Πάρτι πρόκρισης για την Σουηδία, η οποία ισοπέδωσε 5-0 την απελπιστική Πορτογαλία και πέρασε… αέρας στα προημιτελικά του Euro. Πρόκριση και για Ολλανδία που έδωσε ραντεβού με την Γαλλία στα νοκ-άουτ.

Απροβλημάτιστη η Σουηδία, έστησε το δικό της πάρτι με καλεσμένη την Πορτογαλία την οποία ισοπέδωσε με το εκκωφαντικό 5-0, κλειδώνοντας έτσι την πρωτιά στον 3ο όμιλο και μαζί μια θέση τους «8» του Euro. Ο χορός των γκολ άνοιξε από (σχετικά) νωρίς για την ομάδα της Σκανδιναβίας, με την Αγκλεδάδ να γράφει το 1-0 στο 21΄. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το σκορ… εκτοξεύτηκε, αφού η Ανγκελδάδ έκανε το 2-0 με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα, προτού η Κόστα με αυτογκόλ γράψει το 3-0 (45+7΄). Κάπως έτσι το δεύτερο μέρος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως η Σουηδία δεν έλεγε να αφήσει το πόδι από το γκάζι. Αρχικά στο 54΄πρόσθεσε ακόμα ένα γκολ στο τσουβάλι με την Ασλάνι, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 90΄η Μπλαστένιους.

Μαζί της στα προημιτελικά θα βρεθεί και η Ολλανδία, η οποία επικράτησε πιο δύσκολα απ΄ότι υποδηλώνει το τελικό 4-1 επί της Ελβετίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία. Οι Ολλανδές άνοιξαν αρχικά το σκορ με αυτογκόλ της Κρογκόρεβιτς (49΄), προτού η Ρεουτέλερ επαναφέρει την ισορροπία τέσσερα λεπτά αργότερα. Το τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο άνηκε ολοκληρωτικά στην Ολλανδία, η οποία χάρη σε μια σύντομη έκρηξη κατάφερε να σκορπίσει την αντίπαλό της στους… τέσσερις ανέμους. Το πρόσταγμα έδωσε η Λέουχτερ με το «χρυσό» γκολ που έγραψε το 2-1, ενώ στο 90+4΄έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή με ένα δεύτερο γκολ. Τον θρίαμβο των Ολλανδών υπέγραψε η Πέλοβα ένα λεπτό αργότερα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.