Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε ακόμα ένα ρεκόρ με το εθνόσημο, καθώς έγινε ο πρώτος σκόρερ σε Euro, χάρις τα δύο τέρματα του κόντρα στην Ουγγαρία.

Ο Πορτογάλος επιθετικός δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι κόντρα στους Ούγγρους, αλλά το ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο. Στο 87ο λεπτό του αγώνα, ο Ρονάλντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σημείωσε το 10ο του γκολ, ξεπερνώντας και τον Μισέλ Πλατινί και έβαλε φαρδύ, πλατύ το όνομα του στον πίνακα των σκόρερς, καθώς έγινε ο πρώτος στη σχετική λίστα. Πρώτος όλων των εποχών στο EURO.

Ο Πορτογάλος στη συνέχεια συνεργάστηκε περίφημα με τον Ράφα Σίλβα και στις καθυστερήσεις, έκανε το 3-0, βάζοντας σε ακόμη ένα παιχνίδι την υπογραφή του, με την Πορτογαλία να μπαίνει με το δεξί στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ενώ παράλληλα αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.