχή τους, όμως το μόνο που θα καταφέρουν θα είναι ένα άψυχο σουτ εκτός εστίας του Φέλιξ στο 90+5′, χωρίς να έχουν καθαρό μυαλό, κάνοντας πολλά λάθη και φτάνοντας κοντά στο να δεχθούν και ένα δεύτερο τέρμα στην κόντρα.

Και με αυτό τον άδοξο τρόπο η «σελεσάο» του CR7, του Σάντος και όλων αυτών των αστέρων θα μείνει εκτός Euro από την φάση των «16». Οι Βέλγοι από την άλλη έστειλαν το δικό της μήνυμα προς όλους τους υπόλοιπους, τονίζοντας πως έχουν τελικά πολλά… ποδάρια!

Βέλγιο (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Βερμάιλεν, Μενιέ, Τίλεμανς, Βίτσελ, Τ.Αζάρ (Ντεντονκέρ 90+5′), Ε.Αζάρ (Καράσκο 87′), Ντε Μπρόινε (Μέρτενς 48′), Λουκάκου.

Πορτογαλία (Σάντος): Πατρίσιο, Γκερέιρο, Πέπε, Ντίας, Νταλό, Σάντσες (Ολιβέιρα 78′), Παλίνια (Ντανίλο 78′), Μουτίνιο (Φέλιξ 55′), Μπ. Σίλβα (Φερνάντες 55′), Ζότα (Α.Σίλβα 70′), Ρονάλντο.