Μπορεί η Αγγλία να μην έχει τη στήριξη των οπαδών της στο Ολίμπικο, ωστόσο η αυτοπεποίθηση ενόψει της μάχης με την Ουκρανία είναι στα ύψη.

Η Αγγλία έφυγε από το Νησί με σκοπό όμως να… επιστρέψει άμεσα για να παίξει ημιτελικό και τελικό! Οι Βρετανοί αντιμετωπίζουν την Ουκρανία στο Ολίμπικο (22.00 – ΑΝΤ1). Χιλιάδες οπαδοί της Αγγλίας έμειναν στο Νησί λόγω… Covid-19, ωστόσο το μομέντουμ είναι με την ομάδα του Σάουθγκεϊτ.

Νίκη κι έφυγε για… Γουέμπλεϊ

Η Αγγλία στα προημιτελικά και ο δρόμος για την κορυφή ορθάνοιχτος! Είναι έξω από το τουρνουά οι Γάλλοι, που ήταν το μεγάλο φαβορί, είναι έξω από το τουρνουά οι Πορτογάλοι και ο Κριστιάνο, ακόμη και οι Ολλανδοί σκόνταψαν, κυρίως όμως είναι έξω από το τουρνουά οι Γερμανοί, αυτοί που τους το είχαν πάρει την τελευταία φορά που ο τελικός έγινε στο σπίτι των Άγγλων.

Τα «τρία λιοντάρια» πέρασαν το εμπόδιο της Μάνσαφτ κι έδειξαν ικανά να φτάσουν μέχρι τέλους. Οι Βρετανοί που ακόμα δεν έχουν δεχθεί γκολ κατάφεραν να ξορκίσουν «φαντάσματα» και πλέον ονειρεύονται κούπα! Αλλωστε, το λέει και η παράδοση. Τελευταία φορά που συνέβη κάτι τέτοιο ήταν στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1966.

Τότε η Αγγλία είχε κρατήσει το μηδέν με την Ουρουγουάη (0-0), το Μεξικό (2-0), την Γαλλία (2-0) και την Αργεντινή (1-0) και έφτασε στον τελικό, κατακτώντας και το τρόπαιο στον κόντρα στην Γερμανία (4-2) στην παράταση!

Η Αγγλία έχει χάσει μόλις ένα από τα τελευταία της επτά παιχνίδια με την Ουκρανία σε όλες τις διοργανώσεις έχοντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες και έχοντας ένα 1-0 (μία ήττα) τον Οκτώβριο του 2009 σε προκριματικά του Μουντιάλ. Παράλληλα, η ομάδα του Σάουθγκεϊτ έχει δεχθεί μόλις οκτώ σουτ στον στόχο σε τέσσερα παιχνίδια της, δηλαδή δυο ανά αγώνα. Είναι ο πιο χαμηλός συντελεστής σε ένα μεγάλο τουρνουά από το 1966 στο Παγκόσμιο και από το 1980 και μετά σε Euro.

Ο Κέιν μπορεί να μην κάνει ακόμα τη διαφορά, αλλά ο Στέρλινγκ σηκώνει μόνος του το φορτίο! Ο Αγγλος έχει σκοράρει τρία από τα τέσσερα γκολ της Αγγλίας στο EURO 2020 έως τώρα, ενώ μόλις δύο παίκτες έχουν σκοράρει παραπάνω για τα «τρία λιοντάρια». Ο Σίρερ το 1996 με 5 και ο Ρούνεϊ το 2004 με 4.

Ουκρανία για την υπέρβαση!

Η τύχη ήταν στο πλευρό της, όμως η Ουκρανία είχε και ψυχικά αποθέματα, αρκετά να λυγίσουν τους Σουηδούς. Γκολ στις καθυστερήσεις της παράτασης, νίκη 2-1 και απίθανη πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία της σε προημιτελικά EURO. Την προηγούμενη φορά πάντως που βρέθηκε σε ανάλογη θέση μεγάλου τουρνουά (Μουντιάλ) γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από την Ιταλία (2006). Κούραση και τραυματισμοί αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα στον δρόμο για την υπέρβαση, με τον φορ Μπεσέντιν να μένει για πολλούς μήνες εκτός.

Ωστόσο, κόντρα στην Αγγλία, η Ουκρανία έχει σκοράρει μόλις τρία γκολ στα επτά ματς της και ποτέ παραπάνω από ένα σε έναν αγώνα. Τα βλέμματα στον Γιαρμολένκο, ο οποίος έχει σκοράρει δύο φορές και έχει τρεις ασίστ, έχοντας συμμετοχή στα πέντε από τα οκτώ γκολ του Euro για τους Ουκρανούς. Έχει πιάσει τα 5 του Σεβτσένκο (4 γκολ και 1 ασίστ) και είναι κορυφαία επίδοση για Ουκρανό παίκτη σε Μουντιάλ ή Euro.